VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Staré Hutě vytápí biomasa

Staré Hutě – Kulturní dům opravili a přizpůsobili novým trendům ve Starých Hutích. Jeho stav byl dlouhodobě nevyhovující, například v zimě se ani nedal pořádně vytopit.

26.5.2010
SDÍLEJ:

Biomasa na spálení.Foto: DENÍK/ Lenka Mašová

Problémy byly i se statikou objektu, což se podle Radima Piknera, starosty obce s přibližně sto třiceti obyvateli, projevilo v zimě roku 2006, kdy napadlo hodně sněhu. Tehdy se oprava ukázala jako akutní.

„Šlo o kompletní rekonstrukci, zůstaly pouze nosné konstrukce. Budova se zateplovala, budovalo se připojení na vytápění biomasou a instalovaly se solární kolektory, které ohřívají vodu. Došlo tak k určité ekologizaci,“ popsal změny Pikner.

Díky nim bude i provoz čtyřicet let starého kulturního domu levnější a obec ze svého rozpočtu ušetří až několik desítek tisíc korun ročně. V budově se dosud topilo elektřinou, v zimě se ji však nikdy nepodařilo dostatečně vytopit. To se teď změnilo. „Už od ledna máme v kulturním domě každou středu cvičení a v únoru byl karneval. To by dřív nebylo možné. I když jsme topili třeba týden před akcí, byla tam stále zima. Nebyly totiž udělané stropy a všechno teplo vyletělo ven,“ vysvětlila Pavla Doležalová ze Starých Hutí.

Na vytápění biomasou a solární kolektory je připojený i obecní úřad, který nedávno také rekonstruovali. „Technologická část je pro úřad i kulturní dům společná,“ doplnil Pikner. Opravy obou objektů byly realizovány v letech 2008 a 2009 a jejich slavnostní otevření se uskuteční ve středu 5. června odpoledne.
Celkové náklady na opravu kulturního domu přesáhly čtrnáct milionů korun. Nebýt dotací, opravy by nebyly možné. „Projekt byl totiž v hodnotě více než desetinásobku ročního rozpočtu naší obce,“ přiznal Pikner.

Na vytápění obecních budov biomasou přešli v minulosti také v Hostětíně. „Neměli jsme jinou možnost, u nás nebyl plyn a vytápěli jsme pomocí pevných paliv. Na centrální vytápění biomasou se napojila většina domů v obci, je to komfortnější a zbavili jsme se emisí,“ dodal starosta Hostětína Robert Janota.

Jitka Cilečková

Přečtěte si také:

názor Jitky Cilečkové Stop drkotání zubů

26.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

zahradní kuchyně

Vařit můžete i pod širým nebem

Jan Zapletal.

Ředitel Domu kultury v Brodě Jan Zapletal v pátek rezignuje

AKTUALIZOVÁNO

Nejvhodnějším dárcem srdce bývá cyklista nebo bruslař po úrazu hlavy bez přilby

ON-LINE ROZHOVOR/ - Jak poznat infarkt a jak se zachovat? Čím si přispíváme k srdečním potížím a jak jim předcházet? Může stress působit na krevní tlak či dokonce arytmii? Nejen na to jste se ptali známého českého kardiologa Zdeňka Coufala, primáře z Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.

Nové hasičské auto požehnal kněz u kostelíku sv. Jana

Krátkou bohoslužbou slova připomenul superior velehradských jezuitů P. Petr Přádka dvěma stovkám občanů, kteří se v nedělním podvečeru shromáždili u tamní hypotetické rekonstrukce kamenného kostelíku sv. Jana Křtitele, nejen svátek tohoto světce, patrona Modré, ale také požehnal zbrusu novému dopravnímu automobilu tamní jednotky dobrovolných hasičů.

AKTUALIZOVÁNO

V Česku se objevil africký mor prasat. Nákazu objevili ve Zlíně

Ještě před rokem se africký mor prasat vyskytoval v Pobaltí, Polsku a na Ukrajině. Zdálo se, že České republice se vyhne. Ale v úterý ministr zemědělství Marian Jurečka potvrdil, že africký mor prasat je už i v České republice. Šok přišel vzápětí.

U cyklostezky někdo polámal stromky

Příchod léta probudil ze zimního spánku nejen přírodu, ale také vandaly u Dolního Němčí. Na tamní cyklostezce vedoucí do Hluku zůstaly po jejich nedělním řádění čtyři zlámané zhruba pětileté lísky, které obec u oblíbené výletní trasy v minulosti vysadila.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies