Na úplné obnově štukové výzdoby jedné ze čtrnácti barokních kaplí pracují pod vedením akademické sochařky a restaurátorky Kateřiny Čihákové-Myškové Leoš Valehrach a Michal Sabinko.

„Kaple Andělů strážných byla poškozená nejvíce ze všech kaplí v bazilice. Střechou, která byla v dost špatném stavu, do horní klenby kaple zatékalo, takže zvláště rostlinný ornament byl hodně poškozený,“ objasnila restaurátorka. S jejím názorem se ztotožnila i Věra Homoláčová, která má na starosti stavební dozor nad rekonstrukcí baziliky. „Zajištění finančních prostředků na rekonstrukci chrámu vyžaduje spoustu úsilí a trpělivosti. Práce tedy pokračují po jednotlivých etapách. Na restaurování kaple Andělů strážných jsme zatím dostali od krajského úřadu dvousettisícovou dotaci,“ doplnila Homoláčová. Ornamenty rostlinného typu, sochařská výzdoba i fresky v kapli musely být před restaurováním pečlivě očištěny.

„Ještě před tím, než jsme se v říjnu pustili do poslední etapy obnovy kaple, tedy štukové výzdoby a spodní kamenné architektury oltáře, dostaly tu svůj díl péče nástěnné malby. Restaurovali je manželé Zálešákovi z Bánova,“ prozradila Kateřina Čiháková-Myšková. Podle jejího vyjádření byly sochy andělů značně poškozeny. Na jejich hlavách byly trhliny, na rukou byly odlámány prsty, chyběly také části draperií. „Chybějící části musíme dodělat, vytvarovat je, přeleštit je a udělat na nich konečnou povrchovou úpravu,“ uvedla restaurátorka. Závěrečnou fází je podle ní oprava spodní mramorové architektury. Kromě věřících se finále oprav v bazilice nemůže dočkat ani tamní duchovní správce Petr Přádka.

„Věřím, že o letošních Vánocích už nebude kaple Andělů strážných obestavena lešením a zakryta plachtou restaurátorů. Ti přislíbili, že obnovu pět a půl metru široké a deset metrů vysoké kaple dokončí v souladu se smlouvou o dílo,“ naznačil Přádka.