Ta totiž přikazuje komukoliv, kdo si v minulém roce koupil jakékoliv množství vína, zaslat do 15. ledna prohlášení o jeho nákupu Ústřednímu a kontrolnímu zkušebnímu ústavu zemědělskému. A je jedno, zda se jedná o majitele vinotéky nebo člověka, který koupil sedmičku vína kamarádovi k narozeninám.

Právnickým osobám, tedy firmám, podnikatelům a živnostníkům, za nedodržení zákona hrozí až pětimilionová pokuta. „Několik litrů vína jsem si vloni určitě koupil. O celé záležitosti se dozvídám až nyní, takže jsem z neznalosti o této transakci neučinil žádnou evidenci. Rozhodně bych očekával lepší informovanost,“ konstatoval uherskohradišťský podnikatel Aleš Durďák.

O žhavé novince se živě diskutuje například ve sklepě polešovického vinaře Jaroslava Vaďury. „Zákazníci si o tom povídají a vyptávají se na podrobnosti. Všichni samozřejmě nadávají. Novela je obrovským nesmyslem, s kterým se nemohu ztotožnit. Kdo toto zas proboha vymyslel?“ kroutí nechápavě hlavou zkušený vinař. Odpovídá mu jeho syn Zbyněk. „Zákon má na svědomí Svaz vinařů a je zde zřejmě souvislost se svazovými volbami, které se budou konat někdy v únoru. Všechno souvisí se vším,“ tvrdí Vaďura mladší.

Právě Svaz vinařů již vydal k evidenci nákupu vína písemné stanovisko. Podle něj bylo zpřísnění kontroly vína navrženo, protože si samotní vinaři volali po zabránění nelegálnímu dovozu vína a vydávání takového vína za moravské. „Pochybení ohledně novely zákona si uvědomujeme. Už na přelomu ledna a února se bude projednávat oprava zákona v Poslanecké sněmovně. Očekáváme brzkou nápravu,“ prohlásil předseda Svazu vinařů Jiří Sedlo. Ten také zároveň všechny „hříšníky“ uklidňuje, že Státní zemědělská a potravinářská inspekce, tedy orgán, jenž má dodržování daného zákona kontrolovat, bude ve své činnosti shovívavá. Přesto se našli poctivci, kteří svá přiznání řádné vyplnili a poslali.

„Od 1. 1. 2012 jsme obdrželi více než 150 prohlášení o nákupu. Informace se evidují v Registru vinic a slouží zejména k další kontrolní činnosti dozorových institucí,“ sdělila Slováckému deníku Ivana Kršková z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského. Podle dostupných informací by se po opravě měla ohlašovací povinnost týkat jen takových subjektů, jež v daném roce nakoupily více než tisíc litrů vína.