VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Barevný pašijový týden vrcholil jarmarkem v turistickém centru

Kouzlo Velikonoc dýchlo na každého, kdo o Škaredé středě pašijového týdne zamířil na třetí ročník Velikonočního jarmarku do Turistického centra Velehrad. Před ním vítal návštěvníky poutač s velikonočními symboly, ve společenském sále zase obří dřevěná kraslice vylévaná horkým cínem, vytvořená Antonínem Hájkem z Uherského Hradiště.

14.4.2017
SDÍLEJ:

Turistické centrum bylo do velikonočního času laděnéFoto: DENÍK/Skalička Zdeněk

Jeho obří vajíčko lepené z prstenců javorového dřeva, na jehož zdobení spotřeboval deset kilogramů cínu, bylo v roce 2000 zapsáno do České knihy rekordů.

Antonín Hájek, který díky vlastní umělecko-řemeslné činnosti patří k individualitám ve slováckém regionu, protože uchovává a rozvíjí téměř zapomenuté řemeslo, se zapsal do České knihy rekordů ještě malým hudebním nástrojem Tondobrnk.

Jarmark odstartovaly v 10 hodin děti z velehradské mateřinky, o hodinu později se na pódiu představili čtvrťáci ze základní školy, kteří se spolu s dalšími žáky vzdělávacího ústavu prezentovali na akci zvané Barevný pašijový týden.

Velké pozornosti se na velikonočním trhu těšily panenky oděné do lidových krojů, které vytvořila Hradišťanka Marie Hoferková. Panenky byly ukázkou dovednosti jejích rukou, ale zároveň také snahou o zachycení mizející tradice minulých generací.

Lidé si mohli na jarmarku nakoupit všechno možné, od bylin přes klasické dřevěné hračky, řehtačky a hrkače, které by svým klapotem probudily dozajista i mrtvého.

Někdo se nechal zlákat kraslicemi Petry Haraštové, obrázky a dalšími uměleckými výtvory Veroniky Daňkové, rukodělnými výtvory klientů velehradských domovů zdravotně postižených, pochutinami rodiny Kyselových nebo medovými perníčky Anny Kremplové.

Mnozí návštěvníci si ale z jarmarku odnášeli jen inspiraci pro vlastní tvorbu.

Autor: Zdeněk Skalička

14.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Kabelkový veletrh ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti.
32

Kabelkový veletrh v Hradišti vyrovnal loňský rekord 1500 nabízených kusů

Turistickou nabídku v Uherském Ostrohu obohatila další expozice v podzemí.
5

Uherský Ostroh v neděli slavnostně otevřel prohlídkové trasy zámku

DOTYK.CZ

Většina úvěrových firem jsou predátoři. Exekucím čelilo 843 tisíc lidí

Lidé by si měli dávat pozor nejen na úvěrové společnosti, z nichž je predátorských či lichvářských přes devadesát procent, tvrdí tvůrci Mapy exekucí.

V Redutě doprovodil Slovácký komorní orchestr budoucí hudební virtuózy

Slovácký komorní orchestr, houslista Jiří Pospíchal a čtrnáct talentovaných umělců z řad žáků uherskohradišťský ZUŠek (ZUŠ Slovácko, ZUŠ Uherské Hradiště). V pondělí 24. dubna se talentované děti alespoň na chvíli mohly postavit vedle profesionálních hudebníků v sále hradišťské Reduty a zkusit si zahrát své nejoblíbenější skladby před zhruba sto padesáti diváky.

Dobrovolníci vyběhali Diakonii 20 tisíc a spálili téměř 700 tisíc kalorií

Šest týdnů výzvy Sbíráme kiláky pro Diakonii rovnalo se 78 účastníků, 8 861 naběhaných kilometrů a 664 518 spálených kalorií.

Z průtahu Nivnicí zmizí kostky

Ztišení dopravy, bezpečnější provoz a podle vyjádření odborníků zúžením dojde i ke zpomalení provozu. To jsou hlavní výhody rekonstrukce průtahu Nivnicí za 9,8 milionu korun. Ta by měla začít v červnu a trvat by měla do konce roku.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies