VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velehradský rukopis bible je hotový přibližně ze tří čtvrtin

Velehrad – Velehradský rukopis, tedy ruční opis bible, je hotový přibližně ze 75 procent. ČTK to dnes řekl Petr Chalupa, ředitel Českého katolického biblického díla, které projekt organizuje. Ruční přepisování bible veřejností je letos poosmé doprovodnou akcí jedné z největších církevních událostí v zemi – Dnů lidí dobré vůle, které se na Velehradě konají dnes a ve čtvrtek.

4.7.2012
SDÍLEJ:

Poutní místo Velehrad.Foto: DENÍK/Jan Karásek

„Ruční přepisování je určitá tendence, jak přilákat a připoutat současného člověka k obsahu bible a také mu trošku otevřít cestičku k tomu, aby bibli, dnes tištěnou, vzal do ruky a opravdu si v ní začal číst," řekl ČTK pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. Podle olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera zůstal některým lidem verš, který přepisovali, ‚v uších i v srdci'. „Vraceli se k tomu častěji, což je jeden z důležitých plodů této aktivity," dodal Graubner.

Opisuje se překlad Václava Bognera. V uplynulých letech lidé opsali pět knih Mojžíšových, žalmy, prorocké knihy Izaiáš, Jeremiáš, Ezechiel, Daniel a spisy takzvaných 12 malých proroků. Letos jsou na řadě knihy, které obsahují starozákonní moudrost – Sirachovec a Moudrost. Podle Chalupy se za sedm ročníků přepisování od roku 2005 zúčastnilo 4044 lidí, loni jich bylo 327.

Oproti předchozím ročníkům, kdy se přepisovalo venku ve stanu před bazilikou, byl loňský počet účastníků, kteří přišli do prostor budoucího muzea bible v novém Velehradském domě sv. Cyrila a Metoděje, jen zhruba poloviční. Podle Chalupy je navíc tradice ručního přepisování bible při Dnech lidí dobré vůle zřejmě u konce. Od ledna příštího roku by lidé podle něj mohli přijít přepisovat bibli do Velehradského domu sv. Cyrila a Metoděje kdykoliv.

„Celý projekt bychom měli předat lidem, kteří zde budou provozovat muzeum bible. Opisování by pokračovalo během celého roku, čímž by se to mohlo urychlit. Pokud si sem ale lidé najdou cestu," řekl Chalupa. Hotovo by podle něj mohlo být během dvou až tří let.

Při letošních Dnech lidí dobré vůle mohou zájemci zavítat do prvního patra Velehradského domu sv. Cyrila a Metoděje a připojit svou rukou psaný verš do dnešních 22:00 a ve čtvrtek od 08:00 do 14:00.

Autor: ČTK

4.7.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Zdeněk Coufal
3

ON-LINE rozhovor s kardiologem: přibývá mladších lidí s infarktem

Ilustrační foto.

Deník připravuje seriál ke 20. výročí povodní na Moravě

Folklorní festival přilákal třicet tisíc lidí. Hasiči kvůli vedru kropili asfalt

Strážnice – Tisíce návštěvníků opět přilákal folklor ve všech podobách i pestrosti krojů do Strážnice na Hodonínsku. Právě tam se o víkendu uskutečnil už dvaasedmdesátý ročník Mezinárodního folklorního festivalu spojený s pětatřicátým pokračování Folklorního festivalu Dětská strážnice. „Jsem zvědavý, protože jsem tady poprvé. Přivezl jsem přátele, kteří se do Strážnice velice těšili," řekl Karol Furička z Bratislavy.

Military den v Kunovicích přilákal navzdory vedru tisíce lidí

Děti, které v sobotu zamířily v doprovodu svých rodičů a prarodičů do Slováckého aeroklubu a leteckého muzea Kunovice, byly celé nažhavené, aby rychlostí letadla odletěly na dlouhé dva měsíce prázdnin, které se nezadržitelně přiblížily.

V žáru slunce a ohně bylo slovanské opevněné sídliště na Modré

K letnímu slunovratu patří mnoho tradic, zvyků a také ohně. Slunovrat se slaví odpradávna po celé světě, bez ohledu na kulturu, která v dané zemi vládne.

Lhotský fotbal slavil. Zvládli jsme to perfektně, řekl šéf domácího SK

Poslední sobotu v červnu si vybrali Lhoťané k oslavám 70. výročí založení fotbalového klubu. Slavnostní odpoledne začalo zápasem přípravek Lhoty proti Blatnici.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies