Obec Horní Malá Úpa byla založena dřevaři v roce 1566. Když už tu nebylo skoro co kácet, tak se místní živili pasením dobytka nebo i pašováním. Z architektonického pohledu je pro obec typické a důležité, že si uchovala až do dnešních dnů původní ráz ryze horské osady s typickými boudami a chalupami lidové architektury, rozptýlenými po horských svazích, jak uvádí oficiální web obce.

Jeden takový objekt je určen i pro správce místního lyžařského střediska.

Investor, společnost SKiMU, měla pro architektonické studio ADR jasné zadání: vytvořit funkční, kompaktní objekt v intravilánu obce Horní Malá Úpa. V místě, kde příroda umí být okouzlující stejně jako neúprosná.


Nahrává se anketa ...

Chata ve tvaru kříže s luxusními výhledy

„Navržené tvarosloví kříže vychází z tradičního stavění v lokalitě Krkonošského národního parku. Stejně tak definuje průhledy do okolní krajiny, v tomto případě na Sněžku nebo vrchol Lysečina,“ uvedl k projektu jeho autor Aleš Lapka, který na něm spolupracoval s Pavlem Čermákem.

Objekt byl navržen jako lehká jednopodlažní dřevostavba s obytným podkrovím. Stojí na betonové základové desce.

„Ta se v letním období nadnáší nad přilehlým terénem, naopak v zimně dorovná úroveň sněhové pokrývky,“ přiblížil spoluautor objektu Aleš Lapka.

Jak je pro krkonošskou oblast typické, i v tomto případě bylo tím nejhlavnějším stavebním materiálem dřevo. To je ve velkém přítomno i v interiéru. „Například formou přiznaných konstrukčních hranolů. Ale i podlaha a veškerý atypický nábytek je vyrobený ze smrkového masivu,“ uvedl autor návrhu Aleš Lapka.

close Kolem komína se vině schodiště do patra. info Zdroj: se svolením ADR a BoysPlaceNice zoom_in Kolem komína se vině schodiště do patra.

Fasádu pak tvoří nehoblovaná smrková prkna. Jsou natřena na rudo. Ostatně tak, jak je typické pro některé horské dřevostavby. Tato v Horní Malé Úpě má tvar kříže.

Jak to vypadá uvnitř chaty?

Důležitým prvkem je tmavé točité schodiště. To se vine kolem komína a propojuje společenskou část s tou klidovou. Odpočívat se chodí do prostor krovu. I tam dosáhne teplo, které se line z krbu uprostřed hlavní obytné části.

„Za zmínku stojí třeba jídelní kout, který nabízí posezení u okna s výhledem završeným siluetou Sněžky,“ uvedl Aleš Lapka. Z přízemí pak lze vstoupit na terasu.

Interiér je navržen jednoduše a účelně. Nepouští se do žádných extravagancí. Uklidňujícím dojmem pak působí všudypřítomné dřevo a hlavně krásné výhledy do krajiny skrze velkoformátová okna.