VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sedmdesát sedm manželských párů si setkání na Velehradě užilo naplno

O tři sta čtyřicet pět lidí z různých koutů České republiky, z nichž 77 bylo manželských párů, 137 jejich ratolestí, o něž se staralo 54 pečovatelek a pečovatelů, se ve druhém červencovém týdnu rozrostl Velehrad. Hlavním cílem Školy rodičovských a rodinných kompetencí – Manželského setkání, které na Velehradě už potřetí uspořádal zapsaný spolek Centrum pro rodinu a sociální péči Ostrava, byla podle jejího předsedy Jana Zajíčka podpora práce na vztahu mezi manžely.

16.7.2017
SDÍLEJ:

LETNÍ KURZ. V poutním Velehradě se jej zúčastnilo 77 manželských párů, které zde obnovily při slavnostní bohoslužbě manželský slib. O jejich děti se v průběhu kurzu starali mladí pečovatelé. Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

„Kurzem jsme se snažili motivovat manželské páry k přemýšlení a komunikaci o tom, co by v jejich vztahu bylo možné zlepšit. K řešení problémů, s nimiž se některé manželské páry potýkají, jim v kurzu pomohli odborníci pro rodinnou a partnerskou problematiku,“ uvedl Jan Zajíček.

Obsahem přednášek doplněných prací ve skupině byla podle něj témata, jakými bylo křesťanské manželství, zdravé sebevědomí, odpuštění, rozdíly mezi mužem a ženou, základy komunikace, vzájemné porozumění, pozornosti a vyjadřování pocitů.

„Ale nevyhnuli jsme se ani přednášce o sexualitě, k níž pak byla práce ve skupinkách. K dispozici manželským párům a pečovatelům pro osobní rozhovory, svátost smíření a modlitby byli tři kněží,“ informoval Jan Zajíček. S nadšením sdělil, že v průběhu osmidenního setkání na něj zavítal slovenský novokněz Bystrík Dubovecký.

„Ten v našich kurzech začínal jako dítě svých rodičů, později jako pečovatel a nyní přijel na Velehrad se svou maminkou, aby v bazilice sloužil mši svatou a pečovatelům udělil novokněžské požehnání,“ neskrýval radost šéf v pořadí už 23. ročníku manželského setkání.

To skončilo o třetí červencové sobotě, ale duchovním vyvrcholením kurzu bylo v pátek při večerní slavnostní mši svaté znovuobnovení manželského slibu ve velehradské bazilice Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje. Sedmdesát sedm manželských párů si při slibu, založeného před Bohem, předsevzalo, že se budou snažit žít v dobrém partnerské vztahu až do své smrti. 

„Na manželském setkání jsme potřetí, z toho podruhé na Velehradě. V něm je cítit jedinečnost tohoto posvátného místa. Je to nerušený prostor, v němž jsme měli možnost žít jeden pro druhé. Mezi věřícími manželskými páry bylo osm dní radost žít,“ svěřili se Zuzana a Jan Mléčkovi z Olomouce. Bez okolků dodali, že výhodou setkání, při němž se mohli věnovat sami sobě, bylo, že se o jejich tři děti starali na kurzu pečovatelé.

Autor: Zdeněk Skalička

16.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ředitel Klubu kultury Uherské Hradiště Antonín Mach je jedním z hlavních organizátorů tradičního Slavností bratrství Čechů a Slováků na Velké Javořině

Antonín Mach: Slavnosti na Velké Javořině mají úžasnou atmosféru

Festivalu česneku na zámku v Buchlovicích. Ilustrační foto.
15

Buchlovice budou žít už 16. česnekovým festivalem

Odpůrci těžby štěrkopísku u Uherského Ostrohu předali báňskému úřadu petici

Petiční kampaň proti plánované těžbě štěrkopísku mezi Moravským Pískem a Uherským Ostrohem sílí. Po dvou týdnech se k podpisové akci na Hodonínsku a Ostrožsku připojily téměř tři tisícovky lidí.

Slavnosti na Javořině lákají na Banjo Band Ivana Mládka

Slavnosti bratrství Čechů a Slováků se už popětadvacáté uskuteční na Velké Javořině. Hlavním lákadlem pro účastníky bude v neděli 30. července vystoupení Ivana Mládka.

VIDEO: Novinky filmovky: jednorázové vstupné i filmy staré pouze rok

HLASUJTE V ANKETĚ / Prodloužení na regulérních deset dní, nový akreditační systém i více nových snímků. To jsou hlavní novinky 43. ročníku Letní filmové školy v Uherském Hradišti.

Na Letní filmovou školu přijedou Troell, Bergman ale i Svěrák

HLASUJTE V ANKETĚ / Už 43. ročník Letní filmové školy začne v pátek 28. července v Uherském Hradišti. Program bude z velké části patřit švédské kinematografii. Mezi největšími zahraničními hvězdami, které se festivalu zúčastní, lze najít i Jana Troella a Daniela Bergmana, syna legendárního režiséra Ingmara Bergmana.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení