VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výšina sv. Metoděje: ovocné stromy vystřídaly zlikvidované náletové dřeviny

Sadská výšina se aktuálně nachází ve vylepšené podobě i s pozvolna se ustalujícím názvem Výšina sv. Metoděje, což je výsledek snahy o zkulturnění, zpřístupnění a prezentaci jediné národní kulturní památky v katastru Uherského Hradiště.

13.6.2017
SDÍLEJ:

Výšina sv. Metoděje po obnově okolí na jaře 2017.Foto: Deník / Bohun Pavel

„Nejnovější práce kolem archeologického naleziště zahrnovaly úpravy terénu, nové zatravnění okolí základů bývalého velkomoravského kostela a osazení místa novým zahradním mobiliářem,“ informoval mluvčí uherskohradišťské radnice Jan Pášma.

Došlo rovněž na výrazné zásahy do tamní zeleně, až to vzbuzovalo obavy veřejnosti o její úplnou likvidaci v lokalitě.

„Náletovou vegetaci bylo nutné odstranit zejména v koridoru někdejší cesty, která byla obnovena,“ vysvětlil Jan Pášma důvody zásahů.

Dále na Výšině podle něj došlo k proložení pěšího chodníku z kamenných šlapáků mezi nástupním prostorem s mobiliářem a informačním systémem a vlastní archeologickou plochou s půdorysem velkomoravského kostela.

„Lidé se nemusejí o zeleň obávat, neboť projekt obsahuje náhradní výsadbu sestávající z keřů trnky a dřínu a osmi stromů – starých odrůd ovocných dřevin podél východní strany chodníku,“ poznamenal mluvčí.

Provedené práce jsou podle staosty Uherského Hradiště v souladu s celkovou koncepcí úprav a budoucí vizí Výšiny svatého Metoděje.

„Naším záměrem je přivést na Výšinu obyvatele města i návštěvníky a turisty. Lokalita je ideálním místem procházek a odpočinku, a navíc místem, kde stojí jeden z milníků historie našeho města,“ podotkl starosta.

Národní kulturní památkou na někdejší sadské výšině jsou pozůstatky významného církevního komplexu z období Velkomoravské říše. Křesťanští misionáři tam už na přelomu 8. a 9. století vybudovali jeden z prvních zděných kostelů na sever od Dunaje.

Vzhledem k celkové dispozici komplexu i významným nálezům se předpokládá, že tam působili představitelé byzantské misie. Podle tvrzení některých badatelů by mohlo jít také o místo posledního dopočinku sv. Metoděje. Lokalita byla definitivně opuštěna v průběhu 13. století.

Autor: Redakce

13.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Uherské Hradiště super pohár fotbal FC FASTAV Zlín - ŠK Slovan Bratislav

Beauguel: Jsem šťastný!

Jakub Prajza
5

Jakub Prajza po návratu z Vítkovic: Priorita je zůstat ve Slovácku

AUTOMIX.CZ

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

/FOTOGALERIE/ Na vozech mají heslo Pomáhat a chránit, nicméně i oni potřebují občas pomoc. Vidět policejní auto - ať státní či obecní policie - v nesnázích je sice trochu nezvyklé, ale občas k tomu dojde.

Posila Slovanu Mareš si odbude premiéru doma před rodinou

Zahrál si v barvách Teplic, Mladé Boleslavi či Sparty. V osmnácti letech ale s prvoligovou kopanou začínal v Uherském Hradišti.

AKTUALIZUJEME

Tipy Deníku, kde a jak si užít víkend

Vyberte si z naší nabídky kulturních, sportovních a společenských akcí. Kompletní servis akcí naleznete v tištěné verzi pátečního vydání Slováckých novin.

Ostrožské Lhotě přijedou k sedmdesátinám popřát legendy Slovácké Slavie

Velká sláva se chystá na sobotu 24. června v Ostrožské Lhotě. Místní klub bude slavit 70. výročí od svého založení.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies