VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šumicím chybí peníze na čističku

Šumice – Vedení obecního úřadu Šumice nemá peníze na čističku ani na přípojku na toto zařízení v Uherském Brodě. Obává se proto, že se dostane do neřešitelné situace. Zákonná povinnost zajistit čištění odpadních vod (ČOV), kterou mají obce a města zajistit do roku 2015, platí totiž samozřejmě i pro ně.

4.7.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Radovan Sál

Obecní zastupitelé se ale bojí, že v jejich případě se jedná o takřka neřešitelný problém.

Domácnosti v obci splašky vypouští do kanalizace a do Olšavy. Představitelé šumické radnice sice řešení znají, připouští však, že na něj nemají peníze.

„Chtěli bychom nechat v obci zbudovat kanalizační sběrač, který by splašky odvedl do čističky v Uherském Brodě. Znamenalo by to vytvořit kanalizační vedení o délce zhruba dva kilometry. Taková stavba by stála asi sto milionů korun a na něco takového prostě nikdy nebudeme mít peníze,“ upozornil starosta Šumic Josef Bartoš.

Obec ročně hospodaří s patnácti až osmnácti miliony korun. Sehnat sto milionů na jednorázovou akci považují za utopii. „Na takový druh staveb neexistují ani dotační programy Evropské unie, takže z tohoto zdroje peníze neseženeme. Mohli bychom si za třicet nebo čtyřicet milionů korun postavit vlastní čističku, pokud bychom sehnali peníze. Ovšem s takovým zařízením jsou spojeny další náklady pro řadu dalších let,“ vysvětlil svůj postoj Bartoš.

Jak dodává, napojení na kanalizaci směřující k uherskobrodské čisticí stanici by bylo sice nákladné, ale do budoucna už kanalizace nepředstavuje žádné větší investice.

„Potrubí patří Slováckým vodovodům a kanalizacím. V těchto dnech jsme jednali s jejich ředitelem a ten nám řekl, že na napojení ze Šumic jeho organizace nepřispěje ani korunu. Do roku 2015 máme problém vyřešit, a pak přijdou kontroly a pokuty. Nikdo nám ale neřekl, kde a jak máme na odkanalizování obce vzít peníze,“ krčí bezradně rameny starosta Bartoš.

Ředitel společnosti Slovácké vodárny a kanalizace (SVK) Lubomír Trachtulec potvrdil, že jeho firma s vlastní výstavbou kanalizační přípojky na čističku v Šumicích nepočítá.

„Jednání probíhala za předpokladu, že investorem stavby bude obec bez finančního příspěvku od naší společnosti. Prozatím navrhujeme si vybudované dílo pronajmout, zajišťovat jeho provoz a hradit provozní náklady. Vznik díla, které by bylo v podílovém vlastnictví obce a naší společnosti, považujeme za nevhodné nejen z hlediska podmínek čerpání dotace,“ sdělil Trachtulec.

Kdo tedy případnou stavbu v Šumicích provede a zaplatí, není v současné době vyřešeno. „Plán rozvoje vodovodů a kanalizací je závazný koncepční dokument zpracovaný Krajským úřadem Zlínského kraje a v případě rozporu s tímto dokumentem není možno na stavbu poskytnout podporu z veřejných prostředků. Vzhledem k tomu, že dle mých informací je příjemcem případné dotace na zajištění čištění vod pouze obec, nepředpokládám, že investorem opatření na čištění bude SVK,“ tlumočila stanovisko odboru životního prostředí radnice v Uherském Brodě jeho mluvčí Elen Sladká.

Výstavba nebo rekonstrukce kanalizace či oprava čisticích stanic bude vzhledem k blížícímu se roku 2015 nutná v každé větší obci. Čisticí stanici čekají servisní práce například i v Topolné.

„Zařízení provozujeme od roku 1994, takže nás nařízení o zajištění čistoty vod neděsí. Nicméně, příští rok budeme muset čističku opravit. Předběžně odhaduji, že tyto práce nás budou stát zhruba 200 tisíc korun, které vyčleníme z obecního rozpočtu,“ podotkla starostka Topolné Hana Marášková.

Autor: Oleg Kapinus

4.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pavel Hoftych. Ilustrační foto.
8

Lidi, bavte se! vzkazuje Pavel Hoftych

V Buchlovicích se představí Míša Růžičková
13

Tipy Deníku, kde a jak si užít víkend

Na Slováckém létě vystoupí Michal Hrůza i Mňága a Žďorp

Jubilejní desátý ročník Slováckého léta začne v pátek 30. června. Akce potrvá až do 9. července. Návštěvníci se můžou těšit na vystoupení Michala Hrůzy, Vašo Patejdla či hudebních skupin Mňága a Žďorp, Iné Kafe, Argem a Rybičky 48. Tradičně se uskuteční také několik sportovních turnajů.

Síla kouzelného Svatojánského čarování zaujala svobodné i vdané ženy

Areál zahrady Základní školy Polešovice se stal v neděli odpoledne kulturním prostorem pro nápadité členky tamního ženského sboru Drmolice.

Marek Havlík: Moc jsem nemířil, prostě jsem vystřelil a byl z toho gól

Z náhradníka hrdina. To je silný sportovní příběh. Ještě minulý pátek Marek Havlík začínal se Slováckem letní přípravu, ve chvíli kdy absolvoval kondiční testy se na tréninku českých lvíčat v polských Tychách zranil Aleš Matějů. Už po cestě z testů volal Havlíkovi reprezentační kouč Vítězslav Lavička, aby byl záložník Slovácka připraven.

Z chaty rodinný dům – proměna je možná, ale má svá úskalí

Přestavba víkendové chaty na rodinný dům je v Čechách celkem obvyklá věc. Jenže ne vždy to funguje. Bohužel ne vždy totiž investor pochopí, že trvalé bydlení potřebuje něco jiného než chata. Pojďme se podívat na zajímavý návrh rekonstrukce chaty na moderní rodinný dům.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies