VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve čtyřech ze sedmi měst na Slovácku zvítězila ODS

Slovácko /AKTUALIZOVÁNO/ – Uherské Hradiště, Hluk, Bojkovice a Uherský Ostroh – to jsou čtyři z celkem sedmi měst v uherskohradiš ťském okrese, kde letošní komunální volby vyhrála Občanská demokratická strana.

17.10.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

V Uherském Brodě zvítězili sociální demokraté, ve Starém Městě lidovci a v Kunovicích Nezávislí kandidáti pro Kunovice. S výjimkou Bojkovic tak ve všech městech okresu vítězná seskupení obhájila svá prvenství z předchozích komunálních voleb.

V Kunovicích může vzniknout jednobarevná městská rada, neboť tamní Nezávislí kandidáti pro Kunovice získali v zastupitelstvu nadpoloviční většinu. V Uherském Brodě a Starém Městě je potřeba pro vznik nadpoloviční většiny zastupitelů alespoň dvou stran. V Uherském Hradišti a Hluku může sice vzniknout vládní koalice dvou stran, pravděpodobnější je však varianta tříčlenné koalice. V Bojkovicích a Uherském Ostrohu budou potřeba pro vznik nadpoloviční většiny v zastupitelstvu alespoň tři strany.

Uherské Hradiště

Občanští demokraté si v Uherském Hradišti oproti předchozím volbám značně pohoršili. Zatímco v roce 2006 obdrželi 36 % hlasů, tentokrát to bylo jen 24,7 %. V zastupitelstvu budou mít sedm zástupců, což je o tři méně než v předchozím volebním období.

„Čekali jsme, že zvítězíme větším rozdílem. Lidé reagují pravděpodobně na vrcholovou politiku, proto ČSSD zaznamenala tento výraznější úspěch,“ zamyslel se lídr ODS Květoslav Tichavský.

Druzí sociální demokraté zaostali za ODS o necelé dva procentní body (23 %). V zastupitelstvu usedne rovněž sedm reprezentantů ČSSD, tedy o jednoho více než v minulém volebním období. Na třetím místě skončila koalice TOP 09 a KRUH s 14,9 % hlasů a čtyřmi mandáty. Tři zastupitele budou mít v okresním městě ještě komunisté (11,2 %), lidovci (10,4 %) a hnutí Zdravé Hradiště (9,6 %).

Dvoučlennou vládní koalici by mohli sestavit pouze občanští demokraté spolu s ČSSD, jinak je pro vznik nadpoloviční většiny zapotřebí tříčlenná koalice.

„Budeme jednat se všemi, v neděli jsme měli teprve své interní jednání. Nejprve budeme jednat s TOP 09 a lidovci, poté s dalšími. Zatím se jako výsledek voleb jeví trojkoalice,“ dodal Tichavský.

Uherský Brod

V Uherském Brodě obhájila prvenství sociální demokracie, která oproti roku 2006 posílila z 25,2 % na 31,2 % hlasů. ČSSD bude mít devět zastupitelů, po pěti zástupcích budou mít druzí lidovci (20 %) a občanští demokraté (17,8 %). Nezávislí za rozvoj města obsadí za 14,1 % čtyři křesla. Dva mandáty připadly ještě komunistům (8,5 %) a koalici TOP 09 a Starostové a nezávislí (8,5 %).

„Jsme nadšení, jakým způsobem nám občané Uherského Brodu vyjádřili důvěru. Při tvorbě koalice chceme respektovat volební výsledky, budeme tedy jednat se všemi potenciálními koaličními partnery. Při hodnocení našeho úspěchu je potřeba si uvědomit, že se setkala dobrá značka ČSSD se spokojeností občanů s naší prací na radnici. Určitě je tam i odlesk celorepublikové situace,“ zhodnotil dosavadní starosta a lídr sociálních demokratů Ladislav Kryštof.

Pokud by sociální demokracie chtěla dát dohromady dvoučlennou vládní koalici, musela by se spojit buď s lidovci, nebo s ODS.

Hluk

V Hluku zaznamenala ODS oproti roku 2006 propad o téměř osm procentních bodů, přesto s 32,3 % hlasů zvítězila a bude mít osm zastupitelů, tedy o jednoho méně než v minulém volebním období. Druhé místo vybojovali Hlučané, za 16,6 % hlasů jim připadly čtyři mandáty. Po třech reprezentantech budou mít v zastupitelstvu Hluku lidovci (15,7 %) a komunisté (14,2 %), po jednom pak TOP 09 (7,9 %), sociální demokraté (7 %) a Věci veřejné (6,4 %). Dvoučlennou vládní koalici by mohli občanští demokraté sestavit pouze s Hlučany.

„Je to pozitivní výsledek, který jsem nečekal. Jsem rád, že lidé ocenili naši práci a program. Budeme jednat se všemi, především s Hlučany a KDU-ČSL. Takto bych si představoval koalici,“ nechal se slyšet dosavadní starosta a lídr ODS Jan Šimčík.

Bojkovice

V Bojkovicích zvítězila ODS jen o jeden a půl procentního bodu před ČSSD. Občanští demokraté získali za 19,2 % čtyři mandáty, stejně jako sociální demokraté, kteří obdrželi 17,8 % hlasů. Čtyři křesla v bojkovickém zastupitelstvu však obsadí i sdružení Chceme zde žít lépe (16,6 %) a lidovci (15,7 %). KDU-ČSL zvítězila v roce 2006 s 19,1 % hlasů, tentokrát si však o tři procentní body pohoršila a vítězství přenechala ODS. Komunisté získali za 15,3 % hlasů tři mandáty a TOP 09 za 7,9 % dva zastupitelské pos ty.

„Je to velký úspěch, volby hodnotím jednoznačně kladně. V Bojkovicích vyhrála ODS vůbec poprvé. Hovořit o koaličních partnerech je předčasné, existuje mnoho variant,“ řekl lídr ODS Petr Viceník.

Pro vznik vládní většiny ve městě bude zapotřebí alespoň tří stran.

Uherský Ostroh

Prvenství v Uherském Ostrohu obhájila ODS, ovšem oproti roku 2006 zaznamenala značný pokles voličské podpory. Zatímco v minulých komunálních volbách získala 36,4 % hlasů, tentokrát to bylo jen 25,5 %. V zastupitelstvu tak zasedne šest občanských demokratů, což je o dva méně než v předchozím volebním období. Druhé místo obhájila ČSSD s 20,7 % hlasů a čtyřmi mandáty. Stejný počet zastupitelů budou mít i lidovci (17,3 % hlasů). Nově vzniklé sdružení nezávislých kandidátů O.S.T.R.O.H. získalo za 14,2 % hlasů tři křesla v zastupitelstvu. Dva mandáty připadnou sdružení Ostrožský Impuls 2010 (12,7 %) a komunistům (9,6 %).

„Vzhledem k tomu, jaká u nás byla konkurence, považuji náš výsledek za úspěch. Kdybychom ale získali méně, byl bych zklamaný. Mluvit o koaličních partnerech je předčasné, doteď tu byla široká koalice, tak uvidíme, jestli bude chuť se domluvit,“ podotkl dosavadní starosta a lídr ODS Vlastimil Vaněk.

Pro vznik vládní většiny ve městě bude potřeba minimálně tří politických formací.

Kunovice

Nezávislí kandidáti pro Kunovice budou mít stejně jako v uplynulém volebním období devět zastupitelů. Sdružení však oproti roku 2006 zaznamenalo propad z 51,3 % na 44,6 % hlasů. Po dvou mandátech vybojovali lidovci (12,1 %) a TOP 09 (9,9 %). Jednoho zastupitele budou mít v Kunovicích komunisté (8,2 %), občanští demokraté (7,9 %), sociální demokracie (7 %) a Moravané (6 %).

„Nečekala jsem takový výsledek. Myslím si, že naši občané tímto vyjádřili souhlas s tím, jakou cestu nastolil pan Deml a po něm i pan Vařecha. O koalici jsme zatím s nikým nejednali, zatím to necháváme uzrát. Samozřejmě to bude předmětem dalších jednání,“ řekla Ivana Majíčková, která stojí v čele Nezávislých kandidátů pro Kunovice. Ti získali v zastupitelstvu nadpoloviční většinu, a mohou tak sestavit jednobarevnou městskou radu.

Staré Město

Lidovci si ve Starém Městě oproti roku 2006 polepšili o více než deset procentních bodů. Zatímco v minulých komunálních volbách získali 27,5 % hlasů, letos to bylo 37,8 %. V zastupitelstvu budou mít sedm reprezentantů, což je o dva více než v uplynulém volebním období. Druzí sociální demokraté získali tři křesla (14,7 % hlasů). Po dvou mandátech obdrželi Starostové a nezávislí (13,7 %), TOP 09 a Staroměstské sdružení (13,2 %) a ODS (12,7 %). Jednoho zastupitele budou mít komunisté (7,9 %).

Lidovcům pro vytvoření vládní většiny ve městě stačí spolupráce s jednou stranou, s výjimkou komunistů.

„Myslím, že v koalici nás bude více. Rád bych, abychom měli větší podporu a nespoléhali se na těch potřebných devět. Pokud bych měl personifikovat, viděl bych to se současným panem místostarostou Radoslavem Malinou (TOP 09 a Staroměstské sdružení) a zbytek se uvidí,“ prozradil dosavadní starosta a lídr KDU-ČSL Josef Bazala.

Ve všech městech v uherskohradiš ťském okrese s výjimkou Hluku vzrostla oproti roku 2006 volební účast. Nejvíce lidí, a sice 58 %, přišlo k volebním urnám v Bojkovicích, nejméně v Uherském Hradišti, kde hlasovalo jen 43 % voličů.

Václav Brachtl, Michael Lapčík

Autor: Václav Brachtl

17.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Burza krojů. Ilustrační foto.

Kam o víkendu? Na výstavy vín, burzu krojů nebo Keltský telegraf

fotbal Czech Republic 19 - Scotland 19
18

Češi ve Zlíně zdolali i Skoty

Startuje rallyová sezona, ale i hon na Kopeckého. Dosáhne na hattrick?

Nemalé starosti způsobilo pořadatelům víkendového 36. ročníku Janča Valašská Rally Valmez 2017 nečekané zamítnutí průjezdu plánovanou tratí v okolí obce Rybí, kde byla naplánována testovací rychlostní zkouška zvaná shakedown.

Obce bojují proti vyvážení kalů na pole. Vadí jim zápach i jejich původ

Nesnesitelný zápach bránící lidem otevírat okna nebo si užívat odpočinku na zahrádce u rodinného domu. Jakmile zemědělci začnou rozvážet po polích čistírenské kaly, mění se pro obyvatele nejbližších nemovitostí jarní idylka v hermeticky uzavřené domácí vězení.

Padesáté čtvrté kolo soutěže O nejkrásnější svatební pár

Střední a východní Morava - Regionální Deník na letní měsíce připravil populární soutěž Svatební pár Deníku. Pochlubte se svými krásnými svatebními fotografiemi v našich Denících a vyhrajte atraktivní ceny. Jelikož nechceme krátce po svatbě trhat páry, nebudeme soutěžit o nejkrásnější nevěstu a nejpůvabnějšího ženicha, ale o nejhezčí svatební pár. Na základě hlasování čtenářů vyhlásíme Svatební pár Deníku. 

Zraněného řidiče museli z vraku vystříhat hasiči. Do nemocnice ho transportoval vrtulník

Těžkým zraněním řidiče a jeho vrtulníkovým transportem do nemocnice skončila ve středu 22. března navečer hrůzostrašně vypadající dopravní nehoda mezi Osvětimany a Ježovem.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies