VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OLEG KAPINUS

Oleg Kapinus / Slovácký deník

Oleg Kapinus, Slovácký deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Tanec, zpěv, i divadlo. Akademie uchvátila dvě stovky návštěvníků

Uherské Hradiště-Mařatice – Sál přeplněný k prasknutí plný nadšených lidí všech věkových kategorií. Tak vypadala akademie Základní školy T.G. Masaryka, která se uskutečnila ve čtvrtek odpoledne v kulturním domě v Uherském Hradišti-Mařaticích.

Obec jako záruka

Je možné polemizovat, nakolik obvyklé je v dnešní době zaručit úvěr obecním úřadem. Pokud tedy není vyhnutí, a pokud to banka vyžaduje. Otázkou zůstává, zda obce nemají jinou možnost jak se proti rizikům splácení úvěrů vhodně pojistit, aby to nevyvolalo obavy a vášně obyvatel.

AKTUALIZOVÁNO

Banka chce jako zástavu za úvěr obecní úřad v Ořechově

Ořechov /AKTUALIZOVÁNO/ - Ořechov má problém. Obec totiž potřebuje každou korunu na opravy a rozvoj, těch se ale zoufale nedostává. Důvodem je čtyřmilionový dluh, kvůli kterému existuje možnost, že by se zástavou mohl stát dokonce tamní obecní úřad.

Dobrá zpráva: cena za likvidaci domovního odpadu zvyšovat nebude

Uherské Hradiště – Za likvidaci domovního odpadu hradišťské domácnosti zaplatí stejně jako loni, tedy 500 korun na osobu. V těchto dnech o tom rozhodli hradišťští zastupitelé. První složku poplatku stanoví zákon a činí v maximální výši 250 korun za poplatníka a kalendářní rok.

Na Euro 21 Hradiště přispěje desíti miliony

Uherské Hradiště – Příspěvek maximálně deset milionů. Takové je rozhodnutí uherskohradišťského zastupitelstva, které se v pondělí 10. prosince na svém zasedání zabývalo výší příspěvku pro Mistrovství Evropy hráčů do 21 let.

Hřiště ve Štěpnicích má po opravě zámkovou dlažbu

Uherské Hradiště – Plácek s brankami na míčové hry na hradišťském sídlišti Štěpnice před několika týdny obsadili řemeslníci. Stejně jako některé z dalších podobných třinácti ploch je nechává v těchto dnech uherskohradišťská radnice opravit. Další budou odstraněny a nahradí je s největší pravděpodobností travnatá plocha.

Jarošovský pivovar je na prodej, zájem má hradišťská radnice

Uherské Hradiště – Máte hodně peněz a nevíte, co s nimi? Krom jiného si můžete koupit třeba jarošovský pivovar. Jeho vlastník, nadnárodní koncern Heineken, už umisťuje inzeráty na prodej do médií.

Boj o život

Ani lékař nemusí mít pravdu. Je omylný a může pochybit. O tom je přesvědčený muž, který se snaží zachránit svoji maminku. Tvrdí, že za jejím špatným stavem stojí užívání nevhodných léků.

Nožem do stromu. I tak se baví vandalové

Uherské Hradiště - Podivnou zábavu si před několika dny vybral trojlístek mladíků v Uherském Hradišti. V noci se s nožem v kapse jednoho z nich vydali přímo do centra města, aby tam strávili svůj volný čas. Nenapadlo je ale nic lepšího než v Havlíčkově ulici v blízkosti náměstí vytáhnout nůž a házet ho do kmene stromu.

AKTUALIZOVÁNO

Jaroslav Kalina: Zachraňte mou maminku

Buchlovice - Lhostejnost a obtížná komunikace s ošetřujícím personálem, který se stará o vážně nemocnou Miroslavu Blahovou, tak popisuje své trable Jaroslav Kalina z Huštěnovic.

Nebyly to děti hrající si na Vinnetoua

Vybít si nudu či vztek na stromě je nejen nechutné a nedůstojné, ale hlavně zbytečné. Pokud si tímto způsobem vandal vybije vztek a dokonce pak získá pocit uspokojení, je to jasný signál, že jeho další kroky by měly směřovat k psychologovi či psychiatrovi.

Jarošov: problém s odpadky je vyřešen

Uherské Hradiště-Jarošov – Rychle se plnící pytel s odpadky už jde zavázat jen stěží. Pro majitele domu v jarošovské ulici Na Kopečku to ještě donedávna znamenalo jediné. Zavázat pytel, hodit si ho přes rameno, a snést ho několik stovek metrů k hlavní silnici. Tam museli odpad, při pravidelné pojížďce, převzít pracovníci technických služeb.

Kovařík: Stal jsem se zkušebním hráčem výrobce hudebních nástrojů

Uherské Hradiště /ROZHOVOR/ - Téměř celý svět procestoval Bruno Kovařík 
s kapelami Krabathor a Hypnos, kde v současné době působí. Podívali se například do Jihoafrické republiky nebo do Ameriky. Zpěvák a basskytarista prozradil Slováckému deníku, co kapelu 
v nejbližší době čeká a také něco o jejich novém CD.

Předvánoční nákupní hit? Adventní kalendář pro zvířata

Slovácko – Pro Alenu Poláchovou z Uherského Hradiště, matku dvou dětí, je období před Vánocemi časem smíšených pocitů. Kvůli nadcházející sváteční pohodě se jej nemůže dočkat, ale z důvodu sháňky a časového presu má z této části roku tak trochu strach.

Po roce
 Vánoce...

Tak už je to pomalu tady. Nazdobená města, obchody s pestrobarevným zbožím, první koledy zní z televizí a rádií. Vánoční atmosféra je tady. Přiznám se, je to i pro mě velmi vítané a příjemné zpestření v záplavě nepříliš povzbudivých zpráv o zdražování, politice, celosvětové krizi a dalších aspektech současného dění.

Zapeklité turistické značky

Ukazatele, směrovky a cedulky, které mají nasměrovat turisty v Uherském Hradišti na zajímavosti a pamětihodnosti města, jsou pro mě osobně tak trochu záhadou. Přiznám se, že jsem v době vzniku městského turistického okruhu zkoušel jít podle informačních cedulek na označená místa a brzy jsem svou snahu vzdal.

Uherskohradišťský turistický okruh je přínosem

Uherské Hradiště - „Že v Hradišti máte označený turistický okruh? Tak o tom nevím, nevšiml jsem si. Ale rozhodně takovou věc vítám. Myslím, že by ale informační cedule měly být s mapkou a označením tras i na obou nádražích," míní Vojtěch Strnad z Veselí nad Moravou. Jedním dechem přiznal, že o památkách Uherského Hradiště ví jen velmi málo.

Silničáři na Slovácku čekají na sníh

Slovácko – Slovácku se sice sněhové přívaly prozatím vyhýbají, situace se podle meteorologů může razantně změnit doslova z hodiny na hodinu. Silničáři ale nechtějí nic ponechat náhodě a jsou už v plné pohotovosti.

Popovice: promění se slévárna v byty pro sociálně slabé?

Popovice - Byty nebo obchod či jiné komerční využití? Takové otázky řeší v současné době vedení i obyvatelé Popovic v souvislosti s nově nabytým objektem někdejší slévárny.

Akvapark: personál se učil bránit

Uherské Hradiště – Rozjařený návštěvník v uherskohradiš­ťském bazénu po chvíli řádění ve vodě vylézá na pevnou zem a začíná si pomalu stahovat plavky. Přihlížející plavčík ví, že pokud nezasáhne, dojde ke „striptýzu", kterému budou přihlížet ostatní návštěvníci, včetně dětí. Vyzývá proto neukázněného muže, aby plaveckou část opustil. Může si oddechnout, host patří mezi ty rozumnější a příkaz plavčíka bere vážně.

Žítkovské bohyně i historie krojů. Čtenářská konference byla plná zajímavostí

Uherské Hradiště - Slovácko inspirující. Takový název dostala tradiční čtenářská konference, která se uskutečnila v pondělí dopoledne v hradišťském kině Hvězda. Zúčastnili se jí studenti hradišťských škol spolu s pedagogy, historiky, profesionálními hudebníky a dalšími odborníky. Letos se tato akce konala již po osmapadesáté.

AKTUALIZOVÁNO

Muž s motorovou pilou děsil návštěvníky hradišťského kina Hvězda

Uherské Hradiště – Nepříjemný zážitek má za sebou několik desítek návštěvníků hradišťského Kina Hvězda, kteří přišli zhlédnout horor Návrat do Silent Hill. Nechvalným „hrdinou" představení se stal muž, který přišel do kina s motorovou pilou v ruce a maskou na obličeji.

O zdražení jízdného rozhodne ČSAD v prosinci

Uherské Hradiště - Se zdražením jízdného od ledna příštího roku zřejmě musí počítat autobusoví cestující na Slovácku. Možné zvýšení cen připustil dopravně technický náměstek ČSAD Uherské Hradiště Ivan Kallus.

Neobyčejný Pan Riedl

Není mnoho lidí, kteří by chtěli pomáhat druhým s takovým nadšením a odhodlaností, jako pedagog Bohumír Riedl z Kunovic. Pro něj byly tyto vlastnosti typické. Prakticky pokaždé, když jsem ho potkal v ulicích města, na mě už z dálky se svým rozjařeným úsměvem volal novinky typu: „Pane redaktore, máme novou zásilku s brýlemi a obvazy. Letos už jde o padesátou zásilku v pořadí. A poděkovali nám až z daleké Keni!"

V odkazu humanisty Riedla pokračuje Charita

Uherské Hradiště - Cenné bohatství v podobě beden s optickými brýlemi a obvazy ukrývá sklad Oblastní charity Uherské Hradiště. V uplynulých letech je nasbíral středoškolský pedagog a dobrovolník Bohumír Riedl z Kunovic. Díky jeho aktivitě je na Slovácko i nadále posílají lidé z celé České republiky.

Klub pro děti: Růžová ulice nebo jezuitská kolej?

Uherské Hradiště – Školák Zbyněk Struhelka z Uherského Hradiště přiznává, že mu často bývá dlouhá doba. Nemá sourozence a běžné domácí způsoby krácení chvíle se mu už omrzely. Zaujala ho myšlenka skupinky jeho vrstevníků, kteří v poslední době začali usilovat o zařízení, kde by se školáci a studenti scházeli a trávili společně svůj volný čas.

Problém má řešení

Návštěvníci posilovny by mohli, a snad i měli, přiložit ruku k dílu a sami se snažit sjednat kompromis. V tomto případě je vše o smysluplné komunikaci mezi všemi zúčastněnými.

Posilovně v Popovicích hrozí zánik

Popovice - Pod drobnohledem vedení obce Popovice je v současné době provoz posilovny, který se nachází v jednom z domků, který spravuje popovický obecní úřad. Na stole starostky Jitky Novákové se před nedávnem začaly objevovat stížnosti související s posilovnou. V krajním případě by mohla být po osmnácti letech uzavřena.

Lidé z lokalit Trnávky a Újezd se cyklostezky zřejmě dočkají

Buchlovice - Snaha o zbudování cyklostezky vedoucí od autobusové zastávky u silničního tahu nad Buchlovicemi, kvůli které lidé z buchlovických lokalit Trnávky a Újezd sepsali dokonce petici, má šanci na úspěch.

Buchlovická stezka

Vedení Buchlovic má na stole petici za vznik stezky do dvou tamních obydlených lokalit. Petenti chtějí novou stezku i přechod pro chodce přes silně frekventovaný silniční úsek. Chtějí se bezpečně, a také pohodlně dostávat ke svým chatám a domům, což by jim přechod a přímá stezka umožnila.

Hradiště: stadion musí opravit, kvůli EURO 21

Uherské Hradiště – Hradišťský fotbalový stadion se v dohledné době dočká výrazné proměny. Musí totiž splňovat kritéria pro konání mistrovství Evropy hráčů do 21 let, které bude metropole Slovácka hostit v roce 2015.

Loučení s obecními kiny

Březolupy i Bílovice končí s provozem tamních kin. Uzavírá se tak kapitola, která byla vítaným a zažitým zpestřením kulturního života v obou obcích. Bohužel i za tímto jevem, tedy rušením obecních kin, stojí nezájem lidí a ekonomická situace ve státě. Obce už nemají na nákup drahých digitálních technologií a filmoví fanoušci si vytvořili svá supermoderní domácí kina v teple obýváků.

Slovácko: zlatá éra obecních kin je pryč, jedno po druhém končí

Slovácko - Nad provozem několika kin na Slovácku se stahují černé mraky. U konce je zřejmě fungování kina v Bílovicích a otazníky visí také nad další existencí kinosálů v Březolupech a i nad už uzavřeným v Kunovicích. Například o osudu bílovického biografu sice mají ještě rozhodnout zastupitelé, ale už nyní vše nasvědčuje tomu, že promítání v historickém sále, který v minulosti patřil k tamnímu zámku, nemá budoucnost.

Chybí byty pro mladé rodiny, nebo ne?

Uherské Hradiště - O bydlení v některém z větších měst Slovácka má už několik let zájem Ladislav Prachař z Veselí nad Moravou. V třípokojovém bytě na tamním sídlišti bydlí i se svými rodiči. Jeho partnerka je z Uherského Hradiště. Společné bydlení je pro ně ale v současné době spíše nereálným snem.

Ztratili jste něco? Klikněte na internet

Kancelář hradišťské radnice, která ukrývá „sbírku" ztracených věcí, patří bezesporu mezi nejzajímavější místa úřadu. Za zamyšlení ovšem stojí, proč některé nálezy svou pouť v těchto místech končí. Nemají o ně jejich majitelé zájem? Nemyslím si to.

Nalezené křeslo či košík s nákupem. Nechybí vám?

Uherské Hradiště - Hradišťan Miroslav Pešl ztratil před několika dny v centru města mobilní telefon. Od té doby pravidelně sleduje webové stránky městského úřadu, který obsahuje i oddíl ztrát a nálezů.

Rozloučení s tragicky zemřelými dívkami: v sobotu v Březové

Nivnice, Březová – Pohřeb Karolíny a Natálie, které zahynuly při nedávné Autogames RallyShow u Lopeníka, se uskuteční v pátek ve 14.30 hodin v kostele sv. Andělů strážných v Nivnici. Smuteční rozloučení s dalšími oběťmi nehody, sestrami Klárkou a Beatou, se pak bude konat v březovském kostele sv. Cyrila a Metoděje v sobotu ve 14 hodin.

Zájem o loňský hit lampiony štěstí poklesl

Uherské Hradiště - Nebezpečná zábava, nebo příjemné rozptýlení? Názory na vypouštění takzvaných lampionků štěstí se různí. Jisté je, že tato kratochvíle z programu pořadatelů regionálních akcí letos prakticky vymizela.

Nájemníci: Opravy před našimi domy jsme nemohli ovlivnit

Uherské Hradiště -  „Zástupci města se s námi vůbec nebavili. Okolí domu před nedávnem upravili dle svého. Vykáceli některé stromy a keře, velkou část zeleně vyměnili za chodníky. Vadí mi, že se s námi jako obyvateli zóny o ničem nepobavili a nezajímaly je naše připomínky."

Jankovická záhada

Zajímavý „případ" řeší v současné době v Jankovicích. V obci kdysi býval mlýn, a tak náhodný nález dvou mlýnských kamenů v obci zřejmě překvapil jen málokoho. Tak snadné to ale není.

Mlýnské kameny z Jankovic zřejmě vystaví až na Rochusu

Uherské Hradiště - Příběh dvou mlýnských kamenů, které se před několika měsíci našly pod polním křížem v Jankovicích, dál obestírá pláštík tajemna. Záhadou není jen jejich stáří, ale také původ.

Cyklostezka spojí Buchlovice a Břestek

Buchlovice – Zásadní zlepšení dopravy se dočkají cyklisté mezi Buchlovicemi a Břestkem. Už za několik dní totiž zahájí provoz nová cyklostezka mezi těmito obcemi. Stezku začali řemeslníci stavět na počátku září, zprovozněna bude koncem listopadu.

Boj o památku

Boj s větrnými mlýny občas připomíná snaha menších obcí o záchranu tamních památek. Velké úsilí budou muset také zřejmě vynaložit v Březolupech, kde se pokusí vrátit důstojnou tvář budově, která byla kdysi významnou součástí zámku.

Březolupy chtějí zachránit historické podzámčí

Březolupy - Do záchrany významné památky se chtějí pustit v Březolupech. Centrem zájmu vedení obce se stala historická budova, takzvané podzámčí. Rozlehlý objekt v těsné blízkosti tamního zámku sloužil v 17. století, kdy ho vlastnila šlechta, k hospodářským účelům. V současné době v něm sídlí sklad, budova ale rychle chátrá.

Slovácko: podomní prodejci se začínají tlačit i do škol

Slovácko - Podomní prodejci v základních školách? Ano, i na Slovácku už se to stává poměrně běžným jevem. Někteří rodiče dětí ale přiznávají, že to vidí s nelibostí.

Prakšice: převrat (možná) prověří vnitro

Prakšice - Bouřlivé emoce, rozladění občanů i neústupnost vedení radnice. Tak podle některých účastníků vypadalo jednání zastupitelstva v Prakšicích, které se konalo v úterý v podvečer.

Průchod i průjezd Bánovem je díky novým cestám bezpečnější

Bánov – Obyvatelé Bánova i řidiči, kteří obcí projíždí, si v těchto dnech oddechli. Rozbité silnice i chodníky ve dvou částech obce jsou totiž minulostí a nahradil je zcela nový povrch.

Hradišťská radnice opravila památky za 44 milionů korun

Uherské Hradiště - „Konečně má náměstí kompletní a důstojnou podobu," poznamenal nad opravenou jezuitskou kolejí, která tvoří společně s kostelem dominantu Masarykova náměstí v Uherském Hradišti, jeden z obyvatel města Radek Zapletal. Aktuální oprava někdejší jezuitské koleje v centru Uherského Hradiště skončila před nedávnem.

Slovácko se potýká s odchody lékařů z vesnických ordinací

Slovácko - Bez dětského lékaře se už zhruba půl roku musejí obejít v Březolupech, před nedávnem ukončil stejný odborník svou činnost i v Kněžpoli. Shodou okolností šlo o jednu a tu samou lékařku, Irenu Bartošovou. Z jejího odchodu jsou někteří rodiče dětí i zástupci obou obcí rozladěni.

AKTUALIZUJEME / AKTUALIZOVÁNO

Řidiči „přezouvají", počasí se ale zlepší

Slovácko – Sníh, vítr a namrzlé silnice čekaly na řidiče na Slovácku o uplynulém víkendu, ale i v pondělí 29. října. „Měl jsem naplánovanou cestu autem do Brna. Když jsem se v pondělí ráno podíval z okna, neměl jsem z počasí vůbec žádnou radost. Hustě sněžilo a foukal vítr.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT