VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tisíce dětí žijí v ústavech, třetina zbytečně

ČR - V České republice žije asi 21.000 dětí v ústavech, zhruba třetina se tam ocitá zbytečně a další třetina v nich stráví zbytečně dlouhou dobu. Upozorňují na to odborníci na práva dětí.

27.5.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Archiv

Největším problémem v oblasti náhradní rodinné péče je roztříštěnost a nesystémovost, řekla ředitelka Sdružení SOS dětských vesniček Květuše Paichlová. V Evropské unii se ČR řadí mezi země s nejvyšším počtem dětí v ústavní péči.

Různé financování

Dlouhodobým problémem je rozdělení péče o takzvané ohrožené děti z nevyhovujících rodin zejména mezi ministerstvo školství a sociální resort.

Neexistuje jednotný princip financování, různé typy náhradní péče o děti jsou financovány různě. V Česku neexistují jednotné standardy kvality, které by definovaly, za jakých podmínek a jak by měla být náhradní péče vykonávána, vyjmenoval některé nedostatky programový ředitel sdružení Jan Folda.

Existenční nouze jako důvod k odebrání dítěte

Není dostatečně postaráno ani o děti, které odcházejí z péče, a zaostává také pomoc rodině, kde hrozí riziko odebrání dítěte do náhradní péče. Mnohdy je proto podle odborníků dítě odebráno z rodiny do náhradní péče zbytečně. Třeba když se rodina ocitne v existenční nouzi. "Žádoucí je podpořit rodinu, pokud to jde, aby se dítě mohlo do rodinného prostředí co nejdříve vrátit. To se ale mnohdy neděje. S rodinou se nepracuje a dítě zůstává v náhradní péči," řekl Folda.

Děti z rizikových rodin se ocitají buď v ústavní, nebo náhradní rodinné péči. Pod první spadají dětské domovy, diagnostické ústavy, případně zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc. K náhradní rodinné péči patří pěstounská péče jak individuální, tak skupinová vykonávaná v zařízeních, dál poručenství a osvojení čili adopce. Na rozdíl od osvojení nemusí být dítě svěřované do pěstounské péče právně volné. Pěstoun není zákonným zástupcem dítěte a k dítěti nemá vyživovací povinnost. U poručenství soud jasně stanoví rozsah práv poručníka ke konkrétnímu dítěti. Ročně bývá v ČR do pěstounské a poručenské péče svěřováno na 700 dětí. Zhruba polovinu představují děti přecházející přímo od rodičů do péče příbuzných. Kolem 350 dětí bývá do pěstounské péče umisťováno z péče ústavní.

Co říkají konkrétní čísla?

V českých ústavech sociální péče žije 10.000 až 11.000 dětí s mentálním nebo fyzickým postižením. Asi 8000 dětí vyrůstá v dětských domovech, dalších 1500 v kojeneckých ústavech. Dohromady žije v ústavech přes 20.000 dětí. V pěstounské péči se ocitá zhruba 8000 dětí, v ČR působí na 50 zařízení pro výkon pěstounské péče.

Celých 96 procent dětí se dostává do ústavu sociální péče na základě rozhodnutí samotné rodiny, u pouhých čtyř procent je to z rozhodnutí úřadů. Pro mnoho rodin je velmi obtížné z různých důvodů o dítě s postižením pečovat v domácím prostředí. Slabinou systému je, že nepočítá s tím, že by měla taková rodina dostat podporu v rozsahu, aby dítě nemuselo být umístěno do ústavu sociální péče, míní Folda.

Hledat kandidáty je obtížné

V úterý uplyne 40 let od chvíle, kdy v Doubí u Karlových Varů zahájila své aktivity první ze tří dětských vesniček v ČR. Útočiště v nich dosud našlo asi 400 dětí. "Zájemců o pěstounskou péči v kontrastu s počtem dětí, které jsou v péči ústavní, je málo. Je obtížné najít dostatek vhodných kandidátů," uvedl Folda. Když pořádalo sdružení přípravné kurzy pro pěstouny v 90 letech, zájem projevilo každoročně na 200 zájemců. V posledních letech jejich počet klesl pod 100, dodal.

V poslední době se v ČR podle ministerstva práce daří umísťovat děti mimo státní ústavy lépe než dříve. V roce 2008 mělo alespoň jedno dítě v pěstounské péči, která je podle odborníků výrazně levnější než péče ústavní, 5178 rodin. Osvojeno bylo 542 dětí a 11.402 dětí bylo svěřeno do péče jiných občanů než rodičů.

Autor: ČTK

27.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lukáškovi zjistili leukémii v pěti letech.
2

Lukášek z Mařatic bojuje s leukemií. Kostní dření můžete pomoct i vy

Uherskohradišťská nemocnice. Ilustrační foto.
20

Už žádné čekání. Zjistěte si, kolik je v nemocnici pacientů

Zápas se současnou Spartou je výzva, říká kouč Slovácka

Soubor hvězd za mnoho stovek milionů korun versus parta odchovanců fotbalové akademie z jihovýchodní Moravy. Tak by se dal s trochou nadsázky uvést duel 4. kola HET ligy mezi pražskou Spartou a 1.FC Slovácko.

AKTUALIZOVÁNO

Tipy Deníku, kde a jak si užít víkend

FOTOGALERIE / Vyberte si z naší nabídky kulturních, sportovních a společenských akcí. Kompletní servis akcí naleznete v tištěné verzi pátečního vydání Slováckých novin.

V Bánově zmizela ze zaparkovaného auta horská kola za 170 tisíc

Dvě horská kola v celkové hodnotě 170 tisíc korun zmizela v noci z pátku na sobotu 12. srpna v Bánově.

Starosta Slavkova Libor Švardala si převzal zlatou stuhu za vítězství v kraji

FOTOGALERIE / Zlatou stuhu za vítězství v krajském kole Vesnice roku si v neděli z rukou hejtmana Jiřího Čunka převzal starosta obce Libor Švardala. Po úvodních zdravicích a vystoupení mužského pěveckého sboru Slavkovjané proběhlo samotné předávání ocenění. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení