VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U třech uhynulých divočáků na Slovácku nebyl mor prasat prokázán

U dvou nalezených uhynulých divokých prasat ve čtvrtek a pátek u Sušic a Huštěnovic, ale ani u autem sraženého divočáka v Chřibech, tedy mimo zamořené pásmo v okrese Zlín, testy nepotvrdily afrických mor prasat. Slovácký deník o tom v sobotu kolem poledne informoval František Mahdalík, ředitel Krajské veterinární správy Zlín. 

15.7.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Miroslav Rada

„Vzorky z uhynulých prasat, které byly nalezeny mimo zamořené pásmo v okolí Zlína, jsou negativní, takže není nutné rozšiřovat pásmo o další oblast,“ sdělil František Mahdalík.

První zprávu o uhynulém divočákovi v příkopu po pravé straně při výjezdu z obce na Huštěnovice přijala ve čtvrtek od jedné spoluobčanky první žena Sušic Ladislava Vlachynská. „Bez prodlení jsem informovala Okresní veterinární správu Uherský Brod. V příkopu na okraji vesnice se lidem vyslaným veterináři uhynulého divočáka nepodařilo najít. Našli ale jiného, a to naproti huštěnovického hřbitova, který byl ve značném rozkladu, ale o tom jsem nevěděla,“ informovala sušická starostka.

V pátek se jí jiný Sušičan telefonicky optal, proč uhynulý divočák v pokročilém rozkladu nebyl z příkopu na okraji obce odvezený. Starostka znovu o tom uvědomila brodskou veterinární správu. Jí vyslaní lidé uhynulé divoké prase ve vysoké trávě nalezli a odvezli na vyšetření, na němž se prokázalo, že neuhynulo na virus prasečího moru. 

O uhynulých divočácích na Uherskohradišťsku se v sobotu dopoledne dozvěděl od redaktora Slováckého deníku předseda Okresního mysliveckého spolku Českomoravské myslivecké jednoty Uherské Hradiště Karel Blahušek.

„V pátek na krajské veterinární správě, kde jednali zástupci mysliveckých spolků Zlínského kraje, o uhynulých divočácích v Sušicích a u Huštěnovic žádná zmínka nepadla. Když jsem se to dnes dozvěděl, potěšilo mě vyjádření ředitele Františka Mahdalíka, že u zmíněných uhynulých divočáků nebyl mor prokázán,“ řekl s uspokojením Karel Blahušek.

Podotkl, že rozhodně nelze šířit mezi veřejností nepodložené zprávy o moru prasat u toho či onoho divočáka, který mohl být třeba sražen autem, aniž by byly známy výsledky testu.

Státní veterinární správa ale povolila odstřel černé zvěře metodami, které nejsou normálně povolené. Třeba v noci za použití světel, což dříve bylo uskutečnitelné jen po udělení výjimky. „Lidé, kteří se budou ve večerních nebo nočních hodinách pohybovat v přírodě, by měli mít kvůli viditelnosti i bezpečnosti buď takzvanou svítilnu čelovku nebo baterku,“ upozornil Karel Blahušek.

Autor: Zdeněk Skalička

15.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté 1.FC Slovácko absolvovali předsezonní tiskovou konferenci a oficiální fotografování.
31

Slovácko na úvod ligy vyzve Jablonec. Doufám, že zápas zvládneme

Ředitel Klubu kultury Uherské Hradiště Antonín Mach je jedním z hlavních organizátorů tradičního Slavností bratrství Čechů a Slováků na Velké Javořině

Antonín Mach: Slavnosti na Velké Javořině mají úžasnou atmosféru

Buchlovice budou žít už 16. česnekovým festivalem

Lidé, kteří se o poslední červencové sobotě nechají zlákat populárním XVI. ročníkem Festivalu česneku na zámku (a v městečku) Buchlovice, organizovaným Folklorní agenturou Buchlov, se mají nač těšit.

Odpůrci těžby štěrkopísku u Uherského Ostrohu předali báňskému úřadu petici

Petiční kampaň proti plánované těžbě štěrkopísku mezi Moravským Pískem a Uherským Ostrohem sílí. Po dvou týdnech se k podpisové akci na Hodonínsku a Ostrožsku připojily téměř tři tisícovky lidí.

Slavnosti na Javořině lákají na Banjo Band Ivana Mládka

Slavnosti bratrství Čechů a Slováků se už popětadvacáté uskuteční na Velké Javořině. Hlavním lákadlem pro účastníky bude v neděli 30. července vystoupení Ivana Mládka.

VIDEO: Novinky filmovky: jednorázové vstupné i filmy staré pouze rok

HLASUJTE V ANKETĚ / Prodloužení na regulérních deset dní, nový akreditační systém i více nových snímků. To jsou hlavní novinky 43. ročníku Letní filmové školy v Uherském Hradišti.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení