VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Slovácké slavnosti vína budou bez koní. Zakázali je

Uherské Hradiště – Už žádní koně a koňské povozy v grandiózním průvodu Slováckých slavností vína a otevřených památek. Takové je nekompromisní rozhodnutí pořadatelů z hradišťského Klubu kultury.

9.9.2011 5
SDÍLEJ:

Slovácké slavnosti vína a otevřených památek. Ilustrční foto.Foto: DENÍK/archiv

Jeho ředitel Antonín Mach zdůvodňuje absenci zvířat bezpečností účastníků průvodu i přihlížejících návštěvníků. K problému si dokonce nechal vypracovat právní analýzu. „Musíme si uvědomit, že průvod o více než pěti tisících krojovaných se řadí ve Vinohradské ulici od sedmi do devíti hodin ráno. Po celou dobu musí koně ukázněně stát seřazení v nějakém útvaru. Oni jsou ale přitom zvyklí chodit,“ popsal nepříjemnou situaci Mach. Špalír pak podle něj až do pravého poledne putuje na Masarykovo náměstí. „Vždy kousek popojde a pak chvíli stojí. Kdyby se zvířata splašila, neexistovaly by žádné ústupové cesty,“ dodal.

V takovém případě by ani sebelepší organizace nemohla uchránit ohrožené lidi od zranění. Jenže – na slavnostech se zatím nikdy nic podobného nestalo. „Nechceme riskovat žádnou černou kaňku. Pokud se něco stane, za vše jsou zodpovědní organizátoři, tedy my. Bezpečnost zúčastněných je pro nás prvořadá,“ podotkl Mach. Přehlídka koňských povozů se tak ve srovnání s minulými lety výrazně zredukuje. Diváci je budou moci spatřit jen na začátku a na konci sobotního průvodu. Vpředu pojede symbolický Bakchův vůz, krojovaný zástup uzavře letošní jediné „pojízdné“ hudební uskupení – Cimbálová muzika Jaroslava Čecha. V minulých letech se přitom hradišťskými ulicemi na vozech prohánělo mnoho dalších muzik a pěveckých sborů. „Je to škoda. Vždyť žebřiňáky se už staly nedílnou součástí průvodu. Vydat se na slavnosti z Buchlovic na voze, za brzkého svítání a s písničkou, to mělo neopakovatelnou atmosféru,“ lituje primáš buchlovické cimbálové muziky Rubáš Vítězslav Preclík.

Diváci kvůli novému opatření přijdou i o ukázku vyhlášené jízdy králů, kterou už několikrát na slavnostech předváděla pážata z Kunovic.

„Vždycky jsem do jízdy vybíral schopné kluky a spolehlivé koně, nebezpečí nehody bylo minimální. V době, kdy se jízda králů uchází o zapsání na seznam UNESCO, mně takové nařízení přijde podivné. Ten, kdo o tom rozhodoval, pravděpodobně o koních velký přehled nemá,“ konstatoval zkušený kunovický folklorista Milan Stašek. Jako bezproblémovou součást průvodu hodnotí v dosavadní historii slavností i policisté. „S koňmi ani povozy dosud žádné komplikace nenastaly. Kůň s jezdcem, stejně jako vůz s vozkou, jsou na pozemních komunikacích bráni za řidiče. Pokud se řídí pravidly silničního provozu, není s nimi žádný problém,“ prohlásil hradišťský policejní mluvčí Aleš Mergental s tím, že na sobotním programu slavností bude do akce zapojeno 15 pořádkových a dopravních policistů.

Autor: Michael Lapčík

9.9.2011 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
Ford Fiesta.
AUTOMIX.CZ
14

Dá se koupit spolehlivé auto za 50 tisíc? Tyto vozy mohou být výhrou

Ilustrační foto.

Strážníků i policistů je v Hradišti nedostatek

Deset let na Ischii: vulkanický ostrov se stal Zlíňance druhým domovem

Letos tomu je deset let co se Zlíňanka Dáša Koubková poprvé vylodila na Ischii, největším ostrově Neapolského zálivu, kde se v pondělí, tak jako v minulosti už nesčíslněkrát třásla země.

Slovácké divadlo vykročilo do nové sezony

Setkáním všech zaměstnanců zahájilo Slovácké divadlo v Uherském Hradišti novou sezónu 2017/2018. Ta je v pořadí už dvaasedmdesátá. “Herci nastoupili v plné síle a ve stejné sestavě, k žádným změnám v souboru tak nedochází a můžeme se vrhnout do práce,” prohlásil ředitel Michal Zetel.

Veletiny, Drslavice i Hradčovice už nepočítají s vlastní čističkou

Namísto vlastní čističky odpadních vod (ČOV) budování nových kanalizačních přípojek, které budou napojeny na čističku ČOV v Uherském Brodě. Takový je závěr z jednání mezi obcemi Veletiny, Drslavice a Hradčovice s vedením Slováckých vodovodů a kanalizací (SVK).

Vychutnejte si léto s Deníkem a hlasujte o váš nejoblíbenější podnik

Hlasujte pro svou nejoblíbenější restauraci, hospodu, bar, pizzerii nebo bistro na střední Moravě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení