VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šumicím chybí peníze na čističku

Šumice – Vedení obecního úřadu Šumice nemá peníze na čističku ani na přípojku na toto zařízení v Uherském Brodě. Obává se proto, že se dostane do neřešitelné situace. Zákonná povinnost zajistit čištění odpadních vod (ČOV), kterou mají obce a města zajistit do roku 2015, platí totiž samozřejmě i pro ně.

4.7.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Radovan Sál

Obecní zastupitelé se ale bojí, že v jejich případě se jedná o takřka neřešitelný problém.

Domácnosti v obci splašky vypouští do kanalizace a do Olšavy. Představitelé šumické radnice sice řešení znají, připouští však, že na něj nemají peníze.

„Chtěli bychom nechat v obci zbudovat kanalizační sběrač, který by splašky odvedl do čističky v Uherském Brodě. Znamenalo by to vytvořit kanalizační vedení o délce zhruba dva kilometry. Taková stavba by stála asi sto milionů korun a na něco takového prostě nikdy nebudeme mít peníze,“ upozornil starosta Šumic Josef Bartoš.

Obec ročně hospodaří s patnácti až osmnácti miliony korun. Sehnat sto milionů na jednorázovou akci považují za utopii. „Na takový druh staveb neexistují ani dotační programy Evropské unie, takže z tohoto zdroje peníze neseženeme. Mohli bychom si za třicet nebo čtyřicet milionů korun postavit vlastní čističku, pokud bychom sehnali peníze. Ovšem s takovým zařízením jsou spojeny další náklady pro řadu dalších let,“ vysvětlil svůj postoj Bartoš.

Jak dodává, napojení na kanalizaci směřující k uherskobrodské čisticí stanici by bylo sice nákladné, ale do budoucna už kanalizace nepředstavuje žádné větší investice.

„Potrubí patří Slováckým vodovodům a kanalizacím. V těchto dnech jsme jednali s jejich ředitelem a ten nám řekl, že na napojení ze Šumic jeho organizace nepřispěje ani korunu. Do roku 2015 máme problém vyřešit, a pak přijdou kontroly a pokuty. Nikdo nám ale neřekl, kde a jak máme na odkanalizování obce vzít peníze,“ krčí bezradně rameny starosta Bartoš.

Ředitel společnosti Slovácké vodárny a kanalizace (SVK) Lubomír Trachtulec potvrdil, že jeho firma s vlastní výstavbou kanalizační přípojky na čističku v Šumicích nepočítá.

„Jednání probíhala za předpokladu, že investorem stavby bude obec bez finančního příspěvku od naší společnosti. Prozatím navrhujeme si vybudované dílo pronajmout, zajišťovat jeho provoz a hradit provozní náklady. Vznik díla, které by bylo v podílovém vlastnictví obce a naší společnosti, považujeme za nevhodné nejen z hlediska podmínek čerpání dotace,“ sdělil Trachtulec.

Kdo tedy případnou stavbu v Šumicích provede a zaplatí, není v současné době vyřešeno. „Plán rozvoje vodovodů a kanalizací je závazný koncepční dokument zpracovaný Krajským úřadem Zlínského kraje a v případě rozporu s tímto dokumentem není možno na stavbu poskytnout podporu z veřejných prostředků. Vzhledem k tomu, že dle mých informací je příjemcem případné dotace na zajištění čištění vod pouze obec, nepředpokládám, že investorem opatření na čištění bude SVK,“ tlumočila stanovisko odboru životního prostředí radnice v Uherském Brodě jeho mluvčí Elen Sladká.

Výstavba nebo rekonstrukce kanalizace či oprava čisticích stanic bude vzhledem k blížícímu se roku 2015 nutná v každé větší obci. Čisticí stanici čekají servisní práce například i v Topolné.

„Zařízení provozujeme od roku 1994, takže nás nařízení o zajištění čistoty vod neděsí. Nicméně, příští rok budeme muset čističku opravit. Předběžně odhaduji, že tyto práce nás budou stát zhruba 200 tisíc korun, které vyčleníme z obecního rozpočtu,“ podotkla starostka Topolné Hana Marášková.

Autor: Oleg Kapinus

4.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

1. FC Slovácko - FC Vysočina Jihlava. Ilustrační foto

Přiblíží se dnes Slovácko klubovému rekordu?

V Janíkově stodole v rožnovském Dřevěném městečku se v sobotu 29. dubna 2017 konala regionální přehlídka dětských valašských souborů.
AKTUALIZUJEME
24

FOTO, VIDEO: V Rožnově se předvedlo třináct dětských valašských souborů

Cesty do Vápenic zbrocených krví trávou nezarostou

Čas nelze zastavit. Zacelil rány II. světové války, ale z paměti salašských lidí je nevymazal. Ani po dvaasedmdesáti letech chodníky do Vápenic za obcí Salaš, kde se stýkají svahy chřibských lesů a mezi nimi zurčí potůček Salaška, trávou nezarůstají.

Auto zastavilo až zábradlí

Až zábradlí zastavilo osobní automobil, který se srazil s jiným vozem na hlavní křižovatce v Uherském Hradišti. Na místě zasahovali hasiči, kteří likvidovali únik provozních kapalin. Jeden z účastníků nehody, jež se stala v sobotu okolo poledne, byl lehce zraněn. 

AKTUALIZOVÁNO

Kam o víkendu: Na Den Země, na bitvu o Bílé Karpaty, na pálení čarodějnic

Vyberte si z naší nabídky kulturních, sportovních a společenských akcí. Kompletní servis akcí naleznete v tištěné verzi pátečního vydání Slováckých novin.

Nejvíce exekucí v kraji řeší v Ostrožské Nové Vsi

HLASUJTE V ANKETĚ / Nejvyšší množství exekucí ve Zlínském kraji mezi obcemi s počtem obyvatel vyšším než dva tisíce obyvatel je podle posledních průzkumů Českého statistického ústavu v Ostrožské Nové Vsi. S exekucemi se tam potýká 12,7 procent lidí.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies