VYBRAT REGION
Zavřít mapu

JINDŘIŠKA JELÍNKOVÁ

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Zvyky jak slavit Vánoce jsou v rodinách stále stejné, rituály mizí

Slovácko – Půst na Štědrý den už zachovává málokdo, také ke studni či potoku už se asi ráno nikdo mýt nechodí, ale mnoho dalších vánočních zvyků zůstává. Pečení vánoček, po večeři lití olova či pouštění skořápek nebo krájení jablek – to je stále v mnoha rodinách zachováno.

O obchůdky na návsi v Boršicích prý zatím není zájem

Boršice – Doslova ve hvězdách je proměna poněkud zanedbané víceúčelové autobusové zastávky uprostřed Boršic, kde zůstalo opuštěných několik místností po provozovnách, které se přestěhovaly do lepších prostor. Ty stávající nejsou využity údajně také proto, že nemají potřebné hygienické zázemí a není tam ani přivedena voda. Změna z nevzhledného na vzhledné by měla přijít v momentě, kdy se obnovy dočká sousední hasičské zbrojnice.

Jak jsem se pokoušela vlastnoručně vyrobit adventní věnec

Strání – Kvůli Jitce Tinkové ze Strání jsem se definitivně vzdala myšlenky, že bych si snad mohla přivydělávat třeba výrobou adventních věnců. Když jsem viděla tu nádheru, kterou dokázala svýma rukama vytvořit ona, bylo naráz jasné – na tohle prostě nemám. Ne že bych měla nešikovné ruce, ale fakt je, že příroda mě prostě takovým stupněm výtvarného cítění a kreativitou neobdařila.

Dobrovolnice ze Strání: Připomínalo mi to odsun Židů za války

Strání /ROZHOVOR/ – Zdravotní sestra a vedoucí pečovatelské služby ve Strání Miroslava Havlíková byla spolu se svojí dcerou a dalšími třemi dobrovolnicemi z řad Oblastní charity Uherský Brod členkou týmu, který se ve čtvrtek vrátil z několikadenního působení v uprchlickém táboře Gornja Radgona na slovinsko chorvatské hranici. Se čtenáři Deníku se podělila nejen o své zážitky, ale i o názory na přístup tamních policistů a armády k běžencům.

Štěpána Urbana v neděli čeká útok na titul SuperStar

Uherské Hradiště – Na euforické vlně nadšení surfují příznivci mladého Hradišťana Štěpána Urbana, který v soutěži SuperStar postoupil do nedělního superfinále. „Budeme mu držet palce. Region Slovácka je odjakživa muzikální a v tom je naše síla a tak doufáme, že se ta síla v neděli ukáže," vzkázal Josef Kubáník herec a mluvčí Slováckého divadla, kde rodící se pěvecká hvězda z našeho regionu účinkuje v komedii Sám na dva šéfy.

Srážku s autem si cyklistka vymyslela, jela na kole opilá

Uherskohradišťsko - Dvacetiletá cyklistka z Uherského Ostrohu, která v sobotu skončila po noční jízdě se zraněním v Uherskohradišťské nemocnici, si svůj pád z kola přivodila sama pod vlivem alkoholu a poté se přiznala, že si srážku s autem vymyslela. Celkem v uplynulém týdnu řešili dopravní policisté 27 nehod, které zavinili jak chodci, tak cyklisté i řidiči aut.

Za tradicemi i folklorem do uherskobrodského muzea

Uherský Brod – Betlémy, řezby, holubičky, paličkovaná krajka, perníčky a různé typy vánočních ozdob. To vše bude k vidění na 17. ročníku předvánočních dílem lidových výrobců, kterého se i letos účastní tradiční výrobci.

AKTUALIZOVÁNO

Hradišťský vánoční strom stál 43 let na sídlišti Východ

Uherské Hradiště /REPORTÁŽ, FOTO, VIDEO/ –  Je pátek 27. listopadu, 7.15 a já projíždím sídlištěm Východ a podle předchozí prohlídky mapy hledám ulici Stavařskou. V ní roste smrk, který je poněkud přerostlý a téměř se opírá o zeď domu. Právě on bude letos svítit na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti. Dnes je jeho den D. Před půl osmou jsem zmrzlá téměř na kost z čekání na pracovníky Hratesu. .

Hroty poškodily pneumatiky

Kunovice – Poškození pneumatik a škoda ve výši dva tisíce korun. To je bilance středečního činu neznámého pachatele, který na lesní cestě v Kunovicích na lesní cestě v části U Zápovědi a Zápověď zarazil do země kovovou kulatinu svařenou do písmene H a zbroušenou tak, aby tvořily hroty.

AKTUALIZOVÁNO

Nehoda za Starým Hrozenkovem omezovala průjezd hraničním přechodem

Starý Hrozenkov – Hraniční přechod Starý Hrozenkov je od 17.00 hodiny plně průjezdný. Dopravu blokovala vážná dopravní nehoda, ke které došlo v 13.10 hodin asi 700 m za obcí Drietoma směrem na ČR.

Se složenkou či balíkem od prosince v Topolné už jen do obchodu

Uherskohradišťsko – Vzít balík a zanést ho do obchodu namísto na poštu? Proč ne. Od 1. prosince tuto variantu budou nabízet v Topolné. Nový koncept připravila Česká pošta (ČP) s tím, že část ze stávajících 3200 poboček v celé republice postupně převede na franšízy a nebude je muset rušit. ČP chce tento způsob zavést do obcí, které jsou pro ni ztrátové.

AKTUALIZOVÁNO

Sedm zraněných po nehodě u Veletin, jednoho transportoval do nemocnice vrtulník

Veletiny – Sedm zraněných, z toho pět těžce, si vyžádala vážná dopravní nehoda, která se ve středu 25. listopadu před sedmou hodinou ráno stala u obce Veletiny. Hlavní tah z Uherského Hradiště na Uherský Brod a dále na Slovensko byl několik hodin zcela uzavřen, na místě zasahoval i vrtulník záchranné služby.

Za pár minut ukradli fotoaparáty i notebooky za 300 tisíc korun

Staré Město – Na více jak tři sta tisíc korun si během pár minut přišli zloději, kteří se z pondělí na úterý vloupali do prodejny s elektronikou.

Židovskou kulturu připomněla série akcí, včetně košer snídaně

Uherský Brod – Seznámit Uherský Brod s židovskou tématikou i kulturou si klade za cíl pětice mladých lidí ve věku 16 až 26 let. Skupinu spojuje práce v uherskobrodském nízkoprahovém zařízení pro děti a mládež Větrník. Projektem nazvaným Uherský Brod: Město tisíce tváří, zahájili měsíc židovské kultury.

Na fotbal nemohli, skončili na záchytce

Uherské Hradiště – Dva opilé fanoušky, kteří se neudrželi ani na nohou, a tři mladíky s pyrotechnikou zadržela policie v sobotu odpoledne před zápasem 1. FC Slovácko Uherské Hradišt a SK Slavia Praha.

Hradišťan Štěpán Urban „dostal" porotu SuperStar hitem od Nirvany

Uherské Hradiště – Postup mezi poslední čtyři soutěžící pěvecké soutěže SuperStar slavil v neděli večer Štěpán Urban z Uherského Hradiště. Posunuly jej tam nejen sms diváků, ale především skvěle zazpívaná píseň od kultovní kapely Nirvana. „Když legendy, tak jedině Nirvana a Curt Cobain," prohlásil doma. V přímém přenosu pak prozradil, co má s Curtem společného. „Jdeme oba dva svou cestou," řekl.

Kříž už stojí zpět na svém místě

Polešovice – Kamenný kříž v Polešovicích z roku 1803, který stával nedaleko potoka, už je zpět na svém místě. Po restaurování akademickým sochařem Jindřichem Martinákem byl zhruba po čtyřech měsících vrácen na původní místo.

Pětice žen z brodské Charity jede pomáhat uprchlíkům do Slovinska

Uherský Brod – Humanitární mise, to nemusí být jen pytle s oblečením, rukavicemi, čepicemi, šálami či potravinové balíčky, ale také fyzická pomoc konkrétních lidí. A právě jedna skupinka takových ze Slovácka zamíří už za pár dnů k chorvatsko-slovinské hranici do obce Dobova.

Malé knihovny nezaniknou. V Hostějově ji využívají i chalupáři

Slovácko - Budoucnost knihoven v malých obcích jejich zřizovatelé černě nevidí. Pokud bude zájem čtenářů, obce je podpoří. Samotné knihovny většinou sídlí v obecních úřadech, školách či školkách. Místo se pro ně zatím vždycky našlo a fungují i přesto, že v malých obcích se čtenáři dají počítat maximálně na desítky.

Dokončení dopravního terminálu v tomto roce zatím nic nebrání

Uherský Brod – Teplé počasí nahrává včasnému dokončení dopravního terminálu v Uherském Brodě. Většina pozemních prací je hotova, stejně jako asfaltobetonové povrchy a část terminálu. Obyvatelé města už se těší, až bude tento důležitý spojovací uzel hotový.

Maturanti berou rok 1989 jako historii, žít by v té době nechtěli

Slovácko – Současní gymnazisté – maturanti vnímají 17. listopad 1989 na rozdíl od střední a starší generace už jen jako dějepisné datum. Pokud však nemají informace z rodiny nebo se o historii vyloženě nezajímají, příliš o něm nevědí.

Příští rok už možná budeme zase sušit, říkají Šrámkovi

Drslavice – Už po tři roky nevoní v humně v Drslavicích u Šrámků sušené ovoce. Od té doby, co Ludmila Šrámková musela na operaci obou kolen, nebylo možné zájemce o sušení uspokojit. Přesto, že letos bylo ovoce hodně, netroufla si ještě nohu tolik zatěžovat.

Na Slovácku je v provozu několik sušáren ovoce, sušit je ovšem můžete i doma

Slovácko – Zájem o sušení ovoce v posledních letech příliš nepolevuje, potvrzují to ti, kteří se touto činností zabývají. Přesto, že sušáren z minulosti ubylo a lidé si přebytky ovoce mohou usušit v elektrických sušičkách doma, stále je dost těch, kteří ovoce raději zavezou do velké sušárny. Zatímco dřív bývala tato zařízení skoro v každé vesnici, dnes je jich na okrese jen několik.

Žítková prodala budovu školky, obec potřebovala umořit dluhy

Žítková – Některé malé vesnice na Slovácku vylepšují svůj rozpočet či splácejí chybějící částky za pomoci prodeje obecního majetku. Většina oslovených starostů s tím nemá problém a čile této možnosti využívá. Pro řadu z nich je to jediná možnost, jak zabránit pádu do nebezpečné dluhové pasti. Své o tom ví například na Žítkové.

Poprvé v životě nestihnu premiéru, říká režisér Balaš

Uherské Hradiště – Poprvé v životě nestihne premiéru své hry. Režisér a choreograf Radek Balaš totiž musí až do 19. prosince každou sobotu účinkovat v porotě STARDANCE – KDYŽ HVĚZDY TANČÍ v Praze a hodnotit taneční páry. Premiéru hry Pokrevní bratři, kterou právě připravuje právě ve Slováckém divadle, tudíž v sobotu 14. listopadu neuvidí.

Do Vápenic přijedou skoro tři desítky heligonkářů

Vápenice – Ještě v pátek večer musela starostka Vápenic Anna Kubáníková pověsit ještě v nově rekonstruované bývalé škole záclony a začít rychle začít vařit guláš. A to všechno proto, aby se v sobotu mohlo v klidu sjet všech 27 přihlášených heligonkářů na letošní 4. setkání heligonkářů.

Řídil bez dokladů a ještě k tomu pod vlivem drog

Uherskohradišťsko – Řídit, nevlastnit řidičský průkaz a být pod vlivem drog se zdálo devětadvacetiletému muži naprosto normální. Mladého muže zastavila policejní hlídka z Buchlovic v pátek 6. listopadu ráno. Muž se vymlouval, že nemá doklady a lhal ohledně své totožnosti. Policisté ale zjistili, že falešný řidič nikdy průkaz nevlastnil a navíc řídil pod vlivem drog.

Pohřešovaného 19letého Michala našli mrtvého

Uherské Hradiště – Pohřešovaný devatenáctiletý Michal Velecký z Uherského Hradiště se už domů nevrátí.

Devatenáctiletý mladík se nevrátil z hospody domů

Uherské Hradiště - Zoufalá rodina má strach o svého devatenáctiletého syna, kterého pohřešují už pátý den.

Za krádež makety kamery za čtyři stovky muži hrozí až tříleté vězení

Uherské Hradiště – Až tříleté vězení hrozí dvacetiletému muži z Uherskohradišťska za krádež makety venkovní kamery, kterou ukradl minulý čtvrtek 5. listopadu, v prodejně s elektronikou v ulici Velehradská v Uherském Hradišti.

V Uherském Brodě uvažují o třetím místostarostovi

Uherský Brod - Plat už coby neuvolněný starosta nepobírá, odměny věnuje na charitativní účely. Přesto se některým politickým protivníkům starosty Uherského Brodu Patrika Kunčara (KDU-ČSL) nelíbí, že ještě pracuje jako senátor. Kvůli jeho vytíženosti na radnici zaznívají hlasy, že by mělo být zřízeno místo třetího místostarosty.

Za 45 kilo pervitinu vydělali 37 milionů. Skupinu řídil muž ze Slovácka

Uherské Hradiště – Z výroby a rozsáhlé distribuce pervitinu viní zlínští kriminalisté, kteří uzavřeli nejrozsáhlejší případ v historii Zlínského kraje na úseku toxikomanie, organizovanou skupinu deseti mužů a jedné ženy ve věku od 25 do 39 let.

Student velehradského gymnázia Štěpán Urban září v SuperStar

Uherské Hradiště – Nejen porotu, ale možná i sám sebe překvapil v nedělním finále SuperStar osmnáctiletý Štěpán Urban z Uherského Hradiště. Jeho Hallelujah ohodnotili dva z porotců na závěr jako nejvíce překvapivý výkon. „Strašně mě bavíš," řekl mu Ondřej Soukup.

AKTUALIZOVÁNO

Martin přivezl svatomartinská vína i novou odrůdu

Uherské Hradiště /ROZHOVOR/ - Jaroslav Vaďura z Polešovic je jediným vinařem ve Zlínském kraji, který dnes nabídne svatomartinská vína. Po tisíci kusech jej vyrobil z hroznů odrůd Müller Thurgau, Veltlínské zelené a Modrý Portugal.

Cisterciáckou pečeť výstavy si letos odnáší víno od nejvzdálenějšího výrobce

Velehrad – V porovnávání domácích i zahraničních mešních a košer vín se i letos podle pořadatelů podařilo najít jedinečné víno. Letošní vítěz, mešní víno Cribari California Light Muscat 2013, pochází až z Kalifornie a výrobcem je Cribari Vineyards z Los Angeles. Víno dostalo 92 bodů z možných sto a členové komise, kteří jej degustovali, se shodli na tom, že ze 72 přihlášených vzorků bylo nejlepší.

Jahody, kaštany i kvetoucí růže, počasí blázní i na Slovácku

Slovácko – Jahody zralé jako v létě, kvetoucí šípky či kaštany nebo louky poseté sedmikráskami. Takto netradičně vypadá konec první listopadové dekády v našem regionu a jeho obyvatelé se nestačí divit, co se to s počasím děje.

Kopie obkladaček z 30. let opět ozdobí kachlíkárnu v Uherském Brodě

Uherský Brod /VIZUALIZACE/ - Až z opravované „kachlíkárny" zmizí lešení, budou lidé asi překvapeni. Opticky se změny na fasádě téměř nedočkají, protože budova bude vypadat stejně jako v třicátých letech. Jak potvrdil starosta města Patrik Kunčar, termín dokončení prací v únoru 2016 by měl být dodržen.

Policistům ujížděl marně, stejně skončil na záchytce

Uherský Brod – Pětatřicetiletému řidiči, který usedl v sobotu ráno po druhé hodině za volant opilý, hrozí roční vězení a zákaz řízení až na deset let.

Starosta povolil o hodech zpívat písničky jen o víně

Stříbrnice – Letos se hodová chasa zřejmě při mši svaté modlila lépe než vloni. Zatímco dopoledne mírně pršelo, po dobu mše se počasí umoudřilo. Děvčata tak na rozdíl od loňského roku, kdy hody propršely, mohla z krojů odložit pláštěnky.

Za stávajících rozptylových podmínek je lepší se venku zdržovat co nejméně

Uherské Hradiště – Nezdržovat se příliš venku, u dětí rozhodně omezit aktivity. Takové je doporučení hydrometeorologů pro stávající smogovou situaci, která je ve Zlínském kraji vyhlášená od 5. listopadu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT