Němci si svým opatřením navíc střílí i do vlastní nohy. V toku subdodavatelů pro továrny v Německu a Česku ohrožují vlastní finální výrobu i výrobu třeba v české Škodovce, patřící do především německého koncernu VW.

Na druhou stranu je třeba nalít si čisté vody. Německé opatření není svévolným krokem, ale reakcí na velmi dramatickou situaci s koronavirovou nákazou v České republice. V poslední době má desetimilionové Česko srovnatelný denní přírůstek nakažených jako Spolková republika, jenže ta má osmkrát více obyvatel.

Republikáni se rozhodují, zda nebudou jen trumpovci

Navíc nákaza, vytížení nemocničních lůžek i počet úmrtí na covid má v Německu, podobně jako ve většině zemí západní Evropy klesající tendenci. Přesto Německo drží velmi přísná koronavirová opatření, která se navíc na rozdíl od Česka i dodržují. V Česku je všechno naopak.

Poslední kapkou, po níž Německo nemilosrdně uzavřelo hranice bylo pak neprodloužení nouzového stavu parlamentem a z toho hrozící pandemická anarchie. Tu se sice podařilo odvrátit díky souhlasu krajů s opětovným vyhlášením nouzové stavu, ale tady zase panují pochybnosti o jeho ústavnosti.

Spolková republika, s ohledem na tvrdá čísla o nákaze, si situaci v Česku prostě vyhodnotila jako extrémně nebezpečnou, současnou vládu Andreje Babiše jako zcela nefunkční a neschopnou a Česko zařadila tak kam patří. Mezi nebezpečné oblasti s největší koronavirovou smrtící náloží v celé Evropě.

Čím méně V4, tím dnes lépe

Pokud to ještě někdo nechápe, ocitli jsme se v situaci, v jaké je nyní od světa izolované Chebsko a další dva okresy. Cesta ven je jediná. Nosit respirátory, dodržovat všechna opatření a zákazy, neblbnout s účelovým rozvolňováním, testovat a očkovat a očkovat. 

Světlo na konci tunelu už je vidět. Jenže Česko je dnes nejtemnější covidovou dírou Evropy, z které si můžeme pomoci jen my sami.