VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve Břestku je letošní rok ve znamení práce a oslav

Břestek /FOTOGALERIE/ – Slavnostní otevření sportovní haly, která se letos dočkala rozsáhlé rekonstrukce, předání čestných občanství a cen obce, prezentace kulturních aktivit a koncert Hradišťanu s uměleckým vedoucím Jiřím Pavlicou, byly v sobotu večer poklonou 870. výročí první písemné zmínky o obci Břestek.

20.11.2011
SDÍLEJ:

O slavnostní přestřižení pásky při vstupu do rekonstruované sportovní haly se postaral senátorka Hana Doupovcová, starosta Krušina a P. Rudolf Chmelař (první zleva).Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

Naprosto spolehlivý údaj z jejího rodného listu hovoří o tom, že vesnice na úpatí Chřibů, jejíž součástí je místní část Chabaně, patří mezi nejstarší obce na Slovácku. Ve třech stovkách domů tu žije osm stovek obyvatel. V podchřibské oblasti se nachází sto rekreačních chat a kromě toho jsou v obci dvě zahrádkářské kolonie s šedesáti chatkami.

U příležitosti výročí se dvěma jedničkami v letopočtu na konci, jenž může většina z nás oslavit jen jednou za svůj život, se břestecký starosta Jindřich Krušina zamyslel nad nejdůležitějším milníkem v historii obce. „Významným krokem v novodobé historii, který přispěl k rozvoji obce, bylo v roce 1990 odtržení Břestku od Buchlovic,“ ohlédl se Krušina s radostí do nejmladších dějin vesnice. A byl to podle jeho slov čin velice důležitý.

„Zatímco při sčítání lidu v roce 1971 měl Břestek 970 obyvatel, v roce 1991 v něm žilo 600 lidí a dědina byla téměř na vymření. V obci bylo zakázáno stavět domy, vesnice se žádným způsobem nevyvíjela,“ řekl rozhořčeně starosta. Netajil se tím, že integraci s Buchlovicemi předcházelo v šedesátých letech minulého století sloučení Břestku s obcí Tupesy.

Za pravdu mu dal dlouholetý tupeský kronikář František Mikula. „Léta 1959 a 1960 byla velmi vzrušující, protože nadřízené politické i územními orgány vyvíjely tlak na sloučení Břestku s Tupesy. I přes nesouhlas občanů k tomu 1.ledna 1960 došlo,“ potvrdil integraci zmíněných obcí Mikula. Nesmyslnost druhé integrační vlny byla podle něj v tom, že Tupesy byly v červenci 1980 přičleněny ke Zlechovu a Břestek k Buchlovicím.

Avšak to nejlepší, čeho bylo v roce 1990 znovunabytou samostatností dosaženo je, že úsilí o nezávislost Břestecké spojilo, že se více mezi sebou poznali a vytvořili nesmazatelnou kapitolu historie obce. „Ta žije v Břestku díky někdejšího Klubu komunální kultury vedeného Františkem Malíkem a Petrem Stýskalem, agilním spolkům, a dnes Spolkem pro udržení tradic, jednadvacet let bohatým kulturně společenským životem,“ neskrýval radost zastupitel Květoslav Trávníček a prezident Spolku pro udržení tradic.

On i starosta Břestku připomenuli ještě další milníky v posledním dvacetiletí. Byl to třeba Večer gratulací k 850. jubilea první zmínky o obci, o deset let později další oslava výročí Břestku, a letos první pouť v jeho historii s programem Na Prádle a podtitulem Větrání krojů. Zúčastnilo se jí na šest stovek lidí.

„Za velmi význam krok v historii obce považuji letošní projekt s názvem S písní a tancem ze Selce do Břestku a zpět,“ potvrdil Krušina. Vznikl v rámci přeshraniční spolupráce a jeho nosnou myšlenkou bylo zřízení břestecké cimbálové muziky, která se v sobotu prezentovala na slavnostní akci v omlazené sportovní hale. V ní byly kromě její rekonstrukce zlepšeny tepelně technické vlastnosti. To vše za bezmála pět milionů korun. Více o rekonstrukci přineseme v příštích dnech.

870. jubileum obce bylo příležitostí k udělení sedmi cen obce a starosty Břestku. K jeho už šesti čestným občanům, kteří byli tímto titulem poctěni v minulosti, přibyli v sobotu manželé Marie a Antonín Gajdošovi z Velehradu a primáš Hradišťanu Jiří Pavlica.


Čestní občané Břestku

Leopold hrabě Berchtold; Bedřich Vrtala; Klement Gottwald; Štěpán Dohodil; Jaroslav Juřík; Antonín a Marie Gajdošovi; Jiří Pavlica

Autor: Zdeněk Skalička

20.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Ve středu ve Slováckém deníku: prvňáčci ze ZŠ Sportovní Uherské Hradiště

Pracovník roku v sociálních službách 2017. Slavnostní vyhlášení v Baťově vile ve Zlíně.
20

Čtyři ženy ze Slovácka získaly ocenění za sociální péči

V Hradišti opět rozdávali mezinárodní certifikáty anglického jazyka

Téměř dvojnásobek žáků Základní školy UNESCO oproti loňsku se sešlo v úterý 19. září ve velkém sále uherskohradišťské Reduty, aby převzali mezinárodní certifikáty anglického jazyka Cambridge.

Smrt nasátím čerpadlem v bazénu v Hradišti nehrozí

HLASUJTE V ANKETĚ / Smrt teprve dvanáctileté dívky Anny-Sofie v bazénu rehabilitačního centra v Praze v polovině srpna letošního roku, kterou nasálo filtrační zařízení, a čtrnáctiletého Adama v libereckém aquaparku, který utonul o rok dříve, když jej také nasálo výkonné hladinové čerpadlo, vyvolává otázky, zda jsou všechny veřejné bazény a vodní atrakce bezpečné.

Čtrnáctiletý chlapec utekl ze školy, už jedenáct dnů je nezvěstný

 Již dlouhých jedenáct dnů policisté neúspěšně pátrají čtrnáctiletém Ladislavu Mikovi. Svěřenec Dětského domova v Uherském Ostrohu odešel v pátek 8. září v deset hodin dopoledne ze školy v Uherském Ostrohu a od té doby ho nikdo neviděl.

V Uherském Hradišti si připomenou povodně

Dlouhé vydatné deště, které se později změnily v povodně, znamenaly pro mnoho lidí ztrátu jistot nebo dokonce boj o přežití.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení