VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velikonoce na Buchlově přilákaly stovky návštěvníků

Prohlídka starobylého hradu Buchlova patří k tradiční kulturní akci, které se čas od času oddávají milovníci historie nebo turisté. Správa hradu Buchlova spolu občanskou společností HB collegium se rok co rok snaží pro zvýšení turistického zájmu na hradě uspořádat zajímavé akce, které mají přilákat větší počet lidí a zpříjemnit v něm jejich pobyt.

17.4.2017
SDÍLEJ:

Velikonoce na BuchlověFoto: Deník / Zdeněk Skalička

K nim už léta patří akce s názvem Velikonoce na Buchlově, kterou si za chladného a větrného počasí nenechaly ani letos ujít stovky návštěvníků.

Po dobu Velikonoc byla prohlídková trasa hradu vyzdobena jarními květinami a velikonočními kraslicemi, zatímco v nádvořích kdysi opevněného feudálního sídla odstartoval o Božím hodu velikonočním 11. ročník řemeslného jarmarku.

„Letos je opět na Buchlově větrné a hodně chladné počasí. Obávám se, že kdyby Velikonoce byly v červenci, byla by také zima, takže bych je nedoporučovala do července neposunovat,“ řekla se smíchem Libuše Mikulová správkyně hradního depozitáře.

Podotkla, že při pořádání velikonoční akce na hradě je všechno závislé na počasí.

„Před čtyřmi roky napadlo o Bílé sobotě na Buchlově téměř metr sněhu, který se nepodařilo pořadatelům uklidit, takže na hrad tehdy přišlo sto návštěvníků,“ zalovila v paměti Libuše Mikulová.

Letos se prý pořadatelé akce v kapli Barborka modlily, aby se studené počasí opozdilo a přišlo až po Velikonočním pondělí.

Z letošního jarmarku na Buchlově si ale děti i dospělí odnášeli hezké zážitky. V loveckém salonku předváděly zručné ženy zdobení kraslic nejrůznějšími technikami, víc než sto let starými. Šikovné řemeslnice zasvěcovaly účastníky akce do paličkování krajek, předení vlny na kolovrátku nebo zápustkového pletení vlny středověkou metodou.

O dobrou náladu se na hradě staral pěvecký sbor Tetky z Ježova na Hodonínsku, které nejenže zpívaly slovácké písničky, stloukaly máslo z domácí smetany, ale také zvaly návštěvníky hradu na chleba namazaný čerstvě stlučeným máslem.

„To se nedá srovnávat s těmi novodobými margaríny. Takže žádná rama či flora, ale máslo z dobré domácí smetany,“ halasily Tetky z Ježova.

Do velikonoční tvorby se mohli zapojit také děti. Mohly si ozdobit vaječné výfuky nebo uplést pomlázku a také s nimi odkráčet domů. Na hradním nádvoří se buchlovský kastelán Rostislav Jošek šikovně otáčel kolem dýmníku, v němž pekl kváskový žitný chleba.

„Kvásek nám dal Ivo Nožička, mouku správa hradu Buchlova. Chleba sázím do dýmníku sám a také je z něj vytahuji,“ pochlubil se kastelán hradu.

Autor: Zdeněk Skalička

17.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Deset let na Ischii: vulkanický ostrov plný termálních pramenů se stal Zlíňance Dagmar Koubkové druhým domovem.
7

Deset let na Ischii: vulkanický ostrov se stal Zlíňance druhým domovem

Slovácké divadlo. Ilustrační foto.

Slovácké divadlo vykročilo do nové sezony

Veletiny, Drslavice i Hradčovice už nepočítají s vlastní čističkou

Namísto vlastní čističky odpadních vod (ČOV) budování nových kanalizačních přípojek, které budou napojeny na čističku ČOV v Uherském Brodě. Takový je závěr z jednání mezi obcemi Veletiny, Drslavice a Hradčovice s vedením Slováckých vodovodů a kanalizací (SVK).

Vychutnejte si léto s Deníkem a hlasujte o váš nejoblíbenější podnik

Hlasujte pro svou nejoblíbenější restauraci, hospodu, bar, pizzerii nebo bistro na střední Moravě.

Startovní listina Barum Rally zdarma ve čtvrtečním Deníku

Deník vám ve svém zítřejším TIŠTENÉM vydání přinese zdarma startovní listinu nadcházejícího víkendového 47. ročníku Barum Czech Rally Zlín. Kromě seznamu pilotů soudobých vozů zde najdete i účastníků 10. ročníku Star Rally. (spo)

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení