Podobné akce se zúčastní minimálně 15 škol na Slovácku s celkem zhruba 250 učiteli. Přesný počet stávkujících zástupci školských odborů ještě v úterý odpoledne nevěděli. Impulzem k protestu je plánované opatření vlády, kterým má být zrušen takzvaný platový automat. Ten zajišťoval nárůst platů učitelů v souvislosti s jejich odpracovanou dobou ve školství. Stávku naplánovali nespokojenci na středu 7. prosince, tedy na den, kdy má vláda nařízení projednat.

„U nás na gymnáziu bude stávkovat pouze jeden pedagog. Ostatní se vyjádřili v tom smyslu, že jim taková forma protestu není blízká,“ poznamenala předsedkyně odborů Gymnázia Uherské Hradiště Svatava Stašková. Ta podotkla, že ona tou jedinou stávkující pedagožkou není. Jméno svého stávkujícího kolegy však odmítla sdělit.

V Uherském Hradišti ale nebude gymnaziální pedagog ve vyjádření svého vzdoru osamocený. V době od osmi do devíti hodin zůstanou některé třídy bez učitelů. „Stávkovat budou také někteří učitelé na uherskohradišťské základní škole UNESCO nebo pracovníci školy v Mařaticích. Zástupci těchto škol informovali rodiče školáků, že vyučování začne až v devět hodin a své ratolesti mohou do této doby umístit do družiny,“ sdělila Dana Stojnová z odboru školství a sportu hradišťské radnice.

Předsedkyně oblastních školských odborů Božena Rytířová měla v úterý informace o tom, že do středeční stávky se zapojí 15 škol. „Průběžně se ale přidávají jiné další školy, proto číslo ještě poroste,“ poznamenala v úterý dopoledne s tím, že ona sama stávku podporuje. „Pracuji ve školství třicet let. V současné době není žádný výhled, že by do tohoto odvětví měly přitéct nějaké zásadní peníze. Proto není možné, aby ředitelé škol do budoucna dodrželi předepsané platové tabulky. Za plánem zrušit učitelský automat není nic jiného než snaha ministerstva školství ušetřit,“ tvrdí rozhodně Rytířová. Některé školy ale stávku zavrhly úplně. „U nás stávkovat nebude vůbec nikdo. Pokud se týče mého názoru na takový způsob vyjádření nespokojenosti, pak si myslím, že jde o tichou dohodu odborářů s opozicí, jak šířit negativní atmosféru. Ministr školství před několika lety přidal začínajícím pedagogům a ti starší nyní bojují za podobné opatření,“ myslí si Hynek Horňáček, ředitel kunovické střední letecké školy. Domnívá se, že by naopak měla být posílena pozice ředitele. „Ten by neměl být závislý na předepsaných platových tabulkách, ale měl by mít možnost ohodnotit pedagogy podle jejich zásluh,“ dodal Horňáček.