„Mnoho podnikatelů se domnívá, že odpočet DPH lze využít pouze u nových automobilů, nebo musí jít o užitkový vůz, ale to není pravda. Může jít i o běžný osobní automobil, a dokonce i ojetý,“ upozorňuje Marek Knieža, ředitel inzertního auto-moto webu TipCars.com.

„V nabídce našeho portálu tvoří ojetá osobní auta s možností odpočtu DPH dlouhodobě kolem 40 procent, u užitkových aut je to dokonce skoro 70. Postup při uplatnění odpočtu se při nákupu nového i ojetého auta nijak neliší. Zejména dražších automobilů by se ale mohl dotknout vládou chystaný limit odpočtu. S nákupem je tak třeba si pospíšit,“ vysvětluje dále Knieža.

Daň z přidané hodnoty (DPH) je u osobních automobilů 21 procent. Pokud je automobil užíván z větší části pro podnikatelské účely, tak může jít o poměrně významnou úsporu (například u automobilu za milion korun činí odpočet DPH 210 tisíc korun). Většina podnikatelů je dobře informována o této možnosti při pořízení nového vozu a často ji využívají.

Pro využití této možnosti jsou stanoveny dvě základní podmínky, automobil musí pořídit podnikatel nebo firma, který je plátcem DPH, a současně musí být alespoň částečně využíván pro podnikatelskou činnost. Platí ale povinnost uplatnit odpočet pouze v poměrné výši. Pokud tedy bude podnikatel automobil používat na podnikání z devadesáti procent, a z deseti jej bude mít pro soukromé použití, pak odpočet bude činit pouze 90 procent z částky daně z přidané hodnoty.

Nové auto raději do konce roku. Vláda chystá omezení

Při uplatnění odpočtu DPH při nákupu ojetého vozu k výše zmíněným podmínkám přibývá ještě jedna – automobil musí být v režimu odpočtu DPH po celou svou předchozí historii. Zjednodušeně to znamená, že předchozí majitel či majitelé museli být také plátci DPH a nikoli soukromé osoby.

Od příštího roku ale podnikatele čeká jedna důležitá změna. Vláda se v rámci úsporného balíčku rozhodla omezit možnost odpočtu DPH při nákupu automobilu částkou 420 000 korun. Plnou výši odpočtu tedy půjde uplatnit jen u aut s cenou do 2 milionů korun. Přitom například při nákupu nového elektromobilu je překročení této částky poměrně snadné. Na webu TipCars.com se aktuálně inzeruje zhruba 2000 osobních a užitkových vozů včetně nových, předváděcích a ojetých, které se pohybují v cenové relaci nad zmíněné 2 miliony.

„Pokud se chystáte pořizovat dražší vozidlo pro podnikatelské účely, jistotou je koupit si jej do konce roku, kdy platí staré podmínky pro odpočet DPH. Na druhou stranu mohou nové podmínky po novém roce vyvolat tlak na snižování cen, a to jak u nových, tak ojetých automobilů,“ říká Marek Knieža.

U osobních aut, které jsou nyní na webu TipCars.com inzerovány s možností odpočtu DPH, výrazně vede Škoda Octavia. Těchto vozů je na portálu k dispozici zhruba dvakrát více než dalších modelů škodovky Fabia a Superb.

Z modelů dalších značek je aktuálně nejpopulárnější Volkswagen Passat, následuje Hyundai i30 či BMW řady 5. Daleko před nimi jsou ale kromě zmíněných škodovek také Kodiaq a Karoq, mezi Passat a i30 se vklínila ještě Scala.

Ojetým užitkovým autům kraluje praktický Iveco Daily, následovaný Fordem Transit a Peugeotem Boxer. U těchto modelů je výběr aut s možností odpočtu DPH ještě vyšší.