VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Uherském Brodě roste pravoslavný kostel

Uherský Brod – Jen kusé informace mají obyvatelé Uherského Brodu o záhadné budově, která vyrůstá nedaleko tamní hvězdárny. Ačkoliv se množí nejrůznější teorie, o co se jedná a k čemu bude stavba sloužit, ve skutečnosti jde o pravoslavný kostel. Oslavení obyvatelé Uherského Brodu jsou na nový přírůstek do tamních svatostánků a modliteben zvědaví.

15.7.2015 5
SDÍLEJ:

Rozestavěný pravoslavný kostel v Uherském Brodě.Foto: DENÍK/Adéla Buráňová

„Slyšela jsem o tom, že se tu něco takového chystá, a nevadí mi to. Jen jsem dosud netušila, že bude stát u hvězdárny. Možná se na něj zajdu podívat, vždyť tady v okolí žádný jiný pravoslavný kostel není," poznamenala Gertruda Polehňová z Uherského Brodu. Pod rouškou anonymity se na webu sdružení Uherskobrodští Patrioti skrývají i opačné názory a jistá nedůvěra. „Obvykle, když se zahajuje stavba kostela, je to velká sláva. Zde v tichosti roste záhadná budova. Dokonce jsem se doslechl, že to bude mešita," poznamenal jeden z přispěvatelů we­bu.

Stavbu inicioval jeden z obyvatel Uherského Brodu, Yuriy Moysh. Ten se narodil v Podkarpatské Rusi a od roku 1998 žije v České republice. „V okrese jsou desítky rodin, které se hlásí k ortodoxnímu křesťanství, tedy pravoslaví. Nemáme tu však svatostánek, kde bychom se mohli scházet k modlitbě. Nejbližší je ve Zlíně, Kroměříži či Střílkách," vysvětlil Yuriy Moysh. Kostel, který bude zasvěcen mučedníkovi sv. Jiřímu, je hotový asi z pětiny. Kromě něj v místě vznikne také menší zázemí. „Bude se jednat o duchovně-charitativní centrum, které nám má pomáhat obnovit cyrilometodějské tradice," doplnil Yuriy Moysh.

Budova by měla být podle plánu dokončena do října 2016. „Pokud to nestihneme, požádáme o prodloužení stavebního povolení. Záleží na Bohu, jak nám pomůže, takže nemohu přesně říct, kdy kostel dokončíme," poznamenal Yuriy Moysh.

Jejich nejbližším sousedem se stane uherskobrodská hvězdárna, kterou spravuje tamní Dům kultury. „Osobně jsem tolerantní vůči všem náboženským systémům, takže s tím nemám žádný problém. Naopak, třeba návštěvníci kostela využijí příležitosti a nahlédnou také do hvězdárny," nechal se slyšet ředitel Domu kultury v Uherském Brodě Jaroslav Mikulík.

Pravoslavná komunita se zřejmě nemusí obávat ani konfliktu s věřícími římskokatolické farnosti. „Jestliže tu jsou lidé, kteří se k pravoslavné církvi hlásí, pak mají právo si vystavit svůj svatostánek, kde se budou scházet k modlitbě. A pokud jsou schopni si stavbu kostela financovat, pak je to obdivuhodný výkon a přeji jim, aby jim jejich počin sloužil k větší cti a slávě Boží," uvedl děkan Římskokatolické farnosti Uherský Brod Josef Pelc. Pochopení nacházejí u vedení Uherského Brodu. „Myslím, že pravoslavná církev je blízká římskokatolické církvi, která tu má velkou tradici. Pokud se v kostele budou scházet věřící a bude tak sloužit svému účelu, pak je to určitě bohulibá záležitost," okomentoval starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar.

V Uherském Brodě se v současné době nachází tři kostely, a to kostel Neposkvrněného početí Panny Marie, dominikánský kostel Nanebevzetí Panny Marie a chrám Mistra Jana Husa Československé církve husitské. Ve městě se nachází také židovský hřbitov s obřadní síní. Svou modlitebnu mají v Uherském Brodě také Adventisté sedmého dne.

Autor: Adéla Buráňová

15.7.2015 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vysněné dětské postele

Vedoucí fyzioterapeutka Kroměřížské nemocnice Pavla Zemanová

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Když se prase otočí, klec se uzavře. Hejtman nevylučuje ani trávení divočáků

Odchytových klecí se žrádlem, které mají přilákat divočáky, bude na Zlínsku kvůli africkému moru prasat zatím osm. Jedna přijde na 42 tisíc korun, na dalších osm tisíc pak fotopast, která bude umístěna poblíž.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Vernisáž odkryla pohled na Slovácko skrz objektiv fotografů

Detaily krojovaných průvodů mísící se s dominantami regionu v podobě křesťanských kapliček či rozhlednami zasazenými v malebném prostředí slovácké přírody. Na vernisáží fotografií ze Slovácka 21. srpna v komunitní uherskohradišťské kavárně Cafe 21 představilo šest místních autorů svůj pohled na Slovácko skrz objektivy svých fotoaparátů.

Policie hledá svědky srážky mladíka s osobním vozem v Uherském Brodě

Řidiče a případné svědky nehody, která se stala 5. června kolem šesté hodiny ráno v Uherském Brodě v ulici Neradice, hledají policisté.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení