VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Unikátní nálezy objevili archeologové na Velehradě i v Uherském Brodě

Velehrad, Uherský Brod – Neporušenou románskou mozaikovou dlažbu složenou z čtvercových a kosočtverečných dlaždic, střenku příboru vyřezanou z kosti a zdobenou vyrytými ornamenty, kovolitecký žáruvzdorný tavicí kelímek, torzo reliéfně zdobené dlaždice i dvě stříbrné mince z 16. a 17. století objevili archeologové z Archai Olomouc na sklonku minulého týdne v areálu někdejšího velehradského kláštera.

20.9.2015
SDÍLEJ:

Archeologpvé nalezli v Uherském Brodě na křižovatce ulic Komenského a U Sboru vstup do suterénu středověkého domu a v něm unikátní soubor dětských hraček.Foto: Archeologické oddělení Slováckého muzea

Navázali tak na úspěchy kolegů ze Slováckého muzea, kteří v témže týdnu v Uherském Brodě nalezli při výstavbě polyfunkčního domu na křižovatce ulic Komenského a U Sboru, vstup do suterénu středověkého domu a v něm unikátní soubor dětských hraček.

Na Velehradě během hloubení základů šachty pro technologii fontány, se ve čtvrtek a v pátek podařilo odkrýt pět metrů dlouhou část vnější ohradní zdi z větších bloků pískovce, ale také zachytit neporušenou kulturní vrstvu odpadního charakteru, která vznikla v době vzniku velehradského kláštera, a to v první polovině 13. století. V sondě se skrývaly doklady kovolitecké činnosti, na něž upozornilo velké množství strusek a bronzových slitků.

„Z této vrstvy se mi podařilo vyvzorkovat torzo keramického tyglíku, který sloužil k odlévání bronzu v tehdejší kovolitecké dílně," přiblížil terénní archeolog z Archai Olomouc Jan Mikulík. Ve zmíněné sondě se podle něj podařilo zachytit jedinečné torzo původní pece, v níž docházelo k odlévání bronzové suroviny. „V jedné ze dvou zjišťovacích sond v původním klášterním refektáři, mnišské jídelny, jsme zaregistrovali jeho původní zdivo, ale i výsek neporušené původní pozdně románské mozaikové dlažby. Ta je v hloubce dva metry pod současnou úrovní terénu," přiblížil další z archeologů Zdeněk Schenk unikátní objev neporušené dlažby, která byla na Velehradě zachycena před více než sto lety. Dříve nalezené prvky románské dlažby byly přesunuty do kapitulní síně lapidária, kde jsou dodnes prezentovány ukázkami, umístěnými na soklech pilířů, nesoucích strop nové barokní kapitulní síně.

V sondách archeologové odhalili torzo reliéfně zdobené dlaždice, identické s nálezem z roku 2012, který se jim podařilo učinit před původním vstupem do původního konventního kostela. Dlaždice s reliéfem vyobrazení draka v kosočtverečném útvaru je symbolem poměrně netypickým pro cisterciácké prostředí. V jejich rozích jsou rostlinné motivy, z nichž jedním je lilie. „Považuji nález mozaikové dlažby z první poloviny 13. století za velmi vzácný tím, že je v původním uložení. Většinou se stavební články nebo i části architektury nacházejí až v druhotném uložení," řekl Luděk Galuška, historik, archeolog a publicista, svůj názor k unikátnímu nálezu tří druhů dlaždic, jež se vzájemně doplňují a jsou v relativně dobrém stavu. Doporučil, aby byl výkop po dohodě s nalezenými dlaždicemi o dva metry rozšířen a objev byl v zemi pro svoji jedinečnost zakonzervován.

Naopak mezi nejzajímavější nálezy z minulého týdne v Uherském Brodě patří velmi zachovaná keramická soška mužské postavy s realisticky vyobrazenou tváří, účesem i oděvem sedícím na osedlaném koni. „Mimo ni se podařilo objevit soubor skleněných a hliněných kuliček či drobných nádob a miniaturu přeslenu. Tyto předměty sloužily jako dětské hračky," informoval vedoucí archeologického oddělení Slováckého muzea v Uherském Hradišti Tomáš Chrástek s tím, že se při stavbě tamního polyfunkčního domu podařilo objevit naleziště bohaté na soubory keramických fragmentů i celých nádob, zvířecí kosti, kamenné brousky, zlomky skla a množství železných předmětů (hřeby, nože, podkovy, lopata, třmen ad.), či méně obvyklé nálezy, jako například zlomky mořských lastur či několik drobných předmětů z barevných kovů (korálky, špendlíky, knoflíky).

Autor: Zdeněk Skalička, Pavel Bohun

20.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Slavnostní vyhlášení výsledků X. ročníku soutěže TOP Víno Slovácka 2017 v Polešovicích. Jedná se o regionální ocenění nejlepších vín Slovácka
AKTUALIZOVÁNO
33

Absolutním vítězem TOP Víno Slovácka 2017 je Jaroslav Vaďura

Dožínky Zlínského kraje 2017
AKTUALIZUJEME
31

Déšť krajské dožínky nepokazil, v průvodu se sešlo osm stovek lidí

Pro lidi jsme mnohdy poslední záchrana, říká vedoucí Centra potravinové pomoci

ROZHOVOR/ - „Poslat je domů hladové nechci.“ Tímto citátem z Bible se řídí pracovníci Centra potravinové a materiální pomoci (CPMP) sv. Zdislavy Uherském Brodě, které provozuje tamní Oblastní charita. Vedoucím tohoto zařízení, jehož cílem je okamžitá pomoc sociálně slabým, je František Bílek. Ten vysvětlil okolnosti vzniku centra i náplň jeho činnosti.

Nově narozená miminka na Slovácku - 33. týden 2017

HLASUJTE V ANKETĚ, FOTOGALERIE / Díky vstřícnosti uherskohradišťské porodnice vám na našem webu přinášíme fotky dětí, které se právě narodily.

Stanislav Hofmann: Mrzí mě, že ze Sparty jedeme s prázdnou

ROZHOVOR/ - Hodně solidní zápas odehrálo Slovácko na pražské Letné. Bohužel, domů se svěřenci trenéra Levého vraceli bez bodového zisku. K vysněné remíze scházely doslova centimetry. Šest minut před koncem, po rohu střídajícího Sadílka, orazítkoval Stanislav Hofmann jenom tyčku sparťanské branky.

Amatérští výtvarníci si odskočili na týden malovat na Velehrad

Obrazy se dají prezentovat nejen v tradičních galeriích, ale ledaskde. O tom se mohli přesvědčit obyvatelé i návštěvníci poutního Velehradu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení