VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velehradská rarita. Stárci si zajezdili na koloběžkách

Velehrad – Čtrnácté velehradské hody byly v sobotu takové, na jaké jsou tu lidé zvyklí. Měly všechno, co k nim náleží. Byly veselé, plné úsměvů a radosti. Ale přinesly také jednu perličku. Krojovaní stárci se v chasou nestřežených chvílích chopili obecních koloběžek a vydali se na nich na projížďku.

9.9.2015
SDÍLEJ:

Velehradská rarita. Stárci si zajezdili na koloběžkáchFoto: DENÍK/Zdeněk Skalička

S nápadem vnést do velehradských hodů trochu recese přišla galeristka turistického centra Veronika Daňková.

„Nabídla jsem stárkům, aby se bez poplatku svezli na zbrusu nových koloběžkách, které pro návštěvníky Velehradu i pro jeho občany před nedávnem zakoupil obecní úřad. A oni na to kývnuli," glosovala Veronika.

Projížďky na koloběžkách se vládcové hodové chasy dočkali až v průběhu obchůzky po dědině, která se konala přesně podle folklorních zvyklostí. Z velehradské návsi zamířila chasa vedená patnáctiletý podstárkem Lukášem Balajkou z Modré a za ním s dožínkovým věncem kráčejícími stárky, Velehraďanem Václavem Vaňkem a Natálií Jarošovou ze Starého Města, do baziliky Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje, kde jim udělil požehnání duchovní správce farnosti P. Petr Přádka. Po obřadu se oba stárci vypařili jako pára nad hrncem a chasa si pro ně musela dojít domů za doprovodu dechové hudby Buchlovjané.

Nejprve si krojovaní šohaji, děvčice a ženáči vyzvedli stárka Václava Vaňka (24), elektroprojektanta jedné staroměstské firmy, který už o Velikonocích chase slíbil, že na sebe vezme roli stárka.

„Pak jsem začal mezi velehradskými děvčaty shánět stárkyni, ale žádná z nich se k tomu neměla. Pana Jiřího Nevařila staršího napadlo, že by stárkou mohla být Natálka Jarošová, která už dva roky chodí o hodech v naší chase. A bylo vyhráno," prozradil řešení málem stárkovské krize starší stárek.

Ten z galerie turistického centra vyvolal studentku Vyšší odborné pedagogické školy v Kroměříži Natálku Jarošovou (21), která v květnu, po zvážení a dohodě s rodiči chase a pořadatelům hodů, velehradským přátelům folkloru přislíbila, že se roli stárkyně se ctí zhostí.

„Vítejte všichni. Děkuji ti, stárku milý, že jste se pro mě zastavili. Jsem ráda velice, že opět po roce provětrám spodnice. Ráda jsem vaší stárkou dnes, snad mě nepomluví celá ves. Moje srdce sice ze Staráku je, ale už dlouho pro Velehrad bije," složila stárka poklonu chase i obyvatelům poutní obce.

Krojovaným mládencům svěřila svoje skromné přání, aby nezapomenuli na dobré vychování. Navíc prý ji všichni slíbili, že budou až do pozdních hodin s děvčaty pít, veselit se, usmívat a také tancovat.

Muzika, zpěv, tanec, dobrá nálada a hodové juchání pak znělo v ulicích obce i před radnicí, kam chasa přišla požádat nového starostu obce Aleše Mergentala o povolení ke konání hodové veselice.

„Dnes jsme přišli k vám, abyste nám povolení dal. Chasa žádá, abyste shovívavý byl a tu hodovou zábavu nám povolil. My mladší se chceme veselit, ti dříve narození si chtějí zatančit. Za všechny vám slibuju, že neuděláme žádnou ostudu," ujišťoval starostu vládce hodů Václav Vaněk. Starosta hody povolil, se stárky si vínečkem připil a sólo se stárkou si zatančil.

„Vůbec mně nevadí, že si Velehradští, kteří se snaží využívat obnovený velehradský kroj, vypůjčili stárku ze Starého Města. Je to dobrá inovace pro udržení hodů v obci," nechala se slyšet etnografka Ludmila Tarcalová.

Autor: Zdeněk Skalička

9.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Na vernisáží šestice fotografů ze Slovácka mapujících tradici a krajinu regionu byly v komunitní kavárně Cafe 21 k vidění také snímky procesí či Děvčátka z Velkého Lopeníka, oblíbená fotka jejího autora Martina Štechera.
7

Vernisáž odkryla pohled na Slovácko skrz objektiv fotografů

Policie hledá svědky srážky mladíka s osobním vozem v Uherském Brodě

Řidiče a případné svědky nehody, která se stala 5. června kolem šesté hodiny ráno v Uherském Brodě v ulici Neradice, hledají policisté.

Uzavírka ulice Nádražní v Újezdci potrvá do října

Kvůli rekonstrukci, která začala 9. srpna, bude ulice Nádražní v Újezdci u Luhačovic až do 2. října uzavřena. Práce zahrnují poklad nového povrchu silnice, opravu chodníků a přeložení veřejného osvětlení.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

AKTUALIZOVÁNO

Absolutním vítězem TOP Víno Slovácka 2017 je Jaroslav Vaďura

Desátý ročník jedné z nejprestižnějších soutěží s názvem TOP Víno Slovácka 2017 zná už deset vyhodnocených vín s nejvyšším počtem bodů, ale také tři nejlepší kolekce vín. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení