VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Učí se žít samostatně a přeje si najít práci

Kvůli duševnímu onemocnění je dvaačtyřicetiletý Petr Pišinger od roku 1995 v invalidním důchodu. Po smrti maminky prodali s tatínkem a bratrem byt a rozhodl se, že je načase, aby začal žít samostatně. Proto využil službu Podpora samostatného bydlení, kterou už druhým rokem provozuje Diakonie Uherské Hradiště – středisko CESTA.

7.9.2017
SDÍLEJ:

Kvůli duševnímu onemocnění je dvaačtyřicetiletý Petr Pišinger od roku 1995 v invalidním důchodu. Na snímku je s ním Květa Kovaříková.Foto: Deník / Sladký Michal

A před pár týdny uvítal i nově otevřenou službu Sociálně terapeutické dílny, kterou Diakonie poskytuje klientům s duševním onemocněním zdarma.

Podpora samostatného bydlení umožňuje lidem s duševním onemocněním žít ve vlastním bytě a starat se o sebe. Pomocnou ruku klientům podávají terénní pracovnice, které je provází každodenními činnostmi.

„Pomáhají nám třeba při praní či vaření. Jsem opravdu vrcholně spokojený. Sám jsem měl strach, abych třeba nevyplavil sousedy, ale pracovnice služby mně pomůže všechno zkontrolovat, protože to sám ještě tak dobře neumím,“ popisuje Petr Pišinger jeden ze způsobů pomoci.

„Důležité je taky to, že v tom všem člověk není sám a ví, že mu někdo pomůže, když bude cokoli potřebovat,“ dodává.

Kvůli duševnímu onemocnění je dvaačtyřicetiletý Petr Pišinger od roku 1995 v invalidním důchodu. Na snímku je s ním Květa Kovaříková.

Začátkem prázdnin začal navštěvovat i Sociálně terapeutické dílny, které každý všední den fungují v sídle střediska CESTA. A i ty si pochvaluje.

„Do dílny chodím asi pět týdnů. Už jsme si vyzkoušeli různé výtvarné aktivity, žehlení, pomoc na zahradě. Ale třeba na malování moc nejsem, to mi nikdy moc nešlo už od školy,“ přiznává s úsměvem.

„Jsem tady moc spokojený. Hlavně má člověk nějakou zábavu a den vyplněný činností a prací. Učí se samostatnosti, dochvilnosti a podobně. Do budoucna bych si rád našel nějakou práci či brigádu, plánuji to zhruba v průběhu jednoho roku,“ říká Petr Pišinger a dodává, že nemá nic proti zveřejnění svého celého jména.

Jeho slova potvrzuje i vedoucí služeb Podpora samostatného bydlení a Sociálně terapeutické dílny Květa Kovaříková.

„S klienty nacvičujeme běžné denní úkony, ale taky například zodpovědnost. Vždy se s nimi radíme, v čem by se rádi zlepšili a co by rádi dělali tak, aby to pro ně bylo prospěšné, ale zároveň se jim u nás líbilo,“ uzavírá Květa Kovaříková. (petk)

Autor: Redakce

7.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Ve středu ve Slováckém deníku: prvňáčci ze ZŠ Sportovní Uherské Hradiště

Pracovník roku v sociálních službách 2017. Slavnostní vyhlášení v Baťově vile ve Zlíně.
20

Čtyři ženy ze Slovácka získaly ocenění za sociální péči

V Hradišti opět rozdávali mezinárodní certifikáty anglického jazyka

Téměř dvojnásobek žáků Základní školy UNESCO oproti loňsku se sešlo v úterý 19. září ve velkém sále uherskohradišťské Reduty, aby převzali mezinárodní certifikáty anglického jazyka Cambridge.

Smrt nasátím čerpadlem v bazénu v Hradišti nehrozí

HLASUJTE V ANKETĚ / Smrt teprve dvanáctileté dívky Anny-Sofie v bazénu rehabilitačního centra v Praze v polovině srpna letošního roku, kterou nasálo filtrační zařízení, a čtrnáctiletého Adama v libereckém aquaparku, který utonul o rok dříve, když jej také nasálo výkonné hladinové čerpadlo, vyvolává otázky, zda jsou všechny veřejné bazény a vodní atrakce bezpečné.

Čtrnáctiletý chlapec utekl ze školy, už jedenáct dnů je nezvěstný

 Již dlouhých jedenáct dnů policisté neúspěšně pátrají čtrnáctiletém Ladislavu Mikovi. Svěřenec Dětského domova v Uherském Ostrohu odešel v pátek 8. září v deset hodin dopoledne ze školy v Uherském Ostrohu a od té doby ho nikdo neviděl.

V Uherském Hradišti si připomenou povodně

Dlouhé vydatné deště, které se později změnily v povodně, znamenaly pro mnoho lidí ztrátu jistot nebo dokonce boj o přežití.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení