VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výšina sv. Metoděje: ovocné stromy vystřídaly zlikvidované náletové dřeviny

Sadská výšina se aktuálně nachází ve vylepšené podobě i s pozvolna se ustalujícím názvem Výšina sv. Metoděje, což je výsledek snahy o zkulturnění, zpřístupnění a prezentaci jediné národní kulturní památky v katastru Uherského Hradiště.

13.6.2017
SDÍLEJ:

Výšina sv. Metoděje po obnově okolí na jaře 2017.Foto: Deník / Bohun Pavel

„Nejnovější práce kolem archeologického naleziště zahrnovaly úpravy terénu, nové zatravnění okolí základů bývalého velkomoravského kostela a osazení místa novým zahradním mobiliářem,“ informoval mluvčí uherskohradišťské radnice Jan Pášma.

Došlo rovněž na výrazné zásahy do tamní zeleně, až to vzbuzovalo obavy veřejnosti o její úplnou likvidaci v lokalitě.

„Náletovou vegetaci bylo nutné odstranit zejména v koridoru někdejší cesty, která byla obnovena,“ vysvětlil Jan Pášma důvody zásahů.

Dále na Výšině podle něj došlo k proložení pěšího chodníku z kamenných šlapáků mezi nástupním prostorem s mobiliářem a informačním systémem a vlastní archeologickou plochou s půdorysem velkomoravského kostela.

„Lidé se nemusejí o zeleň obávat, neboť projekt obsahuje náhradní výsadbu sestávající z keřů trnky a dřínu a osmi stromů – starých odrůd ovocných dřevin podél východní strany chodníku,“ poznamenal mluvčí.

Provedené práce jsou podle staosty Uherského Hradiště v souladu s celkovou koncepcí úprav a budoucí vizí Výšiny svatého Metoděje.

„Naším záměrem je přivést na Výšinu obyvatele města i návštěvníky a turisty. Lokalita je ideálním místem procházek a odpočinku, a navíc místem, kde stojí jeden z milníků historie našeho města,“ podotkl starosta.

Národní kulturní památkou na někdejší sadské výšině jsou pozůstatky významného církevního komplexu z období Velkomoravské říše. Křesťanští misionáři tam už na přelomu 8. a 9. století vybudovali jeden z prvních zděných kostelů na sever od Dunaje.

Vzhledem k celkové dispozici komplexu i významným nálezům se předpokládá, že tam působili představitelé byzantské misie. Podle tvrzení některých badatelů by mohlo jít také o místo posledního dopočinku sv. Metoděje. Lokalita byla definitivně opuštěna v průběhu 13. století.

Autor: Redakce

13.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

V Bánově zmizela ze zaparkovaného auta horská kola za 170 tisíc

Vítězství oslavila obec ve své sportovní hale, kam přijeli i další ocenění včetně zástupců kraje.
5

Starosta Slavkova Libor Švardala si převzal zlatou stuhu za vítězství v kraji

Poutní slavnost Matice velehradské si užívali dospělí i děti

FOTOGALERIE / Slavnost Nanebevzetí Panny Marie, která připadá podle liturgického kalendáře na 15. srpna, si už několik let přicházejí věřící užít do poutního Velehradu. Nejinak tomu bylo v úterý, kdy se v církevním areálu uskutečnila na oslavu patronky tamní baziliky jedenáctá pouť Matice velehradské.

Objíždění kolon v Kunovicích bude zase složitější

FOTOGALERIE / Dopravní zácpy a kolony aut v Kunovicích nejsou pro řidiče žádnou novinkou. Mnoho z nich si proto cestu zkracuje přes vedlejší uličky tak, aby nemuseli v nepohyblivé mase aut trávit několik desítek minut navíc.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Dětství našich babiček připomíná muzeum hraček

FOTOGALERIE / Vyhozený kočárek na dvoře jedné kamarádky určený do sběru. Ten vzbudil před časem lítost u Andrey Miklasové z Hulína, slovo dalo slovo a kočárek záhy změnil majitelku. Nyní sympatickou maminku ročního chlapečka vyhledávají lidé z různých koutů naší země.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení