VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velká Javořina opět spojila Čechy a Slováky

VELKÁ JAVOŘINA - Tradiční setkání Čechů a Slováků na Javořině, které se konalo v neděli 29. července, potvrdilo, že rozdělení někdejší Československé republiky na kvalitě vztahů obou národů nic nezměnilo.

30.7.2007
SDÍLEJ:

Mezi představiteli naší vlasti, kteří byli včera přítomni na vrcholu Velké Javořiny, nechyběl ani předseda Senátu Přemysl Sobotka (vpravo vepředu).Foto: Miroslav Potyka

„Lidé těchto států mají díky bohaté historii k sobě blízko. Tak tomu bylo, je a bude. Žádný úřední šiml, ani pas v cestovním, několikrát převlečeném kabátě na tom nic nezmění. Kvalitní vztahy vznikaly dlouhá staletí a věřím, že to tak i přetrvá,“ řekl v hloučku svých českých přátel dvaašedesátiletý Ján Braňo z Trenčína.

Pořadatelé tradiční akce si pochvalovali nejen vysokou účast, ale i kvalitní programovou náplň oslav. „Přicestovala řada hostů z politického života obou států a program byl neskutečně nabitý. Na pódiu se sešly dechové hudby, folklorní soubory, z Uherského Hradiště přijel například i studentský Svatý Pluk pod vedením Honzy Gajdošíka,“ upřesnil Jaroslav Mikulík, ředitel Domu kultury v Uherském Brodě, jeden ze spolupořadatelů akce. Vystoupení pozitivně hodnotil i „otec Pluka“, jak uměleckému vedoucímu hradišťského sboru jeho známí přezdívají.

„Mimo tradiční repertoár sestavený z coververzí rockových evergreenů jsme si pro tuto příležitost připravili i českou lidovou písničku Juliána. Atmosféra byla vynikající, myslím, že se naše vystoupení lidem líbilo,“ podotkl Gajdošík. Javořinská slavnost znamenala mimo jiné pokrok ve vztazích mezi Kunovicemi a Starou Turou. „Uzavřeli jsme oficiální partnerskou smlouvu mezi oběma městy, která umožní vzájemné kulturně-společenské aktivity, ale i zapojení se do mezinárodních projektů Evropské unie,“ vyjmenoval Jiří Vařecha, starosta Kunovic, hlavní výhody partnerství.

Slovenští zástupci pořadatelských obcí se připojili ke svým českým kolegům v myšlence udržení tradice společného setkávání na moravsko-slovenském pomezí. „Slavnosti na Javořině jsou vyvrcholením česko-slovenské vzájemnosti. Jsou symbolem společné historie a kultury. Ti, kdo organizují slavnosti na Javořině, mají jeden společný cíl – nadstandardní vztahy a všestranné zvyšování kvality života lidí na obou stranách hranice. Tito lidé si zaslouží obdiv, pomoc a podporu,“ uvedl Ján Mikláš, mluvčí Městského úřadu Stará Turá.

 

ZDE>SI TAKÉ PŘEČTETE DALŠÍ AKTUÁLNÍ ZPRÁVY ZLETNÍ FILMOVÉ ŠKOLY

Chcete reagovat na uvedený článek? Pište nám e-mailem na adresu:oleg.kapinus@denik.cz

Deset let na Ischii: vulkanický ostrov plný termálních pramenů se stal Zlíňance Dagmar Koubkové druhým domovem.
7

Deset let na Ischii: vulkanický ostrov se stal Zlíňance druhým domovem

Slovácké divadlo. Ilustrační foto.

Slovácké divadlo vykročilo do nové sezony

Veletiny, Drslavice i Hradčovice už nepočítají s vlastní čističkou

Namísto vlastní čističky odpadních vod (ČOV) budování nových kanalizačních přípojek, které budou napojeny na čističku ČOV v Uherském Brodě. Takový je závěr z jednání mezi obcemi Veletiny, Drslavice a Hradčovice s vedením Slováckých vodovodů a kanalizací (SVK).

Vychutnejte si léto s Deníkem a hlasujte o váš nejoblíbenější podnik

Hlasujte pro svou nejoblíbenější restauraci, hospodu, bar, pizzerii nebo bistro na střední Moravě.

Startovní listina Barum Rally zdarma ve čtvrtečním Deníku

Deník vám ve svém zítřejším TIŠTENÉM vydání přinese zdarma startovní listinu nadcházejícího víkendového 47. ročníku Barum Czech Rally Zlín. Kromě seznamu pilotů soudobých vozů zde najdete i účastníků 10. ročníku Star Rally. (spo)

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení