VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Věřící poutníci k Velehradu šlapou už popatnácté

Velehrad, Morava – „Jdeme pěšky v modlitbách na Velehrad, abychom poděkovali svatým Cyrilu a Metoději, ale také s prosbou, aby jejich dědictví opravdu žilo. Jdeme také za posvěcení rodin, za nemocné, za vláhu, za mír a za všechny dobrodince," okomentoval ve čtvrtek P. Jan Peňáz, předseda Matice Velehradské a farář z Křtin jubilejní XV. ročník sedmidenní pěší pouti věřících nejrůznějšího věku, která bude mít dnes cíl v posvátném Velehradě.

22.8.2015
SDÍLEJ:

Mladí i dospělí šlapou na Velehrad pěšky a s dvouramennými kříži na prsou.Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

První poutníci vyrazili už v neděli po poledni z Radešínské Svratky. K hvězdicovitému putování se od pondělí připojovali navzdory dešti další věřící z různých míst Moravy, kteří kráčí k Velehradu s malými dřevěnými křížky na prsou. „Mnohem hůře se jde za velkého vedra než za deště. Mokré boty nám na nohách uschly díky tělesné teplotě. Dnes kráčí k Velehradu na tři stovky poutníků a jejich jednotlivé proudy se postupně slévají," informoval páter Peňáz.

V pátek se poutníci sešli na hoře sv. Klimenta v Chřibech, kde byla sloužena mše svatá. „V Tišnově jsem měl v pořadí už třináctou mši svatou. Při ní jsem se zmínil, že Bůh déšť na nás neposlal, ale poslal ji s námi, aby se vyschlá země napojila a my se trochu otužili," mnul si ruce P. Jan Peňáz. Poutníkům vysekl poklonu za to, že i v tom deštivém počasí obětavě a v modlitbách šlapali k vytčenému cíli. Tím se v sobotu stane bazilika Nanebevzetí Panny Marie a svatých Cyrila a Metoděje na Velehradě, kde dojde k obnově jejich zasvěcení a přijetí do Společenství čistých srdcí. „Kolik nás v sobotu na Velehrad dorazí, to si netroufám odhadovat. Loni nás přišlo pět set padesát," sdělil páter Peňáz.

Mši svatou bude pro poutníky celebrovat premonstrátský opat Marian Rudolf Kosík z Nové Říše. Odpoledne bude mít přednášku o výstavbě staroměstského kostela P. Miroslav Suchomel.

Autor: Zdeněk Skalička

22.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zdeněk Coufal
3

ON-LINE rozhovor s kardiologem: přibývá mladších lidí s infarktem

Ilustrační foto.

Deník připravuje seriál ke 20. výročí povodní na Moravě

Folklorní festival přilákal třicet tisíc lidí. Hasiči kvůli vedru kropili asfalt

Strážnice – Tisíce návštěvníků opět přilákal folklor ve všech podobách i pestrosti krojů do Strážnice na Hodonínsku. Právě tam se o víkendu uskutečnil už dvaasedmdesátý ročník Mezinárodního folklorního festivalu spojený s pětatřicátým pokračování Folklorního festivalu Dětská strážnice. „Jsem zvědavý, protože jsem tady poprvé. Přivezl jsem přátele, kteří se do Strážnice velice těšili," řekl Karol Furička z Bratislavy.

Military den v Kunovicích přilákal navzdory vedru tisíce lidí

Děti, které v sobotu zamířily v doprovodu svých rodičů a prarodičů do Slováckého aeroklubu a leteckého muzea Kunovice, byly celé nažhavené, aby rychlostí letadla odletěly na dlouhé dva měsíce prázdnin, které se nezadržitelně přiblížily.

V žáru slunce a ohně bylo slovanské opevněné sídliště na Modré

K letnímu slunovratu patří mnoho tradic, zvyků a také ohně. Slunovrat se slaví odpradávna po celé světě, bez ohledu na kulturu, která v dané zemi vládne.

Lhotský fotbal slavil. Zvládli jsme to perfektně, řekl šéf domácího SK

Poslední sobotu v červnu si vybrali Lhoťané k oslavám 70. výročí založení fotbalového klubu. Slavnostní odpoledne začalo zápasem přípravek Lhoty proti Blatnici.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies