VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stopka dotacím pro sport zmařila opravu střechy

HLASUJTE V ANKETĚ / Prožraný a prolezlý krov, na několika místech zatékající voda, vlhkost kreslící mapy na stropě tělocvičny a oprava v nedohlednu. Kritické situaci musí kvůli aféře s manipulacemi v dotacích čelit uherskohradišťský Sokol.

17.5.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: archiv

Z investičního programu Ministerstva školství a tělovýchovy (MŠMT) mu byl dříve schválený příspěvek ve výši tří milionů z celkových pěti, které spolknou nutné opravy havarijního stavu střechy sokolovny. Po ohlášení odstoupení ministryně školství Kateřiny Valachové je však všechno jinak. Těsně před svojí rezignací totiž zrušila investiční program a všechny schválené příspěvky budou znovu procházet rozhodovacím řízením.

„Už minulý rok nás ministerstvo vybralo s tím, že máme dodat všechny potřebné podklady. Chvíli nám tedy trvalo vyřídit stavební povolení, udělat výběrovku, podepsat se stavební firmou smlouvu a smluvit termín na půli června. Vše jsme odeslali ministerstvu a čekali na formální potvrzení. Zrušení investičního programu je proto pro nás šokem,“ kroutil hlavou starosta Sokola v Uherském Hradišti Jaroslav Ševčík.

Přestože se mělo začít s vyklízením budovy Sokola stojící mezi restaurací Koruna a Slováckým divadlem už za měsíc, v současnosti to spíše vypadá, že se tělocvična vyklidí až v zimě. Avšak nikoliv kvůli opravám, ale ze starosti, aby členům nespadla střecha na hlavu.

Varianta: tělocvična se příští zimu neotevře

„Tělocvičnu navštěvuji už od mých sedmi let a nyní tam chodím kvůli dětem. Sama jsem viděla několik mokrých stop na stropě, když začne pršet, takže střecha by si asi zasloužila opravit. To, že se může sezona pozastavit kvůli zrušeným dotacím, se mi vůbec nelíbí. Cvičit chodíme rádi a zůstat po celou zimu doma bez možnosti chodit do tělocvičny rozhodně není ideální,“ poznamenala Veronika Hurábová. Vlastních sto tisíc korun, které musel Sokol vložit na vypracování všech studií, tak může přijít vniveč.

Katastrofickému scénáři by se chtěl vyhnout také Jaroslav Ševčík. „Faktem je, že pokud by na střechu v současném stavu napadlo několik centimetrů sněhu, měli bychom strach o její stabilitu a preventivně by byla tělocvična uzavřena. Pokud nestihneme vše znovu vyřídit nebo nebudeme znovu vybráni, je to reálná možnost na příští zimu,“ upozornil.

Co bylo bylo, nyní to bude jinak

Informace získané z MŠMT však k optimismu Sokola nepřidávají. „Vyhlášen bude zcela nový investiční dotační program, v rámci kterého si sportovní organizace budou moci opět žádat o finanční prostředky na modernizaci a výstavbu sportovišť. Původní žádosti však nebudou brány na zřetel a každý subjekt si musí znovu zažádat,“ vysvětlila za MŠMT mluvčí Jarmila Balážová. Podle jejích slov se nedá předvídat, kdo bude v novém programu vybrán.
„Rozhodovat se bude na základě toho, do jaké míry bude daná žádost naplňovat kritéria nově vyhlášeného programu. Nový investiční dotační program bude vyhlášen v květnu, výzva na podání žádostí bude uveřejněna do konce června,“ dodala Jarmila Balážová.

Autor: Vojtěch Trubačík

Rozumíte tomu, proč ministryně školství zrušila investiční program?

ANO

8 hlasů

NE

4 hlasy

Nezajímá mě to

0 hlasů

Hlasovalo: 12

17.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jízda králů ve Vlčnově. Ilustrační foto.

Tipy Deníku, kde a jak si užít víkend

Ilustrační foto.

10. narozeniny Slováckého léta: Iné Kafé, Mňága a Žďorp, Vašo Patejdl

AKTUALIZUJEME

Kroměříž hostí republikové finále škol v minifotbalu, nechybí domácí týmy

Celorepublikové finále v minikopané sportovní ligy základních škol O pohár ministryně školství hostí od pátku areál Hanácké Slavie Kroměříž. Mediálním partnerem celé akce je regionální Deník a účastní se jí nejlepší školní týmy v zemi, které prošly okresními, krajskými a mezikrajskými kvalifikacemi.

Policie hledá svědky nehody v Uherském Ostrohu

K bočnímu střetu sedmasedmdesátileté cyklistky s prozatím nezjištěným vozidlem mělo dojít ve čtvrtek 11. května krátce před polednem v Uherském Ostrohu v ulici Svobodova.

O nemoci očí s doktorkou Dospělovou ON-LINE

ON-LINE ROZHOVOR / Jak poznat, že nemáte oči v pořádku? Proč se už dnes nemusí do očí řezat skalpelem? Jak se vlastně léčí šedý zákal? A vadí časté sledování televize či sezení u televize?

DOTYK.CZ

Lžete a zase lžete, pronesla Valachová a pak se rozplakala

/ANKETA/- Zasedání parlamentních výborů nebývá nijak dramatické. Až na výjimky. Tou bylo středeční jednání senátního školského výboru, který posuzoval návrh novely zákona o pedagogických pracovnících, jehož hlavní součástí je kariérní řád.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies