VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tip na výlet: Chřibské skály XIII.- Kozel a Kazatelna

Chřiby - Mnoho překvapení se skrývá pod zelenou klenbou chřibských lesů. Průzračná voda potoků a potůčků, hluboká údolí pod vrcholky skalisek i malinké studánky, udržované lidskou rukou. Kromě zajímavých přírodních výtvorů i působících scenérií zde nalezneme především plno klidu a prosté krásy.

24.5.2008
SDÍLEJ:

Na Kazatelně.Foto: Zdeněk Basovník

K nezapomenutelným zážitkům v Chřibech patří návštěva sklaních útvarů Kozel a Kazatelna. A k těm se nyní vydáme i my.

Z Vřesovic, směrem na Koryčany se po 6 km dostaneme k rozcestníku U Křížku, hojně využívaného pro svoji výhodnou polohu a dobré parkování. Pohodlný kilometrový výšlap je okolo Paní studýnky s výbornou vodou směrem k hradu Cimburk, nebo na sv. Klimentek okolo Gorazdovy studánky a přes silnici po červené dolů k Zavadilce.

My se vydáme po červené značce a zpevněné cestě směrem pod skálu Kozel. Asi po 600 metrech nás zaskočí osamělý skalní masiv, jež dostal toto jméno pravděpodobně díky tvaru skály, připomínající z boční strany hlavu kozla. Je vysoký 22 metrů, tvořený z flyšových pískovců, okolo s porostem původních bukových velikánů. Puklinou je rozdělen na dvě části, mezi kterými zeje sklaní okno. Kozel je vyhledávaných horolezeckým terénem a vypráví se o něm hned několik pověstí.

Samozřejmě ani zde nechybí pověstný čert, který kámen upustil, když prohrál sázku. Druhá pověst praví, že poustevník čerta zažehnal slovem Božím a svěcenou vodou. Čert na tom místě zkameněl.

Necelých 100 metrů před Kozlem je vpravo v lese méně známá skála a pár prvních kamenů je viditelných od cesty. Z vrcholku skály krásně uvidíme celý hrad Cimburk. Potom můžeme pokračovat po červené značce další kilometr k studánce U Mísy. Naproti ní je rozcestník s altánkem. K studánce se prý chodívala mýt hradní paní. Dále máme na výběr buď zpět po zelené značce a cestou se zastavit na zřícenině hradu Cimburk nebo strmější výstup po červené na další z dominant Chřibů – Kazatelnu.

Nachází se na úbočí Ocásku. V prudkém svahu vyčnívá z mladiny vrchol této 8 metrů vysoké skály takto příznačně pojmenované. Můžeme na ní vystoupit po vytesaných schodech. Na temeni je zasazen kovový dvojramenný kříž. Z Kazatelny je překrásný výhled do údolí Kyjovky k Cimburku, na část Koryčanské přehrady ale i na Stupavu a okolí. Jedna z pověstí praví, že odsud kázávali věrozvěsti Cyril a Metoděj věřícímu lidu, který stával na stráni pod Kazatelnou.

Pokud se chceme podívat na Cimburk z jiného pohledu, vystoupáme na mírně porostlý kopec nad tímto místem. Od Kazatelny sejdeme dolů ke zpevněné cestě. Zde můžeme pokračovat vlevo a po chvíli se dostaneme k rozcestníku a altánku pod Ocáskem. Když vystoupáme na Ocásek, objeví se nám opět jiný pohled na Cimburk.

Po této cestě kde vede cyklostezka se vrátíme zpět k rozcestníku U Křížku. Asi po 2 km začíná cesta prudčeji spadat dolů. To jsme již asi 600 metrů od Křížku.

Vpravo ve stráni je kamenitý kopec s malou chatkou a kousek před ním v mírně levotočivé zatáčce je viditelná odbočka do lesní stráně vpravo. Ta se po pár metrech ztrácí, ale přímo vzhůru se nám objeví ukrytá v listnatém lese malá zajímavá skalka. Na jejím povrchu jsou různé prohlubně i dvě kulaté dírky. Do jedné z nich jsme posadili našeho pejska Roxe a do druhé fenku Čiki. Rox si v ní hned spokojeně lehnul a klidně by tam i podřimoval. Po chvíli již sestoupíme k rozcestí a vlevo zabočíme směrem ke Křížku. Přístup ke Kazatelně je možný jedině pěšky, rozhodně však stojí zato.

Zdeňka Svobodová, Zdeněk Basovník

Již dříve uveřejněné texty naleznete vpravo nahoře v oddíle Související články

24.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Na vernisáží šestice fotografů ze Slovácka mapujících tradici a krajinu regionu byly v komunitní kavárně Cafe 21 k vidění také snímky procesí či Děvčátka z Velkého Lopeníka, oblíbená fotka jejího autora Martina Štechera.
7

Vernisáž odkryla pohled na Slovácko skrz objektiv fotografů

Mladíka srazil vůz v ulici Neradice v Uherském Brodě.

Policie hledá svědky srážky mladíka s osobním vozem v Uherském Brodě

Uzavírka ulice Nádražní v Újezdci potrvá do října

Kvůli rekonstrukci, která začala 9. srpna, bude ulice Nádražní v Újezdci u Luhačovic až do 2. října uzavřena. Práce zahrnují poklad nového povrchu silnice, opravu chodníků a přeložení veřejného osvětlení.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

AKTUALIZOVÁNO

Absolutním vítězem TOP Víno Slovácka 2017 je Jaroslav Vaďura

Desátý ročník jedné z nejprestižnějších soutěží s názvem TOP Víno Slovácka 2017 zná už deset vyhodnocených vín s nejvyšším počtem bodů, ale také tři nejlepší kolekce vín. 

AKTUALIZUJEME

Déšť krajské dožínky nepokazil, v průvodu se sešlo osm stovek lidí

Osm stovek krojovaných účastníků průvodu, dožínkové věnce pro hlavního hospodáře v kraji a samozřejmě bohatý doprovodný program: i letošní oslava sklizně se v Kroměříži o uplynulém víkendu vydařila.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení