VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sedmdesát sedm manželských párů si setkání na Velehradě užilo naplno

O tři sta čtyřicet pět lidí z různých koutů České republiky, z nichž 77 bylo manželských párů, 137 jejich ratolestí, o něž se staralo 54 pečovatelek a pečovatelů, se ve druhém červencovém týdnu rozrostl Velehrad. Hlavním cílem Školy rodičovských a rodinných kompetencí – Manželského setkání, které na Velehradě už potřetí uspořádal zapsaný spolek Centrum pro rodinu a sociální péči Ostrava, byla podle jejího předsedy Jana Zajíčka podpora práce na vztahu mezi manžely.

16.7.2017
SDÍLEJ:

LETNÍ KURZ. V poutním Velehradě se jej zúčastnilo 77 manželských párů, které zde obnovily při slavnostní bohoslužbě manželský slib. O jejich děti se v průběhu kurzu starali mladí pečovatelé. Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

„Kurzem jsme se snažili motivovat manželské páry k přemýšlení a komunikaci o tom, co by v jejich vztahu bylo možné zlepšit. K řešení problémů, s nimiž se některé manželské páry potýkají, jim v kurzu pomohli odborníci pro rodinnou a partnerskou problematiku,“ uvedl Jan Zajíček.

Obsahem přednášek doplněných prací ve skupině byla podle něj témata, jakými bylo křesťanské manželství, zdravé sebevědomí, odpuštění, rozdíly mezi mužem a ženou, základy komunikace, vzájemné porozumění, pozornosti a vyjadřování pocitů.

„Ale nevyhnuli jsme se ani přednášce o sexualitě, k níž pak byla práce ve skupinkách. K dispozici manželským párům a pečovatelům pro osobní rozhovory, svátost smíření a modlitby byli tři kněží,“ informoval Jan Zajíček. S nadšením sdělil, že v průběhu osmidenního setkání na něj zavítal slovenský novokněz Bystrík Dubovecký.

„Ten v našich kurzech začínal jako dítě svých rodičů, později jako pečovatel a nyní přijel na Velehrad se svou maminkou, aby v bazilice sloužil mši svatou a pečovatelům udělil novokněžské požehnání,“ neskrýval radost šéf v pořadí už 23. ročníku manželského setkání.

To skončilo o třetí červencové sobotě, ale duchovním vyvrcholením kurzu bylo v pátek při večerní slavnostní mši svaté znovuobnovení manželského slibu ve velehradské bazilice Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje. Sedmdesát sedm manželských párů si při slibu, založeného před Bohem, předsevzalo, že se budou snažit žít v dobrém partnerské vztahu až do své smrti. 

„Na manželském setkání jsme potřetí, z toho podruhé na Velehradě. V něm je cítit jedinečnost tohoto posvátného místa. Je to nerušený prostor, v němž jsme měli možnost žít jeden pro druhé. Mezi věřícími manželskými páry bylo osm dní radost žít,“ svěřili se Zuzana a Jan Mléčkovi z Olomouce. Bez okolků dodali, že výhodou setkání, při němž se mohli věnovat sami sobě, bylo, že se o jejich tři děti starali na kurzu pečovatelé.

Autor: Zdeněk Skalička

16.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Den bez aut. Ilustrační foto

Na dnu bez aut v Uherském Hradišti uskuteční zajímavý pokus

Soudní síň. Ilustrační foto.

Pětičlenná skupinka se zpovídá z vydírání podnikatele z Prakšic

Stavbou roku je areál na Rochusu, ČSSD se to nelíbí

HLASUJTE V ANKETĚ / FOTOGALERIE / Jediný kandidát, soubor staveb na Rochusu, se letos přihlásil do soutěže o stavbu roku v Uherském Hradišti. Udělení ceny přesto vyvolalo hodně zlé krve, neboť opoziční ČSSD se vítěz vůbec nelíbí. Podle starosty Stanislava Blahy (ODS) je ale ocenění ve správných rukou.

Zdravotnictví čeká velký třesk. Síť nemocnic prořídne

Nic podobného se prozatím žádnému z českých ministrů nepodařilo, přestože si to všichni přáli: koncentrovat lékařskou péči do velkých nemocnic. Zrušit část malých špitálů nebo je změnit na léčebny dlouhodobě nemocných je totiž politická sebevražda.

Tipy Deníku, kde a jak si užít víkend

Vyberte si z naší nabídky kulturních, sportovních a společenských akcí. Kompletní servis akcí naleznete v tištěné verzi pátečního vydání Slováckých novin.

Houbaři „očesal“ zloděj audi, škoda je 300 tisíc

Sbírání hub se pořádně prodražilo dvaatřicetiletému muži, který v úterý 19. září dopoledne vyrazil do lesa nedaleko místní části Bojkovic Bzové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení