VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velikonoční koštování vína v Břestku nabídlo 368 vzorků

Proměnlivé počasí o Bílé sobotě přilákalo do multifunkční sportovní haly v Břestku na podhůří Chřibů znalce a příležitostné ochutnávače vinných moků.

16.4.2017
SDÍLEJ:

Velikonoční koštování vína v BřestkuFoto: DENÍK/Zdeněk Skalička

Ti mohli už dvě hodiny po poledni začít koštovat některý z 232 vzorků bílých, 114 červených a 22 rosé vín od vystavovatelů z pětadvaceti obcí a měst východní a jižní Moravy, ale také ze slovenského Trenčína.

Nejvzdálenější vzorek doputoval na výstavu až z Prahy.

Odborný garantem degustace, k níž zasedlo šest dnů před výstavou šestatřicet porotců, byl Břetislav Jakubík.

Jury přisoudila pětadvaceti vínům vítězství v odrůdě a rozhodla o pořadí deseti nejlepších kolekcích vín, do nichž bylo započteno pět vzorků. Nejvyššího bodového hodnocení 19,2 bodu dosáhla kolekce od břesteckých vinařů Petra Ševčíka & Františka Malíka.

„Tak trochu raritou byla na výstavě Frankovka slámová od Michala Výstupa z Boršic. Je sice zařazená mezi červená vína, ale je téměř růžová," uvedl Vladimír Malík, viceprezident spolku Vinaři Břestek.

Netajil se tím, že třiačtyřicetiletá tradice koštů vína v obci nebyla díky tamním vinařům-nadšencům ani jednou přerušena.

„Mladých vinařů, kteří košty v naší dědině pořádají, je málo. Ale při přípravě a v průběhu výstav nám zejména radou pomáhají naši otcové, kteří nás naučili hrozny pěstovat, víno z nich vyrábět, ale také nás vedli k pokoře," vysekl poklonu tátům mladých vinařů Vladimír Malík.

Už posedmé ochutnávali vína v Břestku manželé Petra a Lukáš Hamtákovi z Vítkovic, kteří si o prodlouženém velikonočním víkendu vyšlápli do Chřibů.

„Máme spoustu známých, kteří jezdili a jezdí na košty vín pouze do Břestku. I my jsme se zdejšími víny spokojeni, proto je tu rádi koštujeme," svěřili se milovníci vín ze severní Moravy.

Mezi návštěvníky výstavy vín v Břestku byl už popáté starosta partnerské slovenské obce Selec Stanislav Svatik.

„Je to moc pěkná akce, typická pro východní a jižní Moravu. Jsem z chladnější trenčínské oblasti, kde spíše inklinujeme ke slivovici. Já rád ochutnávám bílá vína, kupříkladu Ryzlinky rýnské. A ty jsou tu opravdu dobré," usmíval se starosta Selce.

Výstava vína v Břestku se letos obešla bez hudebního doprovodu, ať už cimbálovky nebo harmonikáře.

„Chtěli jsme, aby si lidé víno v klidu vychutnávali, popovídali si o něm a nemuseli překřikovat muziku," dodal Vladimír Malík.

Autor: Zdeněk Skalička

16.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Kabelkový veletrh ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti.
32

Kabelkový veletrh v Hradišti vyrovnal loňský rekord 1500 nabízených kusů

Turistickou nabídku v Uherském Ostrohu obohatila další expozice v podzemí.
5

Uherský Ostroh v neděli slavnostně otevřel prohlídkové trasy zámku

DOTYK.CZ

Většina úvěrových firem jsou predátoři. Exekucím čelilo 843 tisíc lidí

Lidé by si měli dávat pozor nejen na úvěrové společnosti, z nichž je predátorských či lichvářských přes devadesát procent, tvrdí tvůrci Mapy exekucí.

V Redutě doprovodil Slovácký komorní orchestr budoucí hudební virtuózy

Slovácký komorní orchestr, houslista Jiří Pospíchal a čtrnáct talentovaných umělců z řad žáků uherskohradišťský ZUŠek (ZUŠ Slovácko, ZUŠ Uherské Hradiště). V pondělí 24. dubna se talentované děti alespoň na chvíli mohly postavit vedle profesionálních hudebníků v sále hradišťské Reduty a zkusit si zahrát své nejoblíbenější skladby před zhruba sto padesáti diváky.

Dobrovolníci vyběhali Diakonii 20 tisíc a spálili téměř 700 tisíc kalorií

Šest týdnů výzvy Sbíráme kiláky pro Diakonii rovnalo se 78 účastníků, 8 861 naběhaných kilometrů a 664 518 spálených kalorií.

Z průtahu Nivnicí zmizí kostky

Ztišení dopravy, bezpečnější provoz a podle vyjádření odborníků zúžením dojde i ke zpomalení provozu. To jsou hlavní výhody rekonstrukce průtahu Nivnicí za 9,8 milionu korun. Ta by měla začít v červnu a trvat by měla do konce roku.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies