VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velikonoce na Buchlově přilákaly stovky návštěvníků

Prohlídka starobylého hradu Buchlova patří k tradiční kulturní akci, které se čas od času oddávají milovníci historie nebo turisté. Správa hradu Buchlova spolu občanskou společností HB collegium se rok co rok snaží pro zvýšení turistického zájmu na hradě uspořádat zajímavé akce, které mají přilákat větší počet lidí a zpříjemnit v něm jejich pobyt.

17.4.2017
SDÍLEJ:

Velikonoce na BuchlověFoto: Deník / Zdeněk Skalička

K nim už léta patří akce s názvem Velikonoce na Buchlově, kterou si za chladného a větrného počasí nenechaly ani letos ujít stovky návštěvníků.

Po dobu Velikonoc byla prohlídková trasa hradu vyzdobena jarními květinami a velikonočními kraslicemi, zatímco v nádvořích kdysi opevněného feudálního sídla odstartoval o Božím hodu velikonočním 11. ročník řemeslného jarmarku.

„Letos je opět na Buchlově větrné a hodně chladné počasí. Obávám se, že kdyby Velikonoce byly v červenci, byla by také zima, takže bych je nedoporučovala do července neposunovat,“ řekla se smíchem Libuše Mikulová správkyně hradního depozitáře.

Podotkla, že při pořádání velikonoční akce na hradě je všechno závislé na počasí.

„Před čtyřmi roky napadlo o Bílé sobotě na Buchlově téměř metr sněhu, který se nepodařilo pořadatelům uklidit, takže na hrad tehdy přišlo sto návštěvníků,“ zalovila v paměti Libuše Mikulová.

Letos se prý pořadatelé akce v kapli Barborka modlily, aby se studené počasí opozdilo a přišlo až po Velikonočním pondělí.

Z letošního jarmarku na Buchlově si ale děti i dospělí odnášeli hezké zážitky. V loveckém salonku předváděly zručné ženy zdobení kraslic nejrůznějšími technikami, víc než sto let starými. Šikovné řemeslnice zasvěcovaly účastníky akce do paličkování krajek, předení vlny na kolovrátku nebo zápustkového pletení vlny středověkou metodou.

O dobrou náladu se na hradě staral pěvecký sbor Tetky z Ježova na Hodonínsku, které nejenže zpívaly slovácké písničky, stloukaly máslo z domácí smetany, ale také zvaly návštěvníky hradu na chleba namazaný čerstvě stlučeným máslem.

„To se nedá srovnávat s těmi novodobými margaríny. Takže žádná rama či flora, ale máslo z dobré domácí smetany,“ halasily Tetky z Ježova.

Do velikonoční tvorby se mohli zapojit také děti. Mohly si ozdobit vaječné výfuky nebo uplést pomlázku a také s nimi odkráčet domů. Na hradním nádvoří se buchlovský kastelán Rostislav Jošek šikovně otáčel kolem dýmníku, v němž pekl kváskový žitný chleba.

„Kvásek nám dal Ivo Nožička, mouku správa hradu Buchlova. Chleba sázím do dýmníku sám a také je z něj vytahuji,“ pochlubil se kastelán hradu.

Autor: Zdeněk Skalička

17.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Kabelkový veletrh ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti.
32

Kabelkový veletrh v Hradišti vyrovnal loňský rekord 1500 nabízených kusů

Turistickou nabídku v Uherském Ostrohu obohatila další expozice v podzemí.
5

Uherský Ostroh v neděli slavnostně otevřel prohlídkové trasy zámku

DOTYK.CZ

Většina úvěrových firem jsou predátoři. Exekucím čelilo 843 tisíc lidí

Lidé by si měli dávat pozor nejen na úvěrové společnosti, z nichž je predátorských či lichvářských přes devadesát procent, tvrdí tvůrci Mapy exekucí.

V Redutě doprovodil Slovácký komorní orchestr budoucí hudební virtuózy

Slovácký komorní orchestr, houslista Jiří Pospíchal a čtrnáct talentovaných umělců z řad žáků uherskohradišťský ZUŠek (ZUŠ Slovácko, ZUŠ Uherské Hradiště). V pondělí 24. dubna se talentované děti alespoň na chvíli mohly postavit vedle profesionálních hudebníků v sále hradišťské Reduty a zkusit si zahrát své nejoblíbenější skladby před zhruba sto padesáti diváky.

Dobrovolníci vyběhali Diakonii 20 tisíc a spálili téměř 700 tisíc kalorií

Šest týdnů výzvy Sbíráme kiláky pro Diakonii rovnalo se 78 účastníků, 8 861 naběhaných kilometrů a 664 518 spálených kalorií.

Z průtahu Nivnicí zmizí kostky

Ztišení dopravy, bezpečnější provoz a podle vyjádření odborníků zúžením dojde i ke zpomalení provozu. To jsou hlavní výhody rekonstrukce průtahu Nivnicí za 9,8 milionu korun. Ta by měla začít v červnu a trvat by měla do konce roku.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies