Teprve zhruba padesátku kilometrů měl najeto soutěžní speciál Toyota GR Yaris Rally2, který posádka Filip Mareš-Radovan Bucha, představila v plzeňském areálu dealerství Toyota Dolák.

„Nyní je auto v šotolinové specifikaci a ještě tento týden budeme testovat před odjezdem na první závod Mistrovství Evropy, který se koná v Maďarsku," informoval bývalý juniorský mistr Evropy Filip Mareš.

I motor a další detaily tohoto vozu si můžete prohlédnout v naší fotogalerii.

Tento špičkový soutěžní jezdec v posledních sezónách usedal do Škody Fabia RS Rally 2. Nyní tedy z auta, pod jehož kapotou se nachází přeplňovaný čtyřválec, usedne do modelu s řadovým tříválcem.

Videa a fotografie z představení vozu GR Yaris Rally2 v Plzni:

Ve světě rallye jsou to absolutní novinky. Homologaci, tedy schválení pro nasazení v závodech, tento vůz vyráběný speciální divizí Toyota Gazoo Racing ve finské továrně, obdržel teprve v lednu. Do současnosti bylo vyrobeno pouze zhruba dvacet těchto speciálů. Vůz Filipa Mareše má číslo karosérie 19.

Elektrická verze rallyové fabie
Projekt elektrické závodní Fabie končí. Škoda Motorsport pomůže ekologii jinak

„Zatím nevím, jak se bude auto chovat v různých situacích, ale první pocity za jeho volantem jsem měl velmi dobré. Myslím, že výhodou by někdy mohl být jiný průběh točivého momentu, což je dáno právě oním tříválcovým agregátem," svěřil se v rozhovoru pro Deník Filip Mareš.

Nyní hlavně doufá, aby auto nepostihovaly poruchy, což samozřejmě u nového vozu může nastat.

Motor má zdvihový objem 1618 cm3Motor má zdvihový objem 1618 cm3.Zdroj: Deník/Radek Pecák

Možná i start v Mistrovství světa

Také chce být důstojným reprezentantem týmu, který vede Milan Dolák mladší. Jeho otec Milan Dolák před více než dvěma desítkami let získal titul Mistra republiky s vozem Toyota Celica GT Four.

„Chceme odjet všechny závody Mistrovství Evropy, tedy samozřejmě opět i českou Barum Rally. Současně ale plánujeme také starty na vybraných podnicích v Česku. Poprvé na klatovské Rallye Šumava, dále na Bohemia Rally a snad i na Středoevropské Rally, která bude i letos součástí světového šampionátu. „Záleží samozřejmě také na financích," dodal.

Toyota Yaris GR
Ochutnávka z rallyového světa pro běžné smrtelníky: Nová Toyota Yaris GR

Tuzemská rallyová sezóna startuje již tento víkend sprintovým podnikem Valašská Rally. Pak již na řadu přijde zmíněná Šumava. Součástí Mistrovství ČR v Rally budou pak letos opět v květnu Rallye Český Krumlov, v červnu podnik v Hustopečích, následovat bude červencová Bohemia Rallye v Mladé Boleslavi, srpnová Barum Rallye ve Zlíně a sezóna se uzavře v září v Pačejově.

Mezi favority na titul budou opět patřit Jan Kopecký, Dominik Stříteský nebo Erik Cais. Všichni zmiňovaní pilotují Fabii RS Rally 2.