VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tupesy: na památky šlo skoro 200 tisíc

Tupesy - Sto pětatřiceti tisíci korunami přispěl vloni na opravu tří památek v Tupesích Zlínský kraj. Dalších šedesát tisíc korun vyčlenila ze svého rozpočtu tupeská radnice.

26.1.2008
SDÍLEJ:

Boží muka.Foto: Zdeněk Skalička

„Zpracování projektu na sanaci krovu a statické zajištění památkově chráněného domu číslo popisné 118 – muzeum keramiky – si vyžádalo 95 tisíc korun. Restaurátorských prací se dočkala i jedna z nejstarších sakrálních staveb v obci.

Kříž v ulici Od Boršic z roku 1677 obnovil boršický kameník Vít Bilík, rodák z Tupes. Oprava kříže z hrubozrnného křemičitého pískovce přišla na třiašedesát tisíc korun,“ upřesnil starosta Tupes Oldřich Vávra s tím, že novou historickou povědomost o kříži, na němž není Ježíš Kristus, přinesli Blanka Rašticová ze Slováckého muzea a Jiří Čoupek, ředitel Okresního archivu.

„Společně rozluštili nápis, že nejde o morový kříž, jak je uváděno v některých pramenech, ale o kříž, který obci daroval probošt velehradského kláštera,“ vysvětlil starosta.

Kronikář obce František Mikula, který vloni vydal obsáhlou publikaci Z historie obce Tupesy, se však domnívá, že symbol je morovým křížem.

„Největší morové epidemie podle historických pramenů v naší oblasti byly v letech 1676 až 1720. Musíme předpokládat, že mor tedy zasáhl i naši obec. Kříž, který byl odhalen a vysvěcen v roce 1677, stojí nedaleko hřbitova, určitě morového. Proč byl postaven v těchto místech, nám není záhadou, protože vše vysvětluje autentický text, který je na tomto církevním symbolu vytesán v latině. V překladu: Svrchované velebnosti jest tento pomník postaven opodál hřbitova L. P. 1677,“ objasnil Mikula.

Zub času hlodal i na soše svatého Jana Nepomuckého, která stála Za Potokem blízko mostu v centru. Kromě data odhalení a vysvěcení v roce 1735 není podle kronikáře Mikuly o soše zmínka.

„Pískovcovou skulpturu, která byla ve velmi špatném stavu, jsme na žádost památkového úřadu nechali převézt k průzkumu do ateliéru restaurátora Jiřího Fialy ve Zbirohu. Je ke škodě věci, že se obec už dříve nezasadila o restaurování této památky. Ta už asi nebude moci být vrácena do exteriéru, aniž bychom ji nezabezpečili proti přímému působení povětrnostních podmínek,“ dodal starosta.

Autor: Zdeněk Skalička

26.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Požár v průmyslovém areálu likvidovalo deset jednotek hasičů.
11

S požárem v Metalšrotu v Tlumačově bojovalo deset jednotek hasičů

Ilustrační foto.

Cyklostezku z Bojkovic do Krhova prodražil most přes Bzovský potok

Prověřují pochybení šéfa brodského Domu kultury

Dům dětí a mládeže (DDM) a Dům kultury (DK) v Uherském Brodě jsou v současnosti mezi městskými organizacemi ve městě Komenského těmi nejskloňovanějšími.

AKTUALIZUJEME

Kam o víkendu: Na Den Země, na bitvu o Bílé Karpaty, na pálení čarodějnic

Vyberte si z naší nabídky kulturních, sportovních a společenských akcí. Kompletní servis akcí naleznete v tištěné verzi pátečního vydání Slováckých novin.

1967 Rok, kdy jsem se narodil

Jak vypadal svět před padesáti lety? Do jaké doby se v roce 1967 spolu se mnou narodilo v Československu 130 166 jeho obyvatel? Na kolik tehdy přišel chleba, mléko, pivo, lístek do kina nebo jízdenka na vlak? 

Dokument, historie věznice a osudy vězňů. V Redutě čeká novou expozici slavnostní otevření

Třicet informačních panelů zaznamenávajících jak historii objektu uherskohradišťské věznice, tak vzpomínky a dopisy politických vězňů nabídne od zítřka v pořadí už druhá výstava o nechvalně známém objektu v Uherském Hradišti.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies