VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve Starém Městě uzavřeli koštovací sezonu vín na Slovácku

Osmý ročník regionální výstavy vín ve Starém Městě, jehož pořadatelem byl v sobotu tamní Klub přátel vína, byl na Slovácku pomyslnou tečkou za letošní koštovací sezonou ušlechtilých nápojů z hroznů.

16.5.2017
SDÍLEJ:

Osmý ročník regionální výstavy vín ve Starém MěstěFoto: DENÍK/Zdeněk Skalička

Vyznavači vinných moků mohli ve společensko-kulturním centru Staré Město ochutnat 533 vzorků vín, z toho 354 bílých, 153 červených a 26 rosé. Jejich degustaci provedlo 57 odborně zdatných porotců 8. května ve staroměstském jezuitském sklepě. Jury rozhodla o tom, který z vinařů si odnese za ten svůj vzorek vína, jímž se prezentoval na výstavě ve Starém Městě, poctu v podobě plastiky sv. Urbana patrona vinařů, diplomu a dárkového balíčku.

Ocenění šampionům výstavy předali v sobotu spolu se členy výstavního výboru muž starosta Starého Města Josef Bazala se senátorem Ivo Valentou. Šampionem výstavy v bílých vínech byl vyhlášen Tramín červený, výběr z bobulí 2016 od Aloise Tománka z Boršic. Josef Bičan z Traplic si odnesl poctu za nejlepší vzorek v červených vínech. Tím byl Cabernet Moravia z pozdního sběru 2011. Ocenění za nejlepší kolekci pěti vín s průměrným hodnocení 19,2 bodu zamířilo do polešovického Vinařství Vaďura. Cenu starosty Starého Města předal Josef Bazala místnímu vinaři Jaroslavu Pelkovi.

„Každého vinaře potěší, když se ta jeho celoroční práce zúročí a získá na výstavách vín nějaké to ocenění. Z úspěchu máme radost. Tu asi po letošní sklizni hroznů mít nebudeme, protože na vinicích se dvakrát negativně podepsaly jarní mrazíky a dnes ještě kroupy," řekl se smutkem v očích Jaroslav Vaďura. Pro úplnost dodal, že poprvé spálil mráz část keřů révy vinné v noci z 28. na 29. dubna, podruhé z úterý na středu v druhém květnovém týdnu.

„Jaké škody dnes napáchaly kroupy, které padaly krátce před tím, než jsem odjížděl na košt vína do Starého Města, to posoudíme v nadcházejících dnech," sdělil Jaroslav Vaďura. Netajil se tím, že z výstav vín na Slovácku si rodinné vinařství přivezlo pětkrát titul šampion v kolekci vín. „Vinař má vždycky radost, když dostane ocenění za kolekci vín, které je důkazem určité úrovně vinaře nebo vinařství," mínil přední polešovický vinař.

Ve vínem provoněných sálech společenského a kulturního centra hrála ke koštování vína a dobré pohodě cimbálová muzika Mladí Burčáci.

Autor: Zdeněk Skalička

16.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Branka bude otevřená ve všední dny.

Lidem ze Štěpnic zkrátí cestu do nemocnice ve všední dny branka

Lidé se mohli při komentované prohlídce dozvědět, jak se knížka Broučci z pohledu výtvarného umění vyvíjela.
16

Karafiátovi Broučci stále oslovují a přitahují čtenáře všech generací

Kunovice jsou investičně atraktivním regionem

Ocenění Investičně atraktivní region v regionálním kole a druhé místo ve stejné kategorii v celostátním si v minulých dnech odneslo město Kunovice. Porotu zaujala efektivní kombinace investic do rozvoje podnikatelského prostředí, otevřenost radnice vůči názorům podnikatelů a rozsáhlá připravenost infrastruktury, včetně úspěšného provozování podnikatelského inkubátoru.

Na most přes Holomňu jen na vlastní nebezpečí

Z důvodu zhoršujícího se stavu mostu přes Holomňu poblíž soutoku s Olšavou u Drslavic umístilo vedení obce z obou stran cedule zákaz vjezdu a vstupu pouze na vlastní nebezpečí. Lidé by měli v těchto místech dbát zvýšené opatrnosti, děti samotné na most rozhodně nepouštět.

Nejdelší rybu na nočních rybářských závodech ulovila Jarmila Sedláčková

V sobotu, v den svátku sv. Petra, patrona rybářů, se uskutečnil u Konventního rybníka a mokřadu Žabince před velehradskou bazilikou 15. ročník nočních závodů v lovu ryb.

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

Jejich plody jsou větší než jejich příbuzných odrůd z lesa, na keřích rostou v celých trsech, takže úroda je mnohem snazší a rychlejší, a jejich chuť si s těmi lesními v ničem nezadá. Řeč je o kanadských borůvkách, které si v pohodlí můžete vypěstovat na zahradě nebo i doma na balkoně a jejich sladké bobule budete mít na dosah ruky.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies