VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Václav Moravec pro Deník: Fakulta žila sbírkou na žezlo

ROZHOVOR / Jedním z přítomných u lití fragmentů žezla Fakulty sociálních věd UK a zároveň také spoluiniciátor realizace jeho vzniku, byl televizní moderátor, redaktor a vysokoškolský pedagog Václav Moravec. Ten se o své dojmy podělil se čtenáři Deníku.

8.10.2017 AKTUALIZOVÁNO 10.10.2017
SDÍLEJ:

Václav Moravec v Tupesích při rozhovoru o vzniku fakultního žezla s šéfredaktorem Slováckého deníku Pavlem Bohunem.Foto: Ludmila Briskorinová

Přicestoval jste do sléváren v Popovicích i Tupesích, už jste někdy dříve návštěvu podobného prostředí absolvoval?
Byl jsem jednou v Ostravě ve slévárně velkých odlitků, ale co se týká například hliníkové slévárny, tak to mám premiéru. Přijde mi to tady daleko čistější a fajnovější práce. 

Co říkáte na větu Jarmila Cilečka, že i ten nejsložitější a nejnáročnější odlitek na který jsme dnes pyšní, má životnost zhruba 20 let. Po této době je přístroj, ve kterém je tento hliníkový odlitek již zastaralý a jeho životnost končí. Naopak odlitky z hliníku pro Otmara Olivu, sakrální věci, insignie, přežívají pokolení.
Musím se přiznat, že mám slzy v očích a jsem dojat. Také pro mě se zde zhmotňuje sen spoluzakladatele Fakulty sociálních věd Milana Petruska.

Vznik žezla umožnila také finanční sbírka na fakultě i mezi jejími příznivci… 
Je to tak. Mám velkou radost z toho, že naši absolventi, studenti, kolegové a pedagogové vybrali nakonec zhruba 700 tisíc korun na to, aby Fakulta sociálních věd po 26 letech to fakultní žezlo dostala. Sbírku jsme spustili někdy v dubnu a do 19. května jsme měli čas na to, abychom během 45 dnů vybrali půl milionu korun. Tyto peníze měly pokrýt náklady na odlévání, návrh Otmara Olivy, použité polodrahokamy, jimiž bude žezlo osázeno, a pak postříbřeno, pozlaceno a platinováno. 

Proč fakulta na vznik žezla neuvolnila peníze ze svého rozpočtu?
Protože jsme chtěli do procesu vzniku žezla vtáhnout jak naše absolventy, tak i akademickou obec. Pospolitost a komunita tak lépe funguje. Sbírkou žila celá fakulta. Prostě jsme chtěli, aby to žezlo věnovali fakultě naši absolventi, studenti a její zaměstnanci, než aby bylo placené z rozpočtu fakulty a ze státních příspěvků.

Nepochyboval jste o tom, jestli se vám tu sumu podaří shromáždit?
Ne, nepochyboval, ale stejně během té sbírky mi v hlavě hlodal červíček, a tak jsem hodinu co hodinu sledoval web, kolik to aktuálně háže (smích). 

Proč při výběru autora návrhu padla volba na Otmara Olivu?
To byl sen pana profesora Petruska, otce a spoluzakladatele Fakulty sociálních věd v roce 1989 transformací Fakulty žurnalistiky University Karlovy. Ten zmínil jméno Otmara Olivy už v roce 1993. Oni byli s Otmarem Olivou totiž přátelé. Bylo tak logické, že jsme zavolali Otmarovi na Velehrad a řekli mu, že se pokoušíme zhmotnit sen jeho, pana profesora Petruska i nás na fakultě. A jeho první reakce? Tou byl údiv, že žezlo ještě nemáme. Pro něj to byl především jeho slib Milanu Petruskovi, že pokud vedení fakulty bude chtít, on žezlo Fakultě sociálních věd udělá. Je jen škoda, že se toho Milan Petrusek nedožil. Já ale věřím, že se na nás tady dnes dívá shora.

Narodil se v Ústí nad Orlicí, vyrůstal v Letohradě. Absolvoval Gymnázium v České Třebové a Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy (FSV UK), kde v roce 2000 dokončil magisterské studium v oboru Masová komunikace. Nyní působí na téže Katedře žurnalistiky FSV UK jako vyučující. V letech 2004 až 2008 byl také členem pedagogické komory Akademického senátu FSV, z níž odstoupil k 10. březnu 2008. Od roku 1992 působí Václav Moravec kontinuálně jako televizní moderátor a redaktor. Je čtyřnásobným držitelem ceny TýTý jako nejoblíbenější osobnost televizní publicistiky.

Autor: Pavel Bohun

8.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Špotáková a spol. zamíří do Hradiště, město přivítá atletický šampionát

Velký sportovní svátek bude v srpnu příštího roku hostit Uherské Hradiště. Do města přijedou nejlepší čeští atleti v čele s dvojnásobnou olympijskou vítězkou a mistryní světa Barborou Špotákovou. Hradišťský atletický stadion se totiž poprvé v historii stane dějištěm Mistrovství České republiky družstev mužů a žen.

Zaměstnanci Algeca se vrací do práce, byli na 60 procentech platu doma

V pondělí skončí doba, kdy pobíralo 75 zaměstnanců firmy Algeco ve Starém Městě jen 60 procent svého platu. Vedení společnosti tak bylo nuceno reagovat na zpoždění některých objednávek.

Sobotní rituál císařských hodů si v Babicích v neděli zopakovali

FOTOGALERIE / Nezastupitelné místo v životě lidí na Slovácku má síla císařských hodů. Z nich se o třetím říjnovém víkendu, který se vyznačoval neuvěřitelně slunečným a teplým počasím, těšili také v Babicích, kde se v sobotu hodinu po poledni naplno roztočil už pětašedesátý ročník hodového kolotoče.

U příkopu na střeše skončil u Topolné osmnáctiletý mladík bez řidičáku

Osobní automobil vedle příkopu se střechou sraženou až k sedadlům, s jako papír pomačkanou karoserií, věcmi rozházenými věcmi kolem po poli a uvnitř sténající pasažéři – mladinká spolujezdkyně a za volantem sotva zletilý mladík bez řidičáku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení