VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velehradská Cyrilka v proměnách času

Velehrad – Zbrusu nový šestaosmdesátistránkový sborník s názvem Cyrilka v proměnách času, jehož editorem je místopředseda Matice velehradské Petr Hudec, byl v pondělí večer představen ve Velehradském domě sv. Cyrila a Metoděje ve Velehradě.

4.3.2014
SDÍLEJ:

Velehradský kostelík Cyrilka před omlazením a po něm, ale také v době archeologického výzkumu.Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

„Motivací k tomu, aby byl o malému kostelíku Zjevení Páně lidmi nazývaný Cyrilka, nacházejícím se v severovýchodním nároží poutního areálu, a tak trochu od svého vzniku ve stínu baziliky, je letos slavné výročí 150 let od znovuvysvěcení stavby," uvedl velehradský farář Petr Přádka. Kostelík byl v letech 2012 až 2013 opraven v rámci rozsáhlé obnovy Velehradu před loňským cyrilometodějským miléniem. Obnova se uskutečnila v rámci projektu Velehrad- centrum kulturního dialogu západní a východní Evropy z prostředků Evropské unie a státního rozpočtu České republiky.

„Vítám vznik publikace o kostelíku Cyrilka, v němž se vlastně ,narodila´ velehradská farnost, a děkuji Petru Hudcovi a všem, kteří se na jejím vzniku podíleli," řekl s nadšením P. Petr Přádka. Na zpracování textů se podílelo šest autorů. Nejvíce je jich z pera Petra Hudce, který se ve sborníku zabývá stavebním vývojem a popisem kostelíka Zjevení Páně – Cyrilky, a jeho památkovou obnovou v letech 2012 až 2013. Archeologové Zdeněk Schenk a Jan Mikulík se spolu s Radimem Vrlou z Národního památkového ústavu Kroměříž věnují novým poznatkům ke stavební historii Cyrilky. Pavel Ambros, ředitel olomouckého Centra Alleti, popsal duch božské liturgie v kostelíku Cyrilka.

„Jeho stavba vznikla koncem 13. století jako typický cisterciácký kostel před klášterní branou. Se zvyšování počtu obyvatel Velehradu začal později plnit funkci farního kostela. V důsledku zrušení kláštera v roce 1874 sloužil jako hřbitovní kaple a po vybudování nového hřbitova v roce 1832 zcela osiřel," přiblížil velmi stručně historii Cyrilky Petr Hudec, editor sborníku. Almanach je možno zakoupit v informačním centru Velehradského domu sv. Cyrila a Metoděje.

Související Za krasopisem hlaholice na Velehrad do kaple CyrilkyZvon z Cyrilky si odvezl zvonař Manoušek

Autor: Zdeněk Skalička

4.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zdeněk Coufal
3

ON-LINE rozhovor s kardiologem: přibývá mladších lidí s infarktem

Ilustrační foto.

Deník připravuje seriál ke 20. výročí povodní na Moravě

Folklorní festival přilákal třicet tisíc lidí. Hasiči kvůli vedru kropili asfalt

Strážnice – Tisíce návštěvníků opět přilákal folklor ve všech podobách i pestrosti krojů do Strážnice na Hodonínsku. Právě tam se o víkendu uskutečnil už dvaasedmdesátý ročník Mezinárodního folklorního festivalu spojený s pětatřicátým pokračování Folklorního festivalu Dětská strážnice. „Jsem zvědavý, protože jsem tady poprvé. Přivezl jsem přátele, kteří se do Strážnice velice těšili," řekl Karol Furička z Bratislavy.

Military den v Kunovicích přilákal navzdory vedru tisíce lidí

Děti, které v sobotu zamířily v doprovodu svých rodičů a prarodičů do Slováckého aeroklubu a leteckého muzea Kunovice, byly celé nažhavené, aby rychlostí letadla odletěly na dlouhé dva měsíce prázdnin, které se nezadržitelně přiblížily.

V žáru slunce a ohně bylo slovanské opevněné sídliště na Modré

K letnímu slunovratu patří mnoho tradic, zvyků a také ohně. Slunovrat se slaví odpradávna po celé světě, bez ohledu na kulturu, která v dané zemi vládne.

Lhotský fotbal slavil. Zvládli jsme to perfektně, řekl šéf domácího SK

Poslední sobotu v červnu si vybrali Lhoťané k oslavám 70. výročí založení fotbalového klubu. Slavnostní odpoledne začalo zápasem přípravek Lhoty proti Blatnici.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies