VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Trávu na pešuncích sekali bez hluku a benzinu. Kosami

Sečení trávy obyčejnou kosou, která nikdy neselže, jen ji sekáč „přelízne" brouskem a seká. Tak by se dal stručně charakterizovat jubilejní desátý ročník akce s názvem Sečéní pešuňkou, který začal za sobotního kuropění u nýtovaného portálového mostu z roku 1921 u Kostelan nad Moravou.

15.5.2017
SDÍLEJ:

Sečéní pešuňků na břehu řeky Moravy se neobešlo bez zpěvu a dobré zábavy. Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

Strůjci už tradiční akce v blízkosti před dvaceti lety vyhlášené kulturní památky nad řekou Moravou, byli opět kostelanští Lajblisté. Ti si pozvali na pomoc při kosení trávy na březích jedné z hlavních řek Čech a Moravy členy folkloristicko-recesistického seskupení Baňa Babice. „My zase na oplátku zveme chlapce z Lajblu Kostelany nad Moravou k nám do Babic, a to na sečení humen U Krájanky," informovala kronikářka babické Baně Marie Šuranská. Neskrývala radost z toho, že spolupráce převážně na poli folkloru a dobré zábavy mezi oběma sdruženími neuvadá.

Sekáčům z kostelanského Lajblu nejde podle jeho předsedy Pavla Smělíka o nějakou soutěž v kosení trávy na březích řeky Moravy, ale jen a jen o práci, při níž nechybí pohoštění, veselé vyprávění a slovácké písničky.

„Lajbl má kromě jiného ve svých stanovách udržování kostelanského nářečí. Proto tato akce nese název Sečéní pešuňkou, ačkoliv správný název by měl být sečení pešunků," vysvětil Pavel Smělík. Podotkl, že zatímco v minulosti si trávu na břehu řeky Moravy kosili lidé pro koně, krávy, ovečky či králíky, v současné době o ni velký zájem není. Šířka pešunku na břehu řeky Moravy kopíruje šířku zahrady za domy v sousedství hráze vodního toku.

Když sekáči občas odložili kosy, ženy zase hrábě, aby si oddechli, posilnili se slivovicí, zakousli se do chleba namazaného sádlem a ozdobeného cibulí nebo koštovali sladké dobroty. Nejvíce se ale všichni těšili na gulášovou polévku, kterou ve velkém kotli vařil podle tajného receptu sám šéf Lajblu.

Autor: Zdeněk Skalička

15.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Branka bude otevřená ve všední dny.

Lidem ze Štěpnic zkrátí cestu do nemocnice ve všední dny branka

Lidé se mohli při komentované prohlídce dozvědět, jak se knížka Broučci z pohledu výtvarného umění vyvíjela.
16

Karafiátovi Broučci stále oslovují a přitahují čtenáře všech generací

Kunovice jsou investičně atraktivním regionem

Ocenění Investičně atraktivní region v regionálním kole a druhé místo ve stejné kategorii v celostátním si v minulých dnech odneslo město Kunovice. Porotu zaujala efektivní kombinace investic do rozvoje podnikatelského prostředí, otevřenost radnice vůči názorům podnikatelů a rozsáhlá připravenost infrastruktury, včetně úspěšného provozování podnikatelského inkubátoru.

Na most přes Holomňu jen na vlastní nebezpečí

Z důvodu zhoršujícího se stavu mostu přes Holomňu poblíž soutoku s Olšavou u Drslavic umístilo vedení obce z obou stran cedule zákaz vjezdu a vstupu pouze na vlastní nebezpečí. Lidé by měli v těchto místech dbát zvýšené opatrnosti, děti samotné na most rozhodně nepouštět.

Nejdelší rybu na nočních rybářských závodech ulovila Jarmila Sedláčková

V sobotu, v den svátku sv. Petra, patrona rybářů, se uskutečnil u Konventního rybníka a mokřadu Žabince před velehradskou bazilikou 15. ročník nočních závodů v lovu ryb.

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

Jejich plody jsou větší než jejich příbuzných odrůd z lesa, na keřích rostou v celých trsech, takže úroda je mnohem snazší a rychlejší, a jejich chuť si s těmi lesními v ničem nezadá. Řeč je o kanadských borůvkách, které si v pohodlí můžete vypěstovat na zahradě nebo i doma na balkoně a jejich sladké bobule budete mít na dosah ruky.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies