VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velehradský dům obsadily tři výstavy

Velehrad – Tři zajímavé výstavy nabízí až do konce srpna Velehradský dům sv. Cyrila a Metoděje ve Velehradě. Jejich vernisáže se uskutečnily v rámci letošních Dnů lidí dobré vůle.

6.7.2012
SDÍLEJ:

NA VÝSTAVĚ. Putovní expozice věnovaná kardinálu Beranovi bude ve Velehradě k vidění do konce srpna.Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

Autorkou výstavy s názvem Milovat dobro a odporovat zlu, která je věnována bývalému pražskému arcibiskupovi a politickému vězni Josefu kardinálu Beranovi, je Stanislava Vodičková, historička Ústavu pro studium totalitních režimů v Praze.

„Putovní výstavu viděli lidé v Římě, Vatikánu, Číně, ve Vídni a v pěti městech Česka," uvedla Vodičková. Podkladem pro výstavu byla její kniha Uzavírám vás do svého srdce. Těmito slovy uvedl kardinál Beran pastýřský list z roku 1949.

„On totiž tenkrát tušil, co československý lid v nadcházejících letech čeká a vzkázal v něm věřícím, že on i biskupský sbor na ně myslí," sdělila autorka knihy.

V sousedním sále Velehradského domu je k vidění sedmdesát ilustrací Kláry Folvarské-Roseové ke knize pro děti a mládež Slyšte slovo a zpívejte píseň, jejímž autorem je kněz a bývalý ministr školství Petr Piťha. Při vernisáži, kterou doprovodil violoncellista Marián Pavlík, přečetla herečka Martina Pavlíková úryvek z autorovy knihy.

„Nerad dělám pošťáka, zvláště ne otevřených dopisů. Ale dnes učiním výjimku. Přečtu vám dopis, který je adresován účastníkům vernisáže od Kláry Folvarské-Roseové, která se nemůže zahájení výstavy zúčastnit," začal svoji promluvu profesor Piťha.

Milovníci výtvarného umění si přijdou na své v Galerii Poutní prodejny Velehradského domu, kde vystavuje olejomalby a kresby Veronika Daňková

„Na Velehradě se prezentuji převážně olejomalbami s florální tematikou. To proto, že hledám inspiraci a krásu v drobných věcech, kterým v dnešní době nevěnujeme tolik pozornosti," svěřila se Veronika Daňková, absolventka oboru animovaná filmová tvorba na Vyšší odborné škole filmové ve Zlíně a studia na katedře animace zlínské Univerzity Tomáše Bati.

Autor: Zdeněk Skalička

6.7.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Zdeněk Coufal
3

ON-LINE rozhovor s kardiologem: přibývá mladších lidí s infarktem

Ilustrační foto.

Deník připravuje seriál ke 20. výročí povodní na Moravě

Folklorní festival přilákal třicet tisíc lidí. Hasiči kvůli vedru kropili asfalt

Strážnice – Tisíce návštěvníků opět přilákal folklor ve všech podobách i pestrosti krojů do Strážnice na Hodonínsku. Právě tam se o víkendu uskutečnil už dvaasedmdesátý ročník Mezinárodního folklorního festivalu spojený s pětatřicátým pokračování Folklorního festivalu Dětská strážnice. „Jsem zvědavý, protože jsem tady poprvé. Přivezl jsem přátele, kteří se do Strážnice velice těšili," řekl Karol Furička z Bratislavy.

Military den v Kunovicích přilákal navzdory vedru tisíce lidí

Děti, které v sobotu zamířily v doprovodu svých rodičů a prarodičů do Slováckého aeroklubu a leteckého muzea Kunovice, byly celé nažhavené, aby rychlostí letadla odletěly na dlouhé dva měsíce prázdnin, které se nezadržitelně přiblížily.

V žáru slunce a ohně bylo slovanské opevněné sídliště na Modré

K letnímu slunovratu patří mnoho tradic, zvyků a také ohně. Slunovrat se slaví odpradávna po celé světě, bez ohledu na kulturu, která v dané zemi vládne.

Lhotský fotbal slavil. Zvládli jsme to perfektně, řekl šéf domácího SK

Poslední sobotu v červnu si vybrali Lhoťané k oslavám 70. výročí založení fotbalového klubu. Slavnostní odpoledne začalo zápasem přípravek Lhoty proti Blatnici.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies