VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tipy Deníku, kde a jak si užít víkend

Vyberte si z naší nabídky kulturních, sportovních a společenských akcí. Kompletní servis akcí naleznete v tištěné verzi pátečního vydání Slováckých novin.

19.5.2017
SDÍLEJ:

Kopaničářské slavnosti ve Starém Hrozenkově. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Miroslav Potyka

Den s modrým majákem láká na Četníky z Luhačovic

Kdy: pátek 19. května
Kde: Masarykovo náměstí v Uherském Hradišti
Přímý zásah složek Integrovaného záchranného systému, policisté na koních, psovodi, snímání otisků prstů, policejní automobily či projížďky policejním člunem. Nepřeberně aktivit a ukázek z práce policistů, hasičů či zdravotníků čeká na návštěvníky již tradičního Dne s modrým majákem, který se uskuteční zítra od deváté hodiny ranní do dvanácté hodiny na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti. „K vidění bude několik dynamických ukázek. Posledním bodem programu bude názorná ukázka havárie vozidla. Neméně zajímavé vystoupení si připravují dívky z aerobiku Akropolis z Uherského Hradiště," uvedla mluvčí hradišťských policistů Milena Šabatová. Na místě by se objeví i policisté převlečeni za Četníky z Luhačovic a k vyzkoušení bude i simulátor přetočení ve vozidle od Armády ČR.

O Muzejní noci do galerie na broučky

Kdy: pátek 19. června
Kde: Galerie Slováckého muzea
Už posedmé se v pátek uskuteční ve Slováckém muzeu v Uherském Hradišti Muzejní noc. Do nádvoří Galerie Slováckého muzea v Otakarově ulici se v 16.30 hodin slétnou broučci, tedy děti z tanečního oddělení hradišťské základní umělecké školy a dětského folklorního souboru Hradišťánek, aby se tam představily úryvkem dětského baletu Broučci na hudbu Otmara Máchy. A protože centrum veškerého dění Muzejní noci bude probíhat převážně v galerii, od 16.30 do 23.59 v ní bude v provozu Broučkova dílnička pro děti i dospělé. Od 17.30 hodin mohou návštěvníci zhlédnout v podání žáků hradišťské ZUŠ tři pohádkové opery z autorské dílny Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře, a to Červenou Karkulku, Šípkovou Růženku a O dvanácti měsíčkách. Od 20 do 22 hodin se mohou děti i dospělí vydat s Marií Martykánovou, kurátorkou výstavy Broučci Jana Karafiáta, na prohlídku expozice. V jejím průběhu bude čekat na návštěvníky několik překvapení. Od 19 hodin bude hrát hradišťská Žlutá ponorka. Tvořiví návštěvníci mohou od 16.30 do 22 hodin trávit v hlavní budově Slováckého muzea, a to v tvořivých dílničkách při malém archeologickém výzkumu, výrobě pravěkého šperku nebo kreslení. „Od 17 hodin se uskuteční tři komentované prohlídky výstavy Z deníku archeologa. Tomáš Chrástek s Jaroslavem Bartíkem budou vyprávět o tom, jak archeologický výzkum probíhá a co všechno k němu potřebují," informoval mluvčí muzea Pavel Princ. Z nádvoří galerie nebo hlavní budovy Slováckého muzea si mohou lidé odskočit do Knihovny Bedřicha Beneše Buchlovana. Kromě bazaru knih, šperkařského koutku a mlsu domácích dobrot tam mohou návštěvníci zhlédnout vystoupení skupiny historických tanců Porta Temporis s gotickými živými obrazy a lidovým tancem.

Muzejní noc v Brodě vyvrcholí romskou svatbou 

Kdy: sobota 20. května
Kde: muzeum J. A. Komenského v Uh. Brodě
Na romskou svatbu se tentokrát mohou těšit nejen pravidelní návštěvníci cyklu Lidové svatby. Ten se už podesáté uskuteční v Muzeu Jana Amose Komenského v Uherském Brodě. Romská svatba bude jistým vyvrcholeném mezinárodního festivalu Muzejních nocí. Lidová svatba romského etnika v podání profesionálního romského divadla Romathan z Košic začne v sobotu ve 20 hodin v atriu muzea. Součástí akce bude rovněž muzikál Kamene osudu / Sudbakere bara. V původní romské hře dominuje romský text, nevyumělkovaný romsky dialog, který se střídá se v se slovenským textem. Děj se odehrává výlučně v romském prostředí, je přirozený, ale i dramaticky vypjatý a protkaný vstupy z prostředí mešťanstva. Zájem o romskou hudební kulturu s jejími zpěváckými a tanečními projevy přeroste v osudový zájem o hlavní postavu hry - děvče Sanu.
V rámci festivalu Muzejních nocí si pak budou moct návštěvníci v sobotu od 20 do 23 hodin prohlédnout zdarma expozice brodského muzea, a to jak Jan Amos Komenský lidstvu, Starožitnosti Uherskobrodska, tak krátkodobou zoologickou výstavu Cesta kolem světa.

Břestecká špica vyjede v sobotu

Kdy: sobota 20. května
Kde: Břestek
Akce, při kterých dělají lidé něco pro sebe, není nikdy dost. Ale v sobotu se k nim může zařadit VII. ročník cyklistické akce s názvem Břestecká špica, jejímž pořadatelem je Sportovní fotbalový Klub Břestek s tamním turistickým oddílem. Start akce je od 8 do 10 hodin v břesteckém sportovním areálu, odkud cyklisté mohou vyrazit na tři trasy vedoucími malebnými zákoutími Chřibů, a to o délce 10, 33 a 50 kilometrů. Stejně jako při lednovém putování Okolím Břestecké skály, ani při sobotní cykloakci nebudou na startu a v cíli, ve sportovním areálu Břestek, chybět zabijačkové speciality.

Salašané budou žít sedmou poutí v historii obce

Kdy: sobota 20. května
Kde: Salaš
Pokud nemáte program nadcházející sobotu a neděli, nezoufejte. Vypravte se na Salaš v srdci Chřibů, kde se uskuteční sedmá pouť v historii obce. Ta se bude v sobotu odehrávat v areálu hospody Na Mlýně. „O dobrou zábavu návštěvníků se tam od 14 hodin postarají pěvecký sbor Ladies BuDu z Domova pro seniory v Buchlovicích, pěvecké ansámbly Tupeské parádnice a mužský sbor Tupešané, ale také hudební skupina Lončáci z Modré," zve návštěvníky na pouť Vlasta Mikelová, místostarostka Salaše. Na své si přijdou v areálu Na Mlýně také děti. Ty si mohou ozdobit pouťové srdce z medového perníku, vyzkoušet si točení na hrnčířském kruhu, zabušit si s mistrem kovářem do žhavého železa, nebo si nechat namalovat na obličej hezký obrázek.
Chybět nebudou ani pouťové stánky a občerstvení. V neděli se bude v salašské kapli konat mše svatá za živé a zemřelé občany obce.

Oslava kulatin mikroregionu Bílé Karpaty

Kdy: sobota 20. května
Kde: Starý Hrozenkov
Areál Kopaničářských slavností ve Starém Hrozenkově v sobotu 20. května od 15 hodin ožije bohatým programem Setkání Bílých Karpat. Vystoupí pěvecký sbor Tetičky z Dolního Němčí, cimbálovka Pajtáši z Lopeníka, Retrobabky z Dolního Němčí, divadelní soubor Karla Högera ze Strání, mužský pěvecký sbor Slavkované ze Slavkova, dětský folklorní soubor Kopaničárek ze Starého Hrozenkova, folklorní soubor Dúbrava z Březové, mužský pěvecký sbor z Dolního Němčí, soubor Horněmčan z Horního Němčí, mužský pěvecký sbor z Vápenic a dechová hudba Hrozenčané ze Starého Hrozenkova. Těšit se můžete na regionální speciality, zábavu pro děti i dospělé.

Kunovice oslaví, že jsou 20 let městem

Kdy: sobota 20. května
Kde: Kunovice
Oslava určení Kunovic městem se bude konat v sobotu 20. května v tamním Areálu jízdy králů. V celodenním bohatém programu nazvaném Den města se postupně představí místní sportovní oddíly, folklorní soubory i spolky. „Prostřednictvím jezdců kunovského banderia zavzpomínáme na jízdu králů, po mši svaté půjde slavnostní průvod z kostela sv. Petra a Pavla do Areálu jízdy králů, kde postupně vystoupí dětské i dospělé folklorní soubory, žáci kunovické pobočky ZUŠ a Taneční studio Layla, proběhne muzikoterapeutický koncert klientů DZP Na Bělince a jejich kamarádů," upřesnil mluvčí kunovické radnice Zdeněk Kučera. Součástí oslav budou i projížďky na koních a v kočárech s koňským spřežením a celá řada dalších aktivit. Den města večer zakončí taneční zábava se skupinou Pool a cimbálovou muzikou Lintava.

Ve Skanzenu Rochus bude mít Muzejní noc premiéru

Kdy: sobota 20. května
Kde: Skanzen Rochus v Uherském Hradišti
Atraktivním způsobem se v sobotu od 17 do 22 hodin přidá poprvé k Mezinárodnímu dni muzeí hradišťské Muzeum v přírodě Rochus. A protože proslulé muzejní noci, kdy jsou všechna muzea otevřena přes noc nebo jen v její části a vstupné bývá dobrovolné nebo zdarma, bude do Skanzenu Rochus vstup volný. Pro návštěvníky budou připraveny komentované prohlídky expozic, podívat se mohou, jak se v hliněné peci peče chleba a mohou ho také ochutnat. Na venkovním ohništi si mohou návštěvníci opéct špekáčky, a když se na Rochus snese tma, mohou se z kopce pokochat pohledem na noční krajinu, která obklopuje Hradiště.

Letní kino nabídne 14 projekcí

Kdy: sobota 20. května
Kde: Letní kino Smetanovy sady v Uh. Hradišti
Animovaný film Dobrodružství pana Peabodyho a Hermana odstartuje v sobotu 20. května sezonu letního kina ve Smetanových sadech v Uherském Hradišti. Program je rozdělen do pěti cyklů. „Letňák dětem" představuje nabídku nejúspěšnějších dětských titulů. Ta zahrnuje hudebně laděné filmy Zpívej a Pes Ro(c)ku, hranatými hrdiny nabitý LEGO příběh a Tajný život mazlíčků. Pro starší děti je naplánovaný Hobit: Bitva pěti armád. Na ženy, dívky a zamilované páry je orientovaný cyklus „Žár romantiky" obsahující snímky Rande naslepo, Matky na tahu a Dítě Bridget Jonesové. Milovníkům napětí a dobrodružství je věnováno „Letní dobrodrůžo", respektive filmy Divočina a Limonádový Joe. Příznivce sci-fi potěší cyklus „Stane se jednoho léta". Ten přinese prastarý český titul Ikarie XB 1, trhák loňského léta X-Men: Apocalypsa a poměrně čerstvý snímek Logan: Wolverine s Hughem Jackmanem v hlavní roli. Speciální kategorii představují nejznámější filmy režiséra Jana Hřebejka, který letos v létě oslaví padesát. Kromě Šakalích let, které diváci uvidí 27. května, doplní malou přehlídku režisérových divácky nejúspěšnějších filmů Pelíšky a Pupendo.

Ve Smetanových sadech budou malovat na velká plátna

Kdy: neděle 21. května
Kde: Smetanovy sady v Uh. Hradišti
Přehlídku činností zájmových kroužků Domu dětí a mládeže (DDM) Šikula v Uherském Hradišti budou moct v neděli navštívit zájemci v neděli v kině Hvězda v Uherském Hradišti. V rámci programu budou ve Smetanových sadech už od 9.00 hodin nainstalována velká plátna pro společné malování. Od 13.30 se před kinem a v jeho foyer uskuteční malování na chodníku a na obličej, ve stejnou dobu začne slavnostní výstava prací DDM Šikula, která bude ke shlédnutí až do 18. června. Následovat budou vystoupení dětí z různých kroužků. Předvedou se kytaristé, flétnisté, děti z tanečních i sportovních kroužků. Odpoledne zahraje hudební kapela Frajeři a Šikula ocení také vedoucí kroužků. Na závěr se děti mohou těšit na film Příšerky pod hladinou, a to od 15.30 hodin.

Poslední Dílna animace ukáže nejlepší filmy dětí

Kdy: neděle 21. května
Kde: Kino Hvězda v Uh. Hradišti
Poslední příležitost odnést si vlastní "animák" budou mít v neděli děti v kině Hvězda v Uherském Hradišti. Dílnu animaci pravidelně vedou zkušení lektoři z oboru Multimediální tvorby UTB Zlín. Akce v rámci Dětské neděle začne ve 14.00 hodin. O čtvrt hodiny dříve mohou zájemci shlédnout sestřih nejlepších prací dětí v sále kina. Další sezóna začne od září. Dílny animace jsou věnovány určeny pro děti ve věku 6-14 let. Ty se naučí jak připravit scénář, vytvořit animace a přidat hudbu. Domů si tak po třech hodinách práce mohou odnést vlastní hotový "film".

Autor: Redakce

19.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nadace SYNOT rozdělila v hradišťském Klubu kultury dva miliony korun
8

Nadace SYNOT rozdělila v hradišťském Klubu kultury dva miliony korun

Přípravný zápas: 1.FC Slovácko – Zlaté Moravce 3:0 (2:0)
26

Slovácko nasázelo Zlatým Moravcům tři góly

Noční srážka dvou osobních aut si vyžádala tři zraněné

Tři zraněné si vyžádala dopravní nehoda krátce po půlnoci na sobotu 24. června u Bystřice pod Lopeníkem.

Dva zraněné vytáhli z auta v příkopu hasiči

Zraněním řidiče a spolujezdce osobního automobilu na křižovatce silnice I/50 mezi Bánovem a Suchou Lozí skončila dopravní nehoda ve středu 21. června krátce před 15. hodinou.

Život na Velké Moravě přilákal do skanzenu rekordní počet školáků

Pět tisíc žáků a studentů základních a středních škol z České a Slovenské republiky, Ukrajiny a Anglie využilo nabídky Archeoskanzenu Modrá a tamního sdružení Velkomoravané k účasti na 9. ročníku dvoutýdenního jarního výukového programu nesoucího název Život na Velké Moravě.

Jedenáct zadržených fanoušků. Superpohár zaměstnal stovky policistů

Vysoký stupeň rizika, nasazení desítek těžkooděnců, psovodů, jízdní hlídky, vrtulníků či antikonfliktního týmu a jedenáct zadržených výtržníků. I tak se dal vnímat ostře sledovaný fotbalový zápas mezi týmy FC Fastav Zlín a ŠK Slovan Bratislava, které se utkaly po třiadvaceti letech v obnoveném finále o Československý pohár.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies