„Jestli se to ještě o dvacet čísel zvedne, tak máme vodu v barácích. Ale u Brodu už to prý začalo klesat,“ doufá hodinu po včerejším poledni parta zarostlých chlapů v montérkách a gumácích. Právě na Uherskobrodsko se včera od rána upínaly zraky lidí bydlících v blízkosti vodních toků. Tam vodní živel řádil nejkrutěji.

Hejtman vyhlásil stav nebezpečí

Předpovědi meteorologů, kteří upozorňovali na vydatné srážky, a tím i možné rozlití toků na Slovácku, se totiž bezezbytku naplnily. Vytrvalý déšť v noci z úterý na středu zvedl hladiny řek a potoků do rekordních výšek a na mnoha místech regionu doslova zahltil kanalizace. To mělo za následek vytlačení vody z odtokových systémů na povrch.

O vážnosti situace nejlépe svědčil fakt, že hejtman Zlínského kraje dokonce vyhlásil stav nebezpečí. Nejhorší situace v regionu panovala od úterní noci a ve středu v Uherském Brodě. Kvůli přívalům vody zástupci radnice požádali kolegy z Uherského Hradiště o zapůjčení několika stovek pytlů s pískem, které hradišťští připravili před několika dny při tehdejší hrozbě povodní.

Brodský starosta zvažoval evakuaci

„Těmito bariérami zvedáme pravý břeh Olšavy v úseku od Vlčnovského mostu směrem k Bajovci. Také čistička vody je v této chvíli níž než hladina Olšavy. Voda se proto kanálem tlačí do ulice Vazová v blízkosti Olšavy, která už je zaplavená a neprůjezdná,“ informoval ve středu ráno starosta Uherského Brodu Ladislav Kryštof, který v tu chvíli zvažoval například i evakuaci obyvatel holobytů, které živel ohrožoval.

Hasiči museli zasahovat i u potočního můstku v Újezdci u Luhačovic, na kterém je upevněné plynové potrubí. Voda tam totiž naplavila kmeny stromů a větve a hrozilo utržení můstku a poškození plynových rozvodů.

Řekou Olšavou v Uherském Brodě protékalo včera dopoledne až 149,5 kubíku vody za sekundu, přičemž za normální stav na tomto toku hydrologové považují pouhý jeden kubický metr za sekundu.

Třetí povodňový stupeň už ráno hlásily rovněž Kunovice. Olšava tam ukázala svou sílu kolem poledne. To se začala rozlévat do zahrádek a sklepů. Nejvíce to odnesly domy sousedící se silničním obchvatem. Voda je totiž nezalila od řeky, nýbrž zezadu přes zahrady.
Ze zahrad byly v Kunovicích jezera

„Máme plnou zahradu vody, je tam prostě jezero. Přišlo to zezadu, ne zepředu od řeky. Známe to už z dřívějška, ale tolik vody tady nikdy nebylo. To my jsme na tom ještě relativně dobře, ale sousedé tam vzadu, ti to odnesly tvrdě,“ prohlásila Dana Pohunková, která bydlí v ulici Na Řádku, kam policisté už po poledni zakázali vjezd.

Novostavby na konci Olšavní ulice neuchránily od ničivého živlu ani barikády z písku. Přímo na místě kontroloval situaci i povodňový štáb v čele se starostou Uherského Hradiště Liborem Karáskem. „Je to špatné, voda od Olšavy nám začíná téct do Derfle,“ vysvětloval starosta několika desítkám policistů, kteří pomocí pytlů zvyšovali hráze. „Nejhorší situace panuje v ulici Na Řádku, kde se voda z Olšavy tlačila do sadů,“ potvrdila místostarostka Kunovic Ivana Majíčková.

Problémy ale nepůsobila jen Olšava. Pořádnou spoušť za sebou zanechal jindy klidný potok Okluky. Vlasy z něj vstávaly hrůzou na hlavě obyvatelům Ostrožské Lhoty a Uherského Ostrohu. „Když jsme se ráno vzbudili, nefungovala elektřina a v garáži jsme měli asi metr vody. Spláchlo nám to auto a také mrazáky,“ popisovala spoušť Marie Machová z Ostrožské Lhoty. Podobně vypadaly i domy několika jejich sousedů.

Náporům vody naopak statečně odolával nějvětší tok, řeka Morava. V Uherském Hradišti vystoupala její hladina až na třetí povodňový stupeň, hráze ale vydržely. Podle odborníků se situace měla postupně zlepšovat. „Intenzívní srážky mají v průběhu středy přecházet spíše k přeháňkám. Problémy působí nasycenost regionálních toků, do kterých spadlo třicet až čtyřicet milimetrů srážek,“ vysvětlil hydrolog a člen hradišťského krizového štábu Jiří Barouš. Podle něj spočívalo největší nebezpečí ve vylití lokálních potoků a stečení vod se zeminou z polí.

Z Mařatic se valila voda s bahnem

K takové situaci došlo ve středu ráno například v Mařaticích u sídliště Východ. „Voda s hlínou tam tekla jako potok z kopce, po silnici k Sadům. Na rozcestí u Sadů vytvořila jezero s několika přítoky, které se roztékalo do všech stran. Na Východě bydlím už patnáct let, ale nikdy jsem nic podobného neviděl,“ podělil se o svůj poznatek jeden z obyvatel hradišťského sídliště Roman Abrahám.

Hydrologové ale přinesli i pozitivní zprávy. Srážky totiž měly v průběhu včerejšího dne téměř ustat, případně razantně zmenšit intenzitu. „Hladiny řek a potoků by pak měly rychle klesat. Jejich pokles by pak měl být otázkou hodin,“ předestřel příznivou variantu hydrolog a meteorolog Jiří Barouš.

Martin Nevyjel, Oleg Kapinus

Čtěte také:

Kompletní zpravodajství z červnové povodně