VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zbavit se suti lze i zdarma, v Lozi z ní udělali chodník

Slovácko - Systém likvidace odpadů ve sběrných dvorech se na Slovácku liší obec od obce. Zatímco v Uherském Brodě mají skládku, na které místní občané za uložení odpadu platí poplatky, Mikroregion Buchlov vloni zbudoval sběrný dvůr, který je zdarma pro všech čtrnáct členských obcí.

17.2.2008
SDÍLEJ:

Na opravě chodníku již pracují zaměstnanci Hradišťských technických služeb.Foto: DENÍK/Oleg Kapinus

V Suché Lozi sběrný dvůr vybudovali svépomocí. A je také zdarma. Potvrdil to sucholožský starosta Petr Gazdík. „Sběrný dvůr jsme vybudovali přede dvěma lety. Kromě papíru, skla, železa a nebezpečného odpadu tam lidé mohou zdarma nosit i biologický odpad, staré ledničky nebo stavební suť. Tu jsme rozdrtili a použili na vytvoření čtyř set metrů chodníku a zpevnili jí polní cestu,“ uvedl Gazdík s tím, že provoz obec ročně vyjde do sta tisíc korun.

Podobně jsou na tom v Bystřici pod Lopeníkem. Tam mají nový sběrný dvůr, kam mohou lidé rovněž zdarma odkládat odpad. „Mohou každou sobotu přivézt i nebezpečný odpad, nepotřebný materiál větších rozměrů, železný šrot a stavební suť. Ročně nás vývoz van vyjde asi na šedesát tisíc korun,“ sdělila referentka místního obecního úřadu Vlasta Orlovská.

Zbavit se zdarma odpadu mohou i obyvatelé Prakšic. Na sběrném dvoře odevzdávají třeba plasty či směs odpadu. „Papír si lidé zvykli vozit na školní sběr, čehož se čím dál více využívá,“ uvedla prakšická místostarostka Irena Bandriová.

V Dolním Němčí vozí lidé odpad do kontejnerů na dvůr obecního úřadu. „Sklo, pneumatiky nebo plasty sbíráme zdarma. Za odevzádní stavební suti u nás lidé zaplatí padesát korun za tunu,“ řekl místostarosta Miroslav Kadlček.

Uherskobrodská radnice má na svém území skládku, kam mohou lidé odkládat odpad za poplatek. „Za každou tunu uloženého odpadu nám firma, která skládku provozuje, vyplatí čtyři sta korun. Ty jsou pak použity na třídění nebo zajištění sběru odpadu,“ uvedl vedoucí finančního odboru Městského úřadu Uherský Brod Jan Kadlčík.

Sběrný dvůr pro své členské obce vloni zbudoval také Mikroregion Buchlov. „Dvůr se nachází v Buchlovicích a zdarma do něj mohou ukládat odpad obyvatelé Boršic, Břestku, Buchlovic, Hostějova, Medlovic, Modré, Osvětiman, Salaše, Starých Hutí. Stříbrnic, Stupavy, Tupes, Velehradu a Zlechova,“ vyjmenoval starosta Buchlovic Jiří Černý.

Bez nákladů se zbavit odpadu mohou také Hradišťané. Firma Marius Pedersen, která ve městě sídlí, totiž odpad bere zdarma. „Kdo se u nás prokáže občanským průkazem s trvalým bydlištěm v Uherském Hradišti, může u nás složit jakýkoli druh odpadu,“ sdělil ředitel firmy Jiří Klíma. Lidé o této společnosti však často netuší. „Právě jsem boural zdi v bytě a přemýšlel, jak se zbavím odpadu. Teď už to vím,“ uvedl Arnošt Bedrník z Uherského Hradiště.

Autor: Tereza Bičanová

17.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Den bez aut. Ilustrační foto

Na dnu bez aut v Uherském Hradišti uskuteční zajímavý pokus

Soudní síň. Ilustrační foto.

Pětičlenná skupinka se zpovídá z vydírání podnikatele z Prakšic

Stavbou roku je areál na Rochusu, ČSSD se to nelíbí

HLASUJTE V ANKETĚ / FOTOGALERIE / Jediný kandidát, soubor staveb na Rochusu, se letos přihlásil do soutěže o stavbu roku v Uherském Hradišti. Udělení ceny přesto vyvolalo hodně zlé krve, neboť opoziční ČSSD se vítěz vůbec nelíbí. Podle starosty Stanislava Blahy (ODS) je ale ocenění ve správných rukou.

Zdravotnictví čeká velký třesk. Síť nemocnic prořídne

Nic podobného se prozatím žádnému z českých ministrů nepodařilo, přestože si to všichni přáli: koncentrovat lékařskou péči do velkých nemocnic. Zrušit část malých špitálů nebo je změnit na léčebny dlouhodobě nemocných je totiž politická sebevražda.

Tipy Deníku, kde a jak si užít víkend

Vyberte si z naší nabídky kulturních, sportovních a společenských akcí. Kompletní servis akcí naleznete v tištěné verzi pátečního vydání Slováckých novin.

Houbaři „očesal“ zloděj audi, škoda je 300 tisíc

Sbírání hub se pořádně prodražilo dvaatřicetiletému muži, který v úterý 19. září dopoledne vyrazil do lesa nedaleko místní části Bojkovic Bzové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení