Za finančního přispění Zlínského kraje jej uspořádala Škola vesnice Modrá ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny, Spolkem pro obnovu venkova kraje a pod záštitou Sdružení místních samospráv České republiky.

Semináře, rozděleného do čtyř ucelených bloků, se zúčastnil první náměstek ministra pro místní rozvoj Milan Půček, který účastníky informoval o připravovaných dotačních titulech Podpory obnovy venkova na rok 2009.

Velmi podnětná byla kupříkladu ukázka realizací vodohospodářských staveb a krajinných prvků v terénu. „Ukázali jsme starostům celou řadu rybníků, mokřadů a tůní, které jsme vybudovali v okolí Modré a Velehradu,“ naznačil vedoucí Školy vesnice Modrá a tamní starosta Miroslav Kovářík.

Starostové se živě zajímali nejen o pozitiva, která přinášejí vodní díla, vybudovaná ve zmíněných obcích v uplynulých patnácti letech. „Otevřeně jsme jim řekli, jak negativně se může projevit kontaminovaná zemina na vodní ploše, jaké problémy nám už několik let působí na mokřadu Žabinec bylina stojatých vod okřehek, který tvoří na jeho hladině souvislý zelený porost. A my si s ním nevíme rady,“ zdvíhá varovně prst Kovářík.

Starostové obcí si seminář, obohacený o praktické ukázky v krajině kolem Modré a Velehradu, pochvalovali. „Byl velice zajímavý a inspirativní. Nešlo o nezáživné přednášky a fráze,“ poznamenala starostka Hostějova Antonie Vaculíková.

Stejného názoru byl i Vojtěch Ryza, starosta Lidečka. „Za velmi zajímavou považuji přednášku s praktickou ukázkou předsedy mikroregionu Strážnicko Víta Hrdouška, odborníka na oskeruše a pěstování původních ovocných stromů, “ tvrdí Ryza.

Jak dále naznačil, dvoudenní školení ho inspirovalo k tomu, že v Lidečku nechá vybudovat malou školku, v níž by byly ze semene pěstovány tradiční ovocné dřeviny.

Zdeněk Skalička