V první části našeho výběru jsme probrali filmy novějšího data, vzniklé po roce 2000. Nyní ale sáhneme do minulého století, nezřídka pro snímky ze sedmdesátých či dokonce šedesátých let. A nezřídka také o snímky, které dnes obstojí už jen z pohledu automobilového nadšence.

Vanishing Point (1971)

Zdroj: Youtube

Vanishing Point je naprostou klasikou žánru a také příklad filmu, kde hraje automobil hlavní roli. Na první pohled postrádá hloubku, na druhý pohled ale vyjadřuje mnoho věcí. V příběhu válečného veterána, který má za úkol přepravit Dodge Challengera v šibeničním termínu přes polovinu Spojených států, se zrcadlí nálada raných sedmdesátých let a taky bezmezná touha po svobodě.

Bullittův případ (Bullit, 1968)

Zdroj: Youtube

Detektivní příběh, jehož obrovská automobilová honička se stala natolik ikonickou, že Ford vyrábí limitované edice „Bullit“ Mustangů dodnes. Pohledem moderního filmového fanouška Bullit se Stevem McQueenem v hlavní roli jen těžko obstojí, z pohledu automobilového nadšence se ale jedná o kultovní snímek, který do značné míry ovlivnil podobu automobilových honiček ve filmech pro nadcházející dekády.

Le Mans (1971)

Zdroj: Youtube

Film z prostředí závodu 24h Le Mans, který se stal ikonou nejen díky McQueenovi, ale i kvůli způsobu jakým vzniknul. Velká část filmu se totiž natočila během skutečného závodu v roce 1970, kterého se zúčastnil i produkční tým. Navzdory tomu, že jejich Porsche 908 vezlo na palubě tězkou filmovou kameru, bylo i celkem konkurenceschopné. Týden po závodním víkendu se pak produkce vrátila, aby dotočila „filmovou část“.

Tajný závod (Gumball Rally, 1976)

Zdroj: Youtube

Film o nelegálním závodě, který inspiroval vznik skutečného stejnojmenného závodu. Ve filmu je událost odstartována tím, že účastníkům zazvoní telefon, ze kterého se ozve tajné heslo „Gumball“. Bizarní společnost závodníků se pak vydává na ilegální rychlou jízdu napříč Spojenými státy. Odlehčené komediální vyznění celého filmu potěší i dnes.

Únos aut (Car-Napping - Bestellt, geklaut, geliefert, 1980)

Zdroj: Youtube

Jeden z nejznámějších snímků o zlodějích aut pochází paradoxně ze Západního Německa a je plný evropských automobilových klasik, včetně několika skutečných klenotů. Ve filmu se objeví třeba několik vozů od dobového úpravce Rainera Buchmanna, mezi které patří i vzácný Mercedes CW 311. Kriminální komedie však těžko obstojí u lidí, které stará evropská auta nezajímají.

Gone in 60 Seconds (1974)

Zdroj: Youtube

Leckdo zná výrazně novější film „60 sekund“ z roku 2000, v němž si hlavní roli zahrál Nicolas Cage. Jen ti nejzatvrzelejší automobiloví fandové ale znají i původní verzi z roku 1974. Ta je zvláštní tím, že jí napsal, zrežíroval a zahrál si v ní hlavní roli filmový kaskadér H.B. Halicki. I další role dostali kaskadérští kolegové a výsledkem je poněkud zvláštní snímek, jehož první třetina je vlastně trochu o ničem, a zbytek je obrovská automobilová honička, v níž hraje hlavní roli „Eleanor“ – tedy „poslední pravý“ Mustang Mach 1 z roku 1974.

Prácička v Itálii (The Italian Job, 1969)

Zdroj: Youtube

Italian Job je klasika, která poprvé představila Mini Cooper jako nejlepší auto pro případ, že se chystáte ukrást mafiánům velkou spoustu zlata. I když ani výrazně novější remake z roku 2003 nedopadl vůbec špatně, větší klasikou je právě původní film z konce šedesátých let, kde se italským Turínem prohání ještě originální Mini.

Dvouproudá asfaltka (Two-Lane Blacktop, 1971)

Zdroj: Youtube

Na filmu Two-Lane Blacktop je hodně vidět inspirace legendárním filmem Bezstarostná jízda (Easy Rider, 1969). Taky zde dostáváme film o svobodě a nekonečné cestě nekonečnou krajinou. V relativně jednoduchém příběhu se duo řidiče a mechanika v Chevroletu z roku 1955 potkává s tajemnou stopařkou, ale taky s mužem známým jako G.T.O., který ve svém žlutém Pontiacu GTO touží po závodění.

Polda a Bandita (Smokey and the Bandit, 1977)

Zdroj: Youtube

V komedii plné honiček s policí hraje hlavní roli monumentální knír Burta Reynoldse po boku Pontiacu Firebird Trans-Am. Je to právě odlehčený snímek, který proslavil kupé od Pontiacu v jeho „Bandit“ podobě, tedy v černé barvě se zlatými linkami a zlatým Firebirdem na kapotě. Z dnešního pohledu není film o banditovi, který čistí cestu od policie náklaďáku s pivem, žádnou velkou kulturní podívanou, z pohledu automobilových fanoušků se ale jedná o další z klasik.

Christine (1983)

Zdroj: Youtube

Autařské filmy mohou mít mnoho žánrových podob a jednou z nich je i horor. Christine je filmovým zpracováním románu od Stephena Kinga a vypráví o Plymouthu Fury, který už na montážní lince v roce 1958 nabyl vědomí a začal zabíjet. Když jej pak o mnoho let později koupí tichý student, začne se jeho osobnost dramaticky měnit. Christine se z tématu automobilových filmů sice vymyká, ale jde o zajímavé zpestření.