Zlín – Historicky první miminko ve zlínském babyboxu je zároveň devětatřicátým dítě v České republice, které se tímto způsobem podařilo zachránit. Děvčátko váží 3010 gramů, měří 49 centimetrů a do babyboxu bylo odloženo těsně po půl desáté večer.

„Signál z babyboxu oznamující, že byl otevřen, jsme dostali ve 21.32 hodin. Hned jsem tam se sestřičkou běžela a našly jsme holčičku zabalenou v ručníku a tričku. Začala plakat a my ji vzaly a rychle jsme s ní šly na novorozenecké oddělení. Ve 21.45 už byla na jednotce intenzivní péče,“ sdělila lékařka novorozeneckého oddělení KNTB Věra Dostálková.

Zdravotníci dítě vyšetřili a zjistili, že je donošená a zcela v pořádku. Holčička dostala jméno Věra. To pro ni vybral zakladatel projektu babyboxů v České republice Ludvík Hess.

„Pojmenoval jsem ji zatím po paní doktorce Dostálkové, která se o malou spolu s dalším personálem novorozeneckého oddělení postarala,“ vysvětlil Hess. Doplnil, že z devětatřiceti dosud nalezených dětí v babyboxech v zemi je 24 děvčátek a 15 chlapců.

„Baby-box v naší nemocnici byl do provozu uveden na Mikuláše v roce 2007 jako pátý v pořadí v rámci České republiky. I když první dítě se v něm objevilo až po třech letech, dokazuje to smysluplnost zavádění schránek pro odložené děti,“ řekl ředitel KNTB Bohuslav Škubal.

Náklady na stavbu pro umístění zlínského babyboxu tehdy dosáhly 200.000 korun a KNTB je hradila ze svých prostředků. Babybox patří nadačnímu fondu pro odložené děti STATIM.

Protože nebylo miminko obětí trestného činu, nebude policie pátrat po totožnosti jeho matky.

„Žena má ze zákona možnost dítě do babyboxu anonymně odložit,“ konstatovala krajská policejní mluvčí Jana Bartíková s tím, že holčičku její matka s největší pravděpodobností porodila doma. Dítě tedy zůstává v péči zdravotníků.

„Nevíme, co vedlo maminku k tomu, aby se svého dítěte vzdala. Každopádně udělala dobře, že holčičku dala do babyboxu a tím ji svěřila do péče našich zdravotníků. Jsme rádi, že se o ni můžeme postarat,“ dodal Bohuslav Škubal.

Policie ČR o případu informovala pracovníky orgánu sociálně právní ochrany dětí zlínského magistrátu. Osud holčičky bude tedy zatím v jejich rukou.

„Pokud se matka v nejbližší době nepřihlásí, podá orgán sociálně-právní ochrany dětí návrh Okresnímu soudu ve Zlíně na vydání předběžného opatření, kterým soud holčičku umístí do příslušného zařízení,“ sdělila vedoucí odboru sociálních věcí zlínské radnice Jana Pobořilová.

V případě, že se matka přihlásí, bude se prověřovat veškeré okolnosti. Na tom pak záleží, co bude dál. Lhůta pro přihlášení se k dítěti přitom není stanovena žádným právním předpisem.

Pokud matka zůstane neznámá, bude holčička předběžným opatřením umístěna na nezbytnou dobu v zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc. Okresní soud ve Zlíně rozhodne o jejím jménu, příjmení a poručníkovi. Následně bude pravděpodobně rychle umístěna do náhradní rodinné péče.