VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žulový oltář u Vřesové studánky usadil velehradský sochař Otmar Oliva

Velehradský sochař a výtvarník Otmar Oliva byl v pondělí 4. září aktérem instalace oltáře na poutním místě Vřesová studánka v Jeseníkách.

11.9.2017
SDÍLEJ:

Žulový oltář u Vřesové studánky usadil velehradský sochař Otmar Oliva s kamarády.Foto: Milan Zámečník

Po čtyřiceti letech se tak jemu a jeho kamarádům podařilo tímto krokem posunout ke kompletní realizaci jejich Projekt obnovy poutního místa Vřesová studánka.

V jeho rámci by na původním místě měly vyrůst kaple i horská chata, přestože se tento záměr potýká s odmítavým postojem ochránců přírody.

„Oltář z korby nákladního auta musel na místo usadit jeřáb. Jde totiž o několikatunový monolit z nejobyčejnější žuly z podhůří Jeseníků. Šlo o výjimečný okamžik. Všichni byli plni dojetí, když jsme se hned poté stali účastníky první mše svaté na oltáři sloužené,“ prozradil Otmar Oliva.

Nechyběl při tom ani hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek, jenž ve chvíli, kdy se strhl prudký liják, držel nad bohoslužbu konajícími deštník. Kostelík by měl následně vyrůst ze svých původních základů kolem žulového oltáře. Slavnostní mše svatá s žehnáním oltáře se na místě uskuteční v sobotu 9. září.

Pod pojmem obnova si zakladatelé spolku představují vybudování kaple a horské chaty v podobném rozsahu, v jakém byly před svým zničením. Podle nich přitom nejde o vybudování repliky, jako by byla nová.

Kaple i chata by měly vyjádřit svůj původní záměr současnými technickými možnostmi. Propojení s minulostí bude symbolicky reprezentováno původním dochovaným zvonem a křížem z kaple.

Horská chata bude poskytovat základní občerstvení návštěvníkům a poskytne vítaný útulek v nepříznivém počasí. Stane se dalším bezpečným záchytným bodem na cestě po hřebenech Jeseníků, tak, jako tomu bývalo v minulosti.

Autor: Pavel Bohun

11.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Houbaření. Ilustrační foto

Houbaři „očesal“ zloděj audi, škoda je 300 tisíc

Ilustrační foto

Ze Zlechova začnou mizet kostky. Průtah obcí opraví za 23 milionů

V Hradišti opět rozdávali mezinárodní certifikáty anglického jazyka

Téměř dvojnásobek žáků Základní školy UNESCO oproti loňsku se sešlo v úterý 19. září ve velkém sále uherskohradišťské Reduty, aby převzali mezinárodní certifikáty anglického jazyka Cambridge.

Senior centrum získalo nový automobil

Celkově třetí vozidlo pro výjezdy za klienty či jejich přepravu získala pečovatelská služba Senior centrum Uherské Hradiště. Dvě poslední z nich přitom obdržela přes projekt Sociální automobil, na jehož pořízené se pod taktovkou reklamní agentury Kompakt podílejí především místní firmy.

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Ačkoliv na toaletě strávíme dle průzkumů přibližně tři měsíce života, nevěnujeme jejímu výběru příliš pozornosti. Přitom se dá udělat mnoho chyb, kterých později litujeme. Přečtěte si 6 nejčastějších prohřešků, kterých se při výběru WC dopouštíme.

Představujeme prvňáčky ze ZŠ Sportovní v Uherském Hradišti

Každý týden vám představíme čerstvé prvňáčky ze základních škol na Slovácku

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení