VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lavice jsou klenotem moravského baroka

VELEHRAD - Věřící i turisté z naší vlasti i ze zahraničí, kteří zavítají do baziliky Nanebevzetí Panny Marie a svatých Cyrila a Metoděje ve Velehradě, mohou uvnitř stavby obdivovat barokní chórové lavice z přelomu sedmnáctého a osmnáctého století.

27.9.2007
SDÍLEJ:

Chórové lavice ve velehradské bazilice pocházejí z přelomu sedmnáctého a osmnáctého století. Foto: Zdeněk Skalička

Pro svoji uměleckou hodnotu jsou označovány jako klenot moravského baroka. Jsou dílem neznámého barokního umělce, podle odborníků pravděpodobně domácího původu. „Svědčí o tom především celkové pojetí jejich architektury a kompozice, zejména však bohatá ornamentální výzdoba, čerpající náměty z domácího prostředí vinic, zahrad, luk a lesů,“ naznačil docent Miloslav Pojsl, autor několika knih a dokumentů o Velehradě a jeho bazilice.

Barokní architektura lavic je bohatě doplněná plastickou ornamentální řezbou. V nikách (výklencích) i ve volném prostoru nese na šedesát světců a andělů.

"Lavice pro opata a převora, stojící původně u hlavního oltáře, byla při zrušení kláštera v roce 1784 z kostela odstraněna a bezpochyby zničena. Dochované lavice pro řeholníky byly řešeny jako dva symetrické protilehlé celky, kryjící vždy dvě a dvě arkády barokních postranních kaplí, které z tohoto důvodu nemají oltáře,“ naznačil Pojsl. Podle něj byly lavice pro řeholníky restaurovány před jednasedmdesáti lety v dílně mistra Kotrby. Ten je zachránil před zničením.

Stejně tak se o to před deseti lety zasloužili restaurátoři v Praze a Kutné Hoře. Lavice byly totiž napadeny červotočem a hrozilo jim postupné rozpadnutí. Byly tedy rozebrány a převezeny do restaurátorských dílen. V arkádách barokních kaplí zůstala pouze pódia, která byla restaurována přímo v bazilice. V plné kráse se po skončení restaurátorských prací, které si vyžádaly čtyři miliony korun, zaskvěly i ornamentální řezby a sochy světců a andělů.

Dalším unikátem baziliky je barokní zvukotěsná zpovědnice pro nedoslýchavé, pocházející z druhé poloviny osmnáctého století. Také ji ohrožovali několik let červotoči, kteří se do ní rozšířili z chórových lavic pro řeholníky. Zpovědnice pro nedoslýchavé se rovněž dočkala rozsáhlé opravy a byla zbavena nebezpečných červotočů.

PŘEČTĚT SI VÍCE ZPRÁV ZE SLOVÁCKÉHO REGIONU

Moje Slovácko Sport Kultura Podnikání Černá kronika Týdeník

27.9.2007
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mladíka srazil vůz v ulici Neradice v Uherském Brodě.

Policie hledá svědky srážky mladíka s osobním vozem v Uherském Brodě

Ilustrační fotografie.

Uzavírka ulice Nádražní v Újezdci potrvá do října

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

AKTUALIZOVÁNO

Absolutním vítězem TOP Víno Slovácka 2017 je Jaroslav Vaďura

Desátý ročník jedné z nejprestižnějších soutěží s názvem TOP Víno Slovácka 2017 zná už deset vyhodnocených vín s nejvyšším počtem bodů, ale také tři nejlepší kolekce vín. 

AKTUALIZUJEME

Déšť krajské dožínky nepokazil, v průvodu se sešlo osm stovek lidí

Osm stovek krojovaných účastníků průvodu, dožínkové věnce pro hlavního hospodáře v kraji a samozřejmě bohatý doprovodný program: i letošní oslava sklizně se v Kroměříži o uplynulém víkendu vydařila.

Pro lidi jsme mnohdy poslední záchrana, říká vedoucí Centra potravinové pomoci

ROZHOVOR/ - „Poslat je domů hladové nechci.“ Tímto citátem z Bible se řídí pracovníci Centra potravinové a materiální pomoci (CPMP) sv. Zdislavy Uherském Brodě, které provozuje tamní Oblastní charita. Vedoucím tohoto zařízení, jehož cílem je okamžitá pomoc sociálně slabým, je František Bílek. Ten vysvětlil okolnosti vzniku centra i náplň jeho činnosti.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení