V Babicích mají například v plánu zřídit muzeum vesnice. „Starší stavení, ve kterém nyní sídlí myslivci, by se rozšířilo o muzeum zemědělských nástrojů a domovního zařízení, dala by se zde provádět různá folklorní činnost. Sbírky bychom zaplnili díky našim obyvatelům. Hodně jich říká, že by byli ochotni vhodné předměty darovat či zapůjčit. Už máme předběžně domluvenou mlátičku i žací stroj,“ uvedl starosta Babic Miloslav Maňásek.

Podobná lokální muzea života na vesnici stojí například i v Popovicích, Hluku či Topolné. „S problematikou jejich fungování nás seznámila etnografka Romana Habartová ze Slováckého muzea. Opravdu nám pomohla,“ dodal Maňásek.

Jenže nejen její pomoc by mohla přijít vniveč. Podle starosty bude uskutečnění podobných projektů záviset na výsledku „kauzy přístav“. Pokud mimořádné zastupitelstvo v pondělí odmítne jeho výstavbu a vrátí tak udělenou jedenáctiapůl­milionovou dotaci zpět do Regionálního operačního programu Střední Morava, stane se prý obec nedůvěryhodným žadatelem. „Pokud pak budeme u dalších projektů žádat o dotace, proč by nám jejich poskytovatelé měli vyjít vstříc? Budou si klást otázky, zda jsme schopni své plány uskutečnit,“ upozornil starosta Maňásek.

Jeho tvrzení však lídr opoziční kandidátky Sdružení nezávislých obce Babice, Alexandr Bilík, označil za účelovou manipulaci. „Lidé, kteří s dotacemi dennodenně pracují, mi řekli, že každá jednotlivá dotace se posuzuje zvlášť a nemůže se tedy zohledňovat, jestli jsme v minulosti něco odmítli či ne. Takže tvrzení, že nás odmítnutí dotace poškodí, je účelová manipulace. Vývoj událostí kolem stavby přístavu je takový, že jsme se prostě museli rozhodnout proti ní. Přístaviště není pro babické občany. Peníze bychom chtěli využít rozumnějším způsobem a muzeum s tím nemá nic co dočinění, tomu fandím,“ uvedl Bilík.

Ten se zároveň domnívá, že se jedná o tlak vyšších sfér kvůli výstavbě infrastruktury Baťova kanálu. „Není to špatný nápad, ale proč by jej měla třemi a půl miliony spolufinancovat malá obec? Navíc přístav má stát v poli, tři čtvrtě kilometru od vesnice. A uprostřed pole se nedá dělat nic jiného, než si dát na „Rybičce“ pivo,“ tvrdí Bilík.

Zda budou Babice nakonec posuzovány jako nedůvěryhodný žadatel bude zřejmě kromě pondělního rozhodnutí zastupitelstva záležet na jeho odůvodnění. „Poskytovatelů dotací je velké množství. Kromě regionálních operačních programů to mohou být třeba ministerstva. Pokud u jednoho odmítnou, nemuselo by se to teoreticky u druhého projevit. Velice ale záleží na důvodech odstoupení. Ty musejí působit důvěryhodně,“ konstatoval poradce v oblasti získávání dotací Jiří Kordovaník. Obec tedy může kdykoliv zjistit, že nedisponuje patřičnými financemi nebo není schopna plnit některé ze striktně nastavených podmínek. „Důvodů může být celá řada a opravdu záleží na tom, jak se zdůvodní. Nic konkrétnějšího se ale zatím k babickému případu nedá říci,“ uzavřel Kordovaník.

Stavbu přístavu za patnáct milionů korun loni obecní zastupitelstvo loni schválilo, jenže minulý týden se na zasedání rozhodlo jinak. Pro stavbu bylo jen sedm zastupitelů z patnácti. Jak nakonec vše dopadne by se mělo rozhodnout na pondělním mimořádném zasedání. V neděli v 17 hodin se v babickém kulturním domě uskuteční informační schůzka pro obyvatele, na jejichž dotazy bude odpovídat starosta Maňásek spolu s dalšími kompetentními lid­mi.