VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve velehradské bazilice opět stojí lešení. Opravují se kaple

Velehrad /FOTOGALERIE/ – Pět měsíců poté, co byl završen projekt za bezmála 350 milionů korun s názvem Velehrad – centrum kulturního dialogu západní a východní Evropy, opět pokračuje omlazovací kúra velehradské baziliky Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje, přilehlých budov a prostranství kolem ní.

15.6.2015 1
SDÍLEJ:

Od května pokračují práce ve velehradské bazilice i jejím okolí.Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

„Ne nadarmo se říká, že je někde práce jak na kostele. Té není konec ani na Velehradě," glosoval dva další projekty obnovy církevního centra v poutní obci olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

Přitom už v květnu byla zahájena obnova historického Zimního sálu, křížové chodby, refektáře a schodiště před ním ve Stojanově gymnáziu. Za lešením potaženým modrou textilií se začaly 28. května skrývat postranní kaple na levé straně baziliky a v krátké době tomu tak bude i u kaplí na její pravé straně. „V těchto dnech se opravuje osvětlení postranních kaplích baziliky a elektroinstalace v jejích půdních prostorách včetně dokončení obnovy slaboproudu," potvrdila koordinátorka prací Věra Homoláčová.

Oprav a restaurování se v bazilice dočkají do konce roku také zákristie, Královské kaple, oboltáří a kaple Matky Unie. Po cyrilometodějských oslavách by měla být zahájena komplexní oprava kaple sv. Vendelína na nároží farní zahrady a druhá etapa vstupu do areálu.

Jeho první fáze včetně budování farní zdi, přístřešku v zahradě fary a propojením Růžencové stezky s vlastním areálem původního kláštera začala díky čtyřmilionové dotaci z Regionálního operačního programu (ROP) loni na podzim. „Finanční podíl velehradské farnosti bude činit téměř 2,7 milionu korun. Projekt obnovy poutního centra bude završen koncem měsíce června," prozradila Věra Homoláčová.

Stavební práce v těchto dnech finišují v centrálním nástupu z přirozeného centra poutní obce do rekonstruovaných ploch kolem baziliky včetně nástupu do lapidária. „Do 19. června by měly být kompletně vybudovány ohradní zídky, jejich obezdívka, vybudována nosná konstrukce pro položení únikových pískovcových schodů u kaple národů a napojení areálu na Hradišťskou ulici," poznamenal technický dozor investora Miroslav Machala.

Podotkl, že při nástupu do poutního areálu nebude železná brána. Vstup pro pěší bude neomezený, ale pro auta tam bude vjezd zakázaný. Na vyzděných půlkruhových podstavcích při vstupu do poutního areálu sochy světců Cyrila a Metoděje zatím nebudou. Občané Velehradu i jeho návštěvníci se ale dočkají dlážděných vyhlídkových teras a v sousedství velehradské křižovatky i nové kašny.

Farnost Velehrad čeká k naplnění projektu integračního operačního programu Barokní Velehrad opravdu „kvapík". „Musíme do konce roku dokončit obnovu kaplí v bazilice, zmíněných celků ve Stojanově gymnáziu a II. etapu nástupu do poutního areálu. Na ně farnost dostala z prostředků Evropské unie a státního rozpočtu 75 milionů korun," informovala Věra Homoláčová.

„Poutníci jistě ocení, že konečně bude propojena Růžencová stezka s nádvořími u baziliky. Při příjezdu do východní zahrady od baziliky se jim naskytne úžasný pohled na areál bývalého kláštera a dominantní baziliku," lebedil si Jiří Tománek.

Autor: Zdeněk Skalička

15.6.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Zdeněk Coufal
3

ON-LINE rozhovor s kardiologem: přibývá mladších lidí s infarktem

Ilustrační foto.

Deník připravuje seriál ke 20. výročí povodní na Moravě

Folklorní festival přilákal třicet tisíc lidí. Hasiči kvůli vedru kropili asfalt

Strážnice – Tisíce návštěvníků opět přilákal folklor ve všech podobách i pestrosti krojů do Strážnice na Hodonínsku. Právě tam se o víkendu uskutečnil už dvaasedmdesátý ročník Mezinárodního folklorního festivalu spojený s pětatřicátým pokračování Folklorního festivalu Dětská strážnice. „Jsem zvědavý, protože jsem tady poprvé. Přivezl jsem přátele, kteří se do Strážnice velice těšili," řekl Karol Furička z Bratislavy.

Military den v Kunovicích přilákal navzdory vedru tisíce lidí

Děti, které v sobotu zamířily v doprovodu svých rodičů a prarodičů do Slováckého aeroklubu a leteckého muzea Kunovice, byly celé nažhavené, aby rychlostí letadla odletěly na dlouhé dva měsíce prázdnin, které se nezadržitelně přiblížily.

V žáru slunce a ohně bylo slovanské opevněné sídliště na Modré

K letnímu slunovratu patří mnoho tradic, zvyků a také ohně. Slunovrat se slaví odpradávna po celé světě, bez ohledu na kulturu, která v dané zemi vládne.

Lhotský fotbal slavil. Zvládli jsme to perfektně, řekl šéf domácího SK

Poslední sobotu v červnu si vybrali Lhoťané k oslavám 70. výročí založení fotbalového klubu. Slavnostní odpoledne začalo zápasem přípravek Lhoty proti Blatnici.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies