VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výběr poplatků je bezproblémový

Zlínský kraj - Výběr regulačních poplatků v lékárnách a u lékařů zatím nepřinesl žádné větší komplikace. Po osmi dnech, kdy novinka ve zdravotnictví funguje, se na tom shodují oslovení lékárníci i doktoři ze Zlínského kraje.

9.1.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Ota Bartovský

Zavedení poplatku se většinou neodrazilo na počtu pacientů v ordinacích, výrazně méně lidí však nyní vyhledává pohotovost. „Ošetření je zhruba o polovinu méně než za stejné období loňského roku,“ spočítal předseda Krajského sdružení praktických lékařů ve Zlíně Lubomír Nečas. Běžné ordinace jsou však podle něj v těchto dnech plné. „Je vyšší nemocnost,“ vysvětlil Nečas.

Na nedostatek pacientů si nemůže stěžovat ani zlínská praktička pro dospělé Zuzana Malínková. „Pacientů máme stále hodně, rozhodně jich neubylo,“ potvrdila. Mírné komplikace pak mají pouze s tím, že o poplatky se stará sestra. Potvrzení o zaplacení poplatku prý většina pacientů nepožaduje. „Máme je připravené, ale zatím jsme ho vydali jen asi ve dvou případech,“ uzavřela lékařka.

Úbytek pacientů nehlásí ani Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně. „Žádného neplatiče či komplikace s placením jsme zatím nezaznamenali. Všichni bez problémů zaplatili,“ sdělila mluvčí nemocnice Karla Havlíková. Problémy s výběrem poplatků nepotkaly žádného z oslovených lékařů. „Poplatky disciplinovaně platí všichni, i když někteří k nim mají dotazy,“ uvedl zlínský lékař Nečas.

Jako bezproblémový hodnotí výběr poplatků od pacientů kroměřížský stomatolog Milan Volf. „U nás je totiž více úkonů, kde klienti už dříve hradili plnou cenu. Takže my jako zubní lékaři i naši pacienti jsme zvyklí na placení určitých výkonů,“ uvedl Volf.

Jako bezproblémové hodnotí zavedení poplatků i zubař z Bystřičky na Vsetínsku Aleš Církva. „Lidé nám kvůli nim nenadávají. Podle všeho byla propagace jejich zavedení dobře vedená. Jak se bude situace vyvíjet dále, ukáže čas,“ konstatoval Církva.

Někteří z pacientů však s novinkou spokojeni nejsou. „Platím sociální a zdravotní pojištění, tak proč bych měla platit ještě v ordinaci? Naše zdravotnictví poplatky určitě nevytrhnou, je to úplně zbytečné,“ rozhořčila se kupříkladu Kateřina Parešová před ordinací praktického lékaře ve vsetínské poliklinice.
Poplatky nenechávají v klidu ani některé zákazníky lékáren.

„Beru léky na srdce už několik let. Hrozím se toho, jak vysoké částky za ně budu platit za další rok. Myslím, že si stát bere pacienty jako rukojmí. Páni ministři dobře vědí, že bez léků se neobejdeme a na názor pacientů se nikdo neptá. Prostě nás jen postavili před hotovou věc,“ postěžoval si šestasedmdesátiletý Karel Petrák z Uherského Hradiště.

Negativní ohlasy potvrzují i lékárníci. „Najdou se lidé, kteří na nové poplatky reagují podrážděně. Pro tyto případy máme připraveny speciální letáky, které lidem podrobně vysvětlují, za co a proč platí,“ sdělila magistra lékárny na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti Alena Mráčková.

Právě lékárnám, na rozdíl od lékařských ordinací, po Novém roce zákazníků ubylo. Podle lékárníka Pavla Nesrsty ze Zlína je to však tím, že jsou lidé předzásobovaní. „Dokud mohou, lidé se návštěvě lékaře vyhýbají a nachlazení řeší různými sirupy a volně dostupnými léky. A pacienti, kteří léky užívají pravidelně, stejně k lékaři musejí,“ popsal odborný zástupce lékárny.

Podobný názor má i lékárník z Horní Lidče Peter Hájek, který zároveň provozuje výdejnu léků ve Valašské Polance na Vsetínsku. „Nyní přicházejí většinou jen lidé s chřipkami a jinými akutními chorobami. Situace se ale bude normalizovat tím, jak bude chronickým pacientům klesat zásoba léků. Je ale ještě brzo na to hodnotit,“ uzavřel lékárník.

Související článek:

Bez léků by nepřežila, poplatkům se nevyhne

Řediteli domova důchodců vadí malá informovanost

Slovácko: s poplatky v nemocnicích nejsou problémy

Nemocnice koupila automaty na platby

Krajská nemocnice zřídila sedm míst pro výběr poplatků

Poplatky ve zdravotnictví: jak se budou vybírat

Lékaři říkají poplatkům ne

9.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ford Fiesta.
AUTOMIX.CZ
14

Dá se koupit spolehlivé auto za 50 tisíc? Tyto vozy mohou být výhrou

Ilustrační foto.

Strážníků i policistů je v Hradišti nedostatek

Deset let na Ischii: vulkanický ostrov se stal Zlíňance druhým domovem

Letos tomu je deset let co se Zlíňanka Dáša Koubková poprvé vylodila na Ischii, největším ostrově Neapolského zálivu, kde se v pondělí, tak jako v minulosti už nesčíslněkrát třásla země.

Slovácké divadlo vykročilo do nové sezony

Setkáním všech zaměstnanců zahájilo Slovácké divadlo v Uherském Hradišti novou sezónu 2017/2018. Ta je v pořadí už dvaasedmdesátá. “Herci nastoupili v plné síle a ve stejné sestavě, k žádným změnám v souboru tak nedochází a můžeme se vrhnout do práce,” prohlásil ředitel Michal Zetel.

Veletiny, Drslavice i Hradčovice už nepočítají s vlastní čističkou

Namísto vlastní čističky odpadních vod (ČOV) budování nových kanalizačních přípojek, které budou napojeny na čističku ČOV v Uherském Brodě. Takový je závěr z jednání mezi obcemi Veletiny, Drslavice a Hradčovice s vedením Slováckých vodovodů a kanalizací (SVK).

Vychutnejte si léto s Deníkem a hlasujte o váš nejoblíbenější podnik

Hlasujte pro svou nejoblíbenější restauraci, hospodu, bar, pizzerii nebo bistro na střední Moravě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení