VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Webkamery měst sledují vše kromě dopravy

Zlínský kraj – Dopravní zácpy, nehody, které blokují dopravu, či mimořádné uzavírky a omezení v provozu. To vše působí infarktové stavy řidičům, kteří spěchají na smluvené schůzky, jednání či při cestě do práce.

3.9.2010 3
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Adolf Horsinka

Záběry, které mohou zhlédnout návštěvníci oficiálních webů okresních měst, až na jednu výjimku nabízejí pohled jen na atraktivní místa

Řada měst proto nabízí řidičům možnost před odjezdem nahlédnout prostřednictvím webkamer na aktuální situaci na nejkritičtějších a nejfrekventovanějších silnicích a křižovatkách ve městě. Ve Zlínském kraji se až na jedinou výjimku s touto nadstandardní službou řidiči nesetkají.
Přestože radnice většinou na svých oficiálních stránkách záběry z webových kamer nabízejí, diváci na nich spatří spíše pohled na památky či atraktivní místa města. Výběr pohledu kamer se různí. Ve Zlíně sledují náměstí Míru a ulici Kvítkovou.

„Místa, která kamery snímají, jsme vybírali především podle atraktivity lokality,“ sdělila mluvčí zlínského magistrátu Marie Masaříková. Podle ní dopravu dostatečně monitoruje městský kamerový systém, který užívá Městská policie Zlín. K záběrům z něj se ale civilisté nedostanou.

„Stacionárních kamer, které nepřetržitě sledují určité lokality ve městě, máme celkem sedmnáct,“ potvrdila mluvčí městských strážníků Šárka Škubalová.

Některé z těchto kamer sledují také provoz na hlavních tazích v krajském městě, a městská policie je tak schopná na aktuální problémy v dané lokalitě pružně reagovat.

Mnohem vstřícnější k řidičům je vsetínská radnice. Ta na svém webu nabízí pohled hned několika kamer, z toho jedna je dokonce pohyblivá.
„Při výběru lokalit jsme upřednostňovali místa, kde je pohyb, a aby byly záběry tomu, kdo je sleduje, něčím přínosné,“ informovala mluvčí vsetínské radnice Eva Stejskalová. Podle ní právě proto také jedna z kamer sleduje nejvytíženější silniční tah v oblasti Smetánka.

Podle Stejskalové není snadné vybrat místo pro ukotvení kamery. „Záběry musejí být v souladu se zákonem o ochraně osobních údajů,“ řekla. Ten nepřipouští, aby na veřejně přístupných obrázcích byla rozpoznatelná tvář snímaného člověka nebo SPZ automobilu. „Navíc radnice musí vybírat místo také pouze na městských objektech,“ dodala Stejskalová. Tyto faktory podle ní výběr umístění webkamery velmi znesnadňují.

Také ve Vsetíně dopravní situaci na hlavních tazích prostřednictvím uzavřeného městského kamerového systému monitoruje městská policie.

Při výběru, jaká místa ukázat návštěvníkům webu, zcela jinak uvažuje uherskohradišťská radnice. „Záběry z kamer snímají místa s nejvyšší hustotou pohybu obyvatel či lokality, kde lidé mohou on­line sledovat aktuální dění,“ informovala mluvčí uherskohradišťské radnice Petra Zemčíková. Jedna ze tří webkamer proto snímá například stavbu aquaparku.

Že kamer do budoucna přibude, Zemčíková nevyloučila. Záběry z hlavních tahů protínajících Uherské Hradiště či frekventovaných křižovatek ale šoféři na webu města nenajdou. I řidiči v metropoli Slovácka se musejí spoléhat na kamerový systém, k němuž má přístup pouze městská a státní policie, jež dále reaguje na vzniklé dopravní komplikace.

Místo dopravy chce uherskohradišťská radnice nabídnout návštěvníkům webu již v blízké budoucnosti záběry zcela jiného charakteru.

„Plánujeme umístění webkamery u řeky Moravy, která bude monitorovat průtok vody,“ uvedla Zemčíková. Dodala, že záběry budou zároveň snímat také cyklostezku podél řeky.

Kroměříž zůstává pozadu. Oficiální web města žádnou webkamerou nedisponuje. Řidiči jsou zde odkázáni na dopravní informace z jiných zdrojů.
„Na našich stránkách nabízíme návštěvníkům pouze odkaz na externí webkameru, která sleduje dění na náměstí,“ sdělil Jan Pšeja z odboru informatiky kroměřížské radnice. Tvrdí, že město jako takové nemá natolik atraktivní lokality, které by bylo možné snímat.

„Co se hlavních tahů či křižovatek týče, je otázka, do jaké míry by to bylo pro uživatele přínosné,“ dodal.
Expert na dopravu Jan Hlučín s tím ale nesouhlasí. „Záběry webkamery na dopravní tahy se sice mohou zdát zbytečné, ale pro řidiče, zvláště při plánování delších tras, mohou být zásadní,“ uvedl. Jako hlavní zdroj dopravních informací podle něj zatím vítězí rozhlasové stanice, které o dopravě informují v reálném čase i několikrát za hodinu.

Všechny oslovené radnice kromě té kroměřížské se shodují, že současný počet on­line záběrů z center měst není konečný, a vesměs plánují jejich počet v budoucnu navýšit.

„Každé ráno zapínám internet kvůli mailům, takže před cestou do práce bych záběry na hlavní tahy jistě uvítal, aspoň bych věděl, na co se připravit,“ uvedl profesionální řidič kamionu Jiří Petrásek. Tvrdí, že právě kamioňáci si musejí svou trasu pečlivě vybírat a každá informace z dopravy je pro ně cenná.

Autor: Tomáš Hyánek

3.9.2010 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Slavnostní vyhlášení výsledků X. ročníku soutěže TOP Víno Slovácka 2017 v Polešovicích. Jedná se o regionální ocenění nejlepších vín Slovácka
AKTUALIZOVÁNO
33

Absolutním vítězem TOP Víno Slovácka 2017 je Jaroslav Vaďura

Dožínky Zlínského kraje 2017
AKTUALIZUJEME
31

Déšť krajské dožínky nepokazil, v průvodu se sešlo osm stovek lidí

Pro lidi jsme mnohdy poslední záchrana, říká vedoucí Centra potravinové pomoci

ROZHOVOR/ - „Poslat je domů hladové nechci.“ Tímto citátem z Bible se řídí pracovníci Centra potravinové a materiální pomoci (CPMP) sv. Zdislavy Uherském Brodě, které provozuje tamní Oblastní charita. Vedoucím tohoto zařízení, jehož cílem je okamžitá pomoc sociálně slabým, je František Bílek. Ten vysvětlil okolnosti vzniku centra i náplň jeho činnosti.

Nově narozená miminka na Slovácku - 33. týden 2017

HLASUJTE V ANKETĚ, FOTOGALERIE / Díky vstřícnosti uherskohradišťské porodnice vám na našem webu přinášíme fotky dětí, které se právě narodily.

Stanislav Hofmann: Mrzí mě, že ze Sparty jedeme s prázdnou

ROZHOVOR/ - Hodně solidní zápas odehrálo Slovácko na pražské Letné. Bohužel, domů se svěřenci trenéra Levého vraceli bez bodového zisku. K vysněné remíze scházely doslova centimetry. Šest minut před koncem, po rohu střídajícího Sadílka, orazítkoval Stanislav Hofmann jenom tyčku sparťanské branky.

Amatérští výtvarníci si odskočili na týden malovat na Velehrad

Obrazy se dají prezentovat nejen v tradičních galeriích, ale ledaskde. O tom se mohli přesvědčit obyvatelé i návštěvníci poutního Velehradu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení