VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Barevný pašijový týden vrcholil jarmarkem v turistickém centru

Kouzlo Velikonoc dýchlo na každého, kdo o Škaredé středě pašijového týdne zamířil na třetí ročník Velikonočního jarmarku do Turistického centra Velehrad. Před ním vítal návštěvníky poutač s velikonočními symboly, ve společenském sále zase obří dřevěná kraslice vylévaná horkým cínem, vytvořená Antonínem Hájkem z Uherského Hradiště.

14.4.2017
SDÍLEJ:

Turistické centrum bylo do velikonočního času laděnéFoto: DENÍK/Skalička Zdeněk

Jeho obří vajíčko lepené z prstenců javorového dřeva, na jehož zdobení spotřeboval deset kilogramů cínu, bylo v roce 2000 zapsáno do České knihy rekordů.

Antonín Hájek, který díky vlastní umělecko-řemeslné činnosti patří k individualitám ve slováckém regionu, protože uchovává a rozvíjí téměř zapomenuté řemeslo, se zapsal do České knihy rekordů ještě malým hudebním nástrojem Tondobrnk.

Jarmark odstartovaly v 10 hodin děti z velehradské mateřinky, o hodinu později se na pódiu představili čtvrťáci ze základní školy, kteří se spolu s dalšími žáky vzdělávacího ústavu prezentovali na akci zvané Barevný pašijový týden.

Velké pozornosti se na velikonočním trhu těšily panenky oděné do lidových krojů, které vytvořila Hradišťanka Marie Hoferková. Panenky byly ukázkou dovednosti jejích rukou, ale zároveň také snahou o zachycení mizející tradice minulých generací.

Lidé si mohli na jarmarku nakoupit všechno možné, od bylin přes klasické dřevěné hračky, řehtačky a hrkače, které by svým klapotem probudily dozajista i mrtvého.

Někdo se nechal zlákat kraslicemi Petry Haraštové, obrázky a dalšími uměleckými výtvory Veroniky Daňkové, rukodělnými výtvory klientů velehradských domovů zdravotně postižených, pochutinami rodiny Kyselových nebo medovými perníčky Anny Kremplové.

Mnozí návštěvníci si ale z jarmarku odnášeli jen inspiraci pro vlastní tvorbu.

Autor: Zdeněk Skalička

14.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dětská neděle s Domem dětí a mládeže Šikula Uherské Hradiště v kině Hvězda.
32

Dům dětí a mládeže Šikula udělal tečku za školním rokem

Škoda 110 R.
AUTOMIX.CZ
13

Škoda zvažuje sporťák inspirovaný legendárním "erkem". Jak by mohl vypadat?

O nemoci očí s doktorkou Dospělovou ON-LINE

ON-LINE ROZHOVOR / Jak poznat, že nemáte oči v pořádku? Proč se už dnes nemusí do očí řezat skalpelem? Jak se vlastně léčí šedý zákal? A vadí časté sledování televize či sezení u televize?

Kunovičtí slavili 20 let výročí města. Nechybělo ani bandérium

V sobotu si obyvatelé Kunovic a jejich hosté připomněli jedno z nejvýznamnějších výročí své bohaté historie: rovných dvacet let od určení jejich obce městem. Stalo se tak 1. listopadu 1997.

Včelaři z celé země se už popatnácté sešli na poutním Hostýně

Více než tisícovka návštěvníků zavítala o předposledním květnovém víkendu na jubilejní patnáctou celonárodní pouť včelařů na Svatý Hostýn. Kromě příchozích z Čech i Moravy, dorazili do poutního místa s dominantní bazilikou Nanebevzetí Panny Marie také lidé ze Slovenska a Polska.

Alternativa pro Podolí suverénním vítězem nových voleb v obci

V deseti obcích České republiky se v sobotu konaly nové volby do zastupitelstev. Ze Zlínského kraje se tak týkaly Podolí a Svárovai.V nových volbách v Podolí, do nichž šlo pět seskupení, zvítězilo ziskem 1886 hlasů, což je 57,57 procenta, hnutí Alternativa pro Podolí v čele s bývalou starostkou obce Janou Rýpalovoun (50).

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies