VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Trávu na pešuncích sekali bez hluku a benzinu. Kosami

Sečení trávy obyčejnou kosou, která nikdy neselže, jen ji sekáč „přelízne" brouskem a seká. Tak by se dal stručně charakterizovat jubilejní desátý ročník akce s názvem Sečéní pešuňkou, který začal za sobotního kuropění u nýtovaného portálového mostu z roku 1921 u Kostelan nad Moravou.

15.5.2017
SDÍLEJ:

Sečéní pešuňků na břehu řeky Moravy se neobešlo bez zpěvu a dobré zábavy. Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

Strůjci už tradiční akce v blízkosti před dvaceti lety vyhlášené kulturní památky nad řekou Moravou, byli opět kostelanští Lajblisté. Ti si pozvali na pomoc při kosení trávy na březích jedné z hlavních řek Čech a Moravy členy folkloristicko-recesistického seskupení Baňa Babice. „My zase na oplátku zveme chlapce z Lajblu Kostelany nad Moravou k nám do Babic, a to na sečení humen U Krájanky," informovala kronikářka babické Baně Marie Šuranská. Neskrývala radost z toho, že spolupráce převážně na poli folkloru a dobré zábavy mezi oběma sdruženími neuvadá.

Sekáčům z kostelanského Lajblu nejde podle jeho předsedy Pavla Smělíka o nějakou soutěž v kosení trávy na březích řeky Moravy, ale jen a jen o práci, při níž nechybí pohoštění, veselé vyprávění a slovácké písničky.

„Lajbl má kromě jiného ve svých stanovách udržování kostelanského nářečí. Proto tato akce nese název Sečéní pešuňkou, ačkoliv správný název by měl být sečení pešunků," vysvětil Pavel Smělík. Podotkl, že zatímco v minulosti si trávu na břehu řeky Moravy kosili lidé pro koně, krávy, ovečky či králíky, v současné době o ni velký zájem není. Šířka pešunku na břehu řeky Moravy kopíruje šířku zahrady za domy v sousedství hráze vodního toku.

Když sekáči občas odložili kosy, ženy zase hrábě, aby si oddechli, posilnili se slivovicí, zakousli se do chleba namazaného sádlem a ozdobeného cibulí nebo koštovali sladké dobroty. Nejvíce se ale všichni těšili na gulášovou polévku, kterou ve velkém kotli vařil podle tajného receptu sám šéf Lajblu.

Autor: Zdeněk Skalička

15.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jízda králů ve Vlčnově. Ilustrační foto.

Tipy Deníku, kde a jak si užít víkend

Ilustrační foto.

10. narozeniny Slováckého léta: Iné Kafé, Mňága a Žďorp, Vašo Patejdl

AKTUALIZUJEME

Kroměříž hostí republikové finále škol v minifotbalu, nechybí domácí týmy

Celorepublikové finále v minikopané sportovní ligy základních škol O pohár ministryně školství hostí od pátku areál Hanácké Slavie Kroměříž. Mediálním partnerem celé akce je regionální Deník a účastní se jí nejlepší školní týmy v zemi, které prošly okresními, krajskými a mezikrajskými kvalifikacemi.

Policie hledá svědky nehody v Uherském Ostrohu

K bočnímu střetu sedmasedmdesátileté cyklistky s prozatím nezjištěným vozidlem mělo dojít ve čtvrtek 11. května krátce před polednem v Uherském Ostrohu v ulici Svobodova.

O nemoci očí s doktorkou Dospělovou ON-LINE

ON-LINE ROZHOVOR / Jak poznat, že nemáte oči v pořádku? Proč se už dnes nemusí do očí řezat skalpelem? Jak se vlastně léčí šedý zákal? A vadí časté sledování televize či sezení u televize?

DOTYK.CZ

Lžete a zase lžete, pronesla Valachová a pak se rozplakala

/ANKETA/- Zasedání parlamentních výborů nebývá nijak dramatické. Až na výjimky. Tou bylo středeční jednání senátního školského výboru, který posuzoval návrh novely zákona o pedagogických pracovnících, jehož hlavní součástí je kariérní řád.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies