VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velehradskou baziliku rozezněl Štěpánský koncert

Velehrad – Pětadvacátý ročník Štěpánského koncertu, který se uskutečnil v pátečním podvečeru v bazilice Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje ve Velehradě, bude v šesti stovkách posluchačů ještě hodně dlouho doznívat. A přáli by si ho slyšet ještě jednou či dvakrát…

26.12.2014 1 AKTUALIZOVÁNO 27.12.2014
SDÍLEJ:

PĚTADVACÁTÝ. Ve velehradské bazilice se v pátečním podvečeru zúčastnilo šest set lidí tradičního Štěpánského koncertu.Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

Příjemnou sváteční atmosféru na něm vytvořil už po pětadvacáté Hradišťan s primášem Jiřím Pavlicou a zpěvačkou Alicí Holubovou. Ojedinělé těleso s vysokou uměleckou a interpretační úrovní a nezvykle širokým žánrovým záběrem, si jako ostatně v každém z předešlých roků, pozvalo na páteční koncert hosty.

„Zatímco třeba loni to byli herci Slováckého divadla Uherské Hradiště, o letošním druhém svátku vánočním byli jeho hosty cimbalista Jan Rokyta mladší a jeho manželka Liselotte, hrající na panovu flétnu," uvedl velehradský lékař Jiří Rohel, který byl s Jiřím Pavlicou zakladatelem štěpánských koncertů.

„Nově zvolené zastupitelstvo hodlá ve zmíněných koncertech pokračovat i v dalších letech. Jeho i svým jménem bych chtěl doktoru Rohelovi a Jiřímu Pavlicovi poděkovat za to, že štěpánské koncerty 25 let trpělivě a důsledně organizovali," vysekl poklonu zakladatelům koncertu první muž Velehradu Aleš Mergental.

Vysoce ocenil to, že Jiří Rohel, ač už není v zastupitelstvu Velehradu, se už od září opětovně podílel na organizačních záležitostech koncertu a zasvěcoval kolektiv lidí do tajů jeho organizace.

„Za pětadvacet let ,jízdní řád´ štěpánského koncertu, toho takzvaného fungujícího rychlíku, je spolehlivý a dodržovaný. Věřím, že pojede dál i v dalších letech," řekl sebejistě na adresu životaschopného koncertu jeho spoluzakladatel Jiří Rohel.

Dodal, že rád letos předával zkušenosti s jeho pořádáním mladší generaci Velehraďanů.

„Když mám kdykoliv možnost něco malinko rekapitulovat, tak mně proběhnou hlavou různé vzpomínky. U Štěpánských koncertů jich za těch pětadvacet let bylo víc než dost," svěřil se Jiří Pavlica, primáš Hradišťanu, zpěvák, muzikant a skladatel.

Mimoděk se zmínil i o tom, že za čtvrt století od premiérového koncertu se změnila nejen naše republika, ale i Evropa.

„O to víc mně přijde důležité to, že si musíme chránit evropskou kulturu, která stojí na křesťansko-humanistických základech. Pokud je rozbouráme a zpochybníme zevnitř, tak budeme sami proti sobě," zvedá varovně prst primáš Hradišťanu.

Netajil se tím, že k Velehradu, který ho inspiruje a fascinuje, má velmi dlouho silný osobní vztah.

„Koncert byl pro mě na sklonku vánočních svátků velkou posilou a nadějí. Dal mně sílu do dalších let," popsal své pocity senátor Jiří Čunek, který byl na tradiční svatoštěpánské akci ve velehradské bazilice podvacáté.

„Byla jsem koncertem nadšená. Při koledách, které lidé s Hradišťanem v závěru akce zpívali, se mi draly slzy do očí," svěřila se Jana Matyášová, která se spolu s ostatními posluchači stala také dárcem, protože čistý výtěžek ze vstupného bude příspěvkem na opravu baziliky.

Autor: Zdeněk Skalička

26.12.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Zdeněk Coufal
3

ON-LINE rozhovor s kardiologem: přibývá mladších lidí s infarktem

Ilustrační foto.

Deník připravuje seriál ke 20. výročí povodní na Moravě

Folklorní festival přilákal třicet tisíc lidí. Hasiči kvůli vedru kropili asfalt

Strážnice – Tisíce návštěvníků opět přilákal folklor ve všech podobách i pestrosti krojů do Strážnice na Hodonínsku. Právě tam se o víkendu uskutečnil už dvaasedmdesátý ročník Mezinárodního folklorního festivalu spojený s pětatřicátým pokračování Folklorního festivalu Dětská strážnice. „Jsem zvědavý, protože jsem tady poprvé. Přivezl jsem přátele, kteří se do Strážnice velice těšili," řekl Karol Furička z Bratislavy.

Military den v Kunovicích přilákal navzdory vedru tisíce lidí

Děti, které v sobotu zamířily v doprovodu svých rodičů a prarodičů do Slováckého aeroklubu a leteckého muzea Kunovice, byly celé nažhavené, aby rychlostí letadla odletěly na dlouhé dva měsíce prázdnin, které se nezadržitelně přiblížily.

V žáru slunce a ohně bylo slovanské opevněné sídliště na Modré

K letnímu slunovratu patří mnoho tradic, zvyků a také ohně. Slunovrat se slaví odpradávna po celé světě, bez ohledu na kulturu, která v dané zemi vládne.

Lhotský fotbal slavil. Zvládli jsme to perfektně, řekl šéf domácího SK

Poslední sobotu v červnu si vybrali Lhoťané k oslavám 70. výročí založení fotbalového klubu. Slavnostní odpoledne začalo zápasem přípravek Lhoty proti Blatnici.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies