S reakcí na článek Tatry ze šuplíků se nám ozval čtenář jménem Jakub Janda. „Tatra 201 v provedení dodávka stojí u mne v garáži ve Frenštátě pod Radhoštěm,“ sdělil mi v následném rozhovoru. To už jsem začínal tušit o jakého Jakuba Jandu jde. Ano, vlastníkem skutečného unikátu je bývalý vynikající skokan na lyžích (mimo jiné vyhrál v jedné sezóně celkové hodnocení Světového poháru a získal také dvě medaile na mistrovství světa) a současný člen Poslanecké sněmovny Parlamentu zvolený za ODS.

Sešel jsem se ním v jeho poslanecké kanceláři a tam jsem také poprvé viděl důkaz existence tohoto auta. Zatím na fotografiích. Některé jsou přiloženy v malé galerii u článku.

„Auto má poměrně komplikovanou historii. Jde o jeden ze tří kompletních kusů, které se tehdy vyrobily na technickém základě tehdy zkonstruované Tatry 600 Tatraplan,“ má nastudovanou historii Janda.

Podrobnější informace o tomto projektu ovšem uveřejnil v minulém desetiletí v časopisu Automobil publicista Jan Tuček: Dvojka na počátku typového označení signalizovala, že mělo jít o lehký užitkový automobil, projekt však vedle dodávkových a sanitních verzí počítal i s prostorným služebním vozem pro šest cestujících.

Auto, mělo na rozdíl od všech tehdy vyráběných aerodynamických osobních Tater čtyřválcový motor vpředu. „Vzduchem chlazený boxer byl pro tento účel otočen čelem vzad, směrem dozadu na něj navazovala spojka a čtyřstupňová převo­dovka, dále pak spojovací hřídel, přená­šející točivý moment k rozvodovce zadní nápravy. Kopřivnickou klasiku připomínal páteřový rám s centrální nosnou rourou, všechna čtyři kola byla nezávisle zavěšena,“ uvádí Jan Tuček.

Nejprve měl v roce 1949 vzniknout pick-up, následovala sanitka. Na jejích tvarech se možná podílel slavný karosář Sodomka. Každopádně s firmou Karosa Vysoké Mýto tehdy Tatra na projektu 201 spolupracovala.

Na pozoruhodný reklamní film automobilky Tatra, kde jezdí také Tatra 201, se můžete podívat zde:

| Video: Youtube

Vývoj pokračoval až do roku 1952, kdy měla podle původních plánů státních orgánů začít výroba v Mladé Boleslavi souběžně s typem 600 Tatraplan, který byl také do středočeského města poněkud násilně přestěhován. Jenže k zahájení výroby nakonec nedošlo. V Mladé Boleslavi si prosadili svoji Škodu 1200. Prototypy Tater 201 zůstaly v Kopřivnici a využívaly se v podniku Tatra Kopřivnice. Právě dodávka Jakuba Jandy byla přidělena místní organizaci Svazarmu.

Role ve filmu

„Nemám to zatím stoprocentně potvrzené, ale v roce 1962 ještě zažila novou slavnou epizodu. Dostala modré zbarvení a v propagačním snímku dokazujícím schopnosti nové Tatry 603 hrála roli policejního auta stíhajícího nebezpečně rychlou šestsettrojku,“ vypráví poslanec.

Někdy poté měl tento vůz dostat pod přední kapotu nový motor. „Tím byl osmiválec právě z limuzíny 603. „Jenže, ten byl větší, a tak bylo třeba přední převis prodloužit a s tím změnit i tvar kapoty. „Proto moje auto vypadá zepředu jinak než prototypy na dobových fotografiích,“ uvádí Jakub Janda. Také má teď uprostřed kapoty znak Tatry 603 a v její dolní části chladicí otvory převzaté ze Škody 440 Spartak. Současně se vyměnila také palubní deska a třeba nádrž přemístila z přední do zadní části.)

„Bohužel mé auto nyní žádný motor nemá. Kdysi ho dal můj otec, který vůz koupil v sedmdesátých letech, někomu do opravy a stopa se již ztratila,“ říká.

Zatím se Janda neodhodlal, kdy a kam dá vůz k renovaci. Určitě to ale jednou udělám,“ slibuje. Ta by měla dopadnout dobře. „Kromě zmiňovaného motoru je vůz kompletní a ani není nějak dramaticky napadený korozí,“ uvádí.

Také slíbil, že se na auto budu moci v blízké době zajet podívat osobně. Poté přineseme řadu detailních informací a porovnání s původní verzí prototypu Tatry 201.