VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Unikátní nálezy objevili archeologové na Velehradě i v Uherském Brodě

Velehrad, Uherský Brod – Neporušenou románskou mozaikovou dlažbu složenou z čtvercových a kosočtverečných dlaždic, střenku příboru vyřezanou z kosti a zdobenou vyrytými ornamenty, kovolitecký žáruvzdorný tavicí kelímek, torzo reliéfně zdobené dlaždice i dvě stříbrné mince z 16. a 17. století objevili archeologové z Archai Olomouc na sklonku minulého týdne v areálu někdejšího velehradského kláštera.

20.9.2015
SDÍLEJ:

Archeologpvé nalezli v Uherském Brodě na křižovatce ulic Komenského a U Sboru vstup do suterénu středověkého domu a v něm unikátní soubor dětských hraček.Foto: Archeologické oddělení Slováckého muzea

Navázali tak na úspěchy kolegů ze Slováckého muzea, kteří v témže týdnu v Uherském Brodě nalezli při výstavbě polyfunkčního domu na křižovatce ulic Komenského a U Sboru, vstup do suterénu středověkého domu a v něm unikátní soubor dětských hraček.

Na Velehradě během hloubení základů šachty pro technologii fontány, se ve čtvrtek a v pátek podařilo odkrýt pět metrů dlouhou část vnější ohradní zdi z větších bloků pískovce, ale také zachytit neporušenou kulturní vrstvu odpadního charakteru, která vznikla v době vzniku velehradského kláštera, a to v první polovině 13. století. V sondě se skrývaly doklady kovolitecké činnosti, na něž upozornilo velké množství strusek a bronzových slitků.

„Z této vrstvy se mi podařilo vyvzorkovat torzo keramického tyglíku, který sloužil k odlévání bronzu v tehdejší kovolitecké dílně," přiblížil terénní archeolog z Archai Olomouc Jan Mikulík. Ve zmíněné sondě se podle něj podařilo zachytit jedinečné torzo původní pece, v níž docházelo k odlévání bronzové suroviny. „V jedné ze dvou zjišťovacích sond v původním klášterním refektáři, mnišské jídelny, jsme zaregistrovali jeho původní zdivo, ale i výsek neporušené původní pozdně románské mozaikové dlažby. Ta je v hloubce dva metry pod současnou úrovní terénu," přiblížil další z archeologů Zdeněk Schenk unikátní objev neporušené dlažby, která byla na Velehradě zachycena před více než sto lety. Dříve nalezené prvky románské dlažby byly přesunuty do kapitulní síně lapidária, kde jsou dodnes prezentovány ukázkami, umístěnými na soklech pilířů, nesoucích strop nové barokní kapitulní síně.

V sondách archeologové odhalili torzo reliéfně zdobené dlaždice, identické s nálezem z roku 2012, který se jim podařilo učinit před původním vstupem do původního konventního kostela. Dlaždice s reliéfem vyobrazení draka v kosočtverečném útvaru je symbolem poměrně netypickým pro cisterciácké prostředí. V jejich rozích jsou rostlinné motivy, z nichž jedním je lilie. „Považuji nález mozaikové dlažby z první poloviny 13. století za velmi vzácný tím, že je v původním uložení. Většinou se stavební články nebo i části architektury nacházejí až v druhotném uložení," řekl Luděk Galuška, historik, archeolog a publicista, svůj názor k unikátnímu nálezu tří druhů dlaždic, jež se vzájemně doplňují a jsou v relativně dobrém stavu. Doporučil, aby byl výkop po dohodě s nalezenými dlaždicemi o dva metry rozšířen a objev byl v zemi pro svoji jedinečnost zakonzervován.

Naopak mezi nejzajímavější nálezy z minulého týdne v Uherském Brodě patří velmi zachovaná keramická soška mužské postavy s realisticky vyobrazenou tváří, účesem i oděvem sedícím na osedlaném koni. „Mimo ni se podařilo objevit soubor skleněných a hliněných kuliček či drobných nádob a miniaturu přeslenu. Tyto předměty sloužily jako dětské hračky," informoval vedoucí archeologického oddělení Slováckého muzea v Uherském Hradišti Tomáš Chrástek s tím, že se při stavbě tamního polyfunkčního domu podařilo objevit naleziště bohaté na soubory keramických fragmentů i celých nádob, zvířecí kosti, kamenné brousky, zlomky skla a množství železných předmětů (hřeby, nože, podkovy, lopata, třmen ad.), či méně obvyklé nálezy, jako například zlomky mořských lastur či několik drobných předmětů z barevných kovů (korálky, špendlíky, knoflíky).

Autor: Zdeněk Skalička, Pavel Bohun

20.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zdeněk Coufal
3

ON-LINE rozhovor s kardiologem: přibývá mladších lidí s infarktem

Ilustrační foto.

Deník připravuje seriál ke 20. výročí povodní na Moravě

Folklorní festival přilákal třicet tisíc lidí. Hasiči kvůli vedru kropili asfalt

Strážnice – Tisíce návštěvníků opět přilákal folklor ve všech podobách i pestrosti krojů do Strážnice na Hodonínsku. Právě tam se o víkendu uskutečnil už dvaasedmdesátý ročník Mezinárodního folklorního festivalu spojený s pětatřicátým pokračování Folklorního festivalu Dětská strážnice. „Jsem zvědavý, protože jsem tady poprvé. Přivezl jsem přátele, kteří se do Strážnice velice těšili," řekl Karol Furička z Bratislavy.

Military den v Kunovicích přilákal navzdory vedru tisíce lidí

Děti, které v sobotu zamířily v doprovodu svých rodičů a prarodičů do Slováckého aeroklubu a leteckého muzea Kunovice, byly celé nažhavené, aby rychlostí letadla odletěly na dlouhé dva měsíce prázdnin, které se nezadržitelně přiblížily.

V žáru slunce a ohně bylo slovanské opevněné sídliště na Modré

K letnímu slunovratu patří mnoho tradic, zvyků a také ohně. Slunovrat se slaví odpradávna po celé světě, bez ohledu na kulturu, která v dané zemi vládne.

Lhotský fotbal slavil. Zvládli jsme to perfektně, řekl šéf domácího SK

Poslední sobotu v červnu si vybrali Lhoťané k oslavám 70. výročí založení fotbalového klubu. Slavnostní odpoledne začalo zápasem přípravek Lhoty proti Blatnici.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies